لزوم تجليل از نخبگان به‌صورت گسترده جهت افزايش استعدادهای قرآنی در مؤسسات

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

سيدكريم موسوی، قاری بين‌المللی قرآن، با بيان اين مطلب كه مؤسسات قرآنی ـ مردمی هدايت‌كننده نخبگان قرآنی به‌شمار می‌روند، گفت: وظيفه مؤسسات قرآنی تنها برگزاری دوره‌های آموزشی نيست، بلكه بايد با اهتمام و توجه ويژه به ابعاد ديگر آموزش قرآن و توسعه و ترويج اين فرهنگ در جامعه بپردازند كه در اين راستا می‌توان به نخبه‌پروری قرآنی اشاره كرد.


اين مبتهل قرآن با تأكيد بر اين موضوع كه مؤسسات قرآنی به نخبه‌پروری قرآنی بپردازند، اظهار كرد: با توجه به ظرفيت قابل قبول مؤسسات قرآنی ـ مردمی، می‌توان از اين دست از مراكز قرآنی به‌عنوان هدايت‌كننده نخبگان قرآنی بهره‌ برد.


وی ضمن بيان مطلب فوق افزود: واژه مؤسسه يا واژگان مؤسسات قرآنی به‌طور كلی در سطح جامعه ميان عموم مردم قرآن‌دوست تعريف شده است كه برخی از اين مجموعه‌های قرآنی با نظارت اداره فرهنگ و ارشاد و برخی ديگر توسط سازمان تبليغات اسلامی اداره می‌شوند.


اين كارشناس قرآنی در ادامه به جذب و پرورش مستعدان قرآنی از طريق جلسات قرآنی اشاره كرد و گفت: يكی از مواردی كه در جذب مستعدان قرآنی تأثيرگذار خواهد بود، برگزاری جلسات قرآنی است كه اين موضوع بايد با دقت و مهارت مديران مؤسسات قرآنی و كارشناسان برگزاری اين سری از جلسات صورت گيرد.


جلسات قرآنی کانال معرفی مستعدان قرآنی به جهان اسلام است


موسوی معتقد است كه جلسات قرآنی جهت استعداديابی قرآنی توسط مؤسسات قرآنی ـ مردمی كنالی خوبی برای معرفی مستعدان قرآنی به جهان اسلام است و افزود: اگر جلسات قرآنی به‌صورت چهره‌ به چهره برگزار شود، افراد بسياری كه در زمينه قرآن مستعد هستند شناسايی و مورد پرورش قرار می‌گيرند.


وی ضمن بيان مطلب فوق از ديگر عوامل مؤثر در زمينه استعداديابی قرآنی توسط مؤسسات قرآنی ـ مردمی را برگزاری مسابقات قرآن نام برد و بيان كرد: می‌توان واژه مسابقات قرآن را جهت كشف افراد مستعد قرآنی در دستور كار قرار داد اما اين موضوع دارای نقاط مثبت و منفی خواهد كه از نقاط مثبت آن می‌توان به شناسايی افراد با استعداد در حوزه قرآن اشاره كرد و از نقاط منفی را معرفی شدن يك فرد در مسابقات قرآن نام برد.


اين قاری بين‌المللی قرآن بيان كرد: همواره حجم شركت‌كنندگان مسابقات قرآن نسبت به خروجی كه به دنبال خواهد داشت، برابر نيست و اين موضوع موجب كشتن استعدادهای قرآنی خواهد شد در واقع رقابت ناسالم به‌وجود می‌آيد.


اين مبتهل قرآن خواستار هدايت و برنامه‌ريزی كارشناسان قرآن مؤسسات قرآنی ـ مردمی جهت تقويت مستعدان قرآنی شد و گفت: لازم است تا مؤسسات قرآنی برای هر يك از مستعدان قرآنی نسبت به توانايی كه دارند، برنامه‌ريزی داشته باشند و براساس آن استاد متخصص در اختيار گيرند.


جنبش در حوزه قرآن به‌منظور تدوین و برنامه‌ریزی جامع رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است


وی با اشاره به اين موضوع كه جنبشی در حوزه قرآن با هدايت و تدوين برنامه‌ جامعه رهبر معظم انقلاب اسلامی ايجاد شده است، بيان كرد: همواره جهش، جنبش و يك راهبری در كشور ايجاد شده كه از طريق تدوين و برنامه‌ريزی جامع رهبر معظم انقلاب اسلامی اتفاق افتاده است و اميدواريم با هدايت ايشان در آينده‌ای نزيك شاهد افزايش حاملان قرآن باشيم.


موسوی ضمن بيان مطلب فوق نخبگان قرآنی را الگوهای سازنده در امور قرآنی كشور دانست و افزود: اگر مؤسسات قرآنی ـ مردمی به نخبه‌پروری قرآنی بپردازند، الگوهای سازنده در امور قرآنی كشور خواهيم داشت.


اين فعال قرآنی در ادامه خواستار حمايت مسئولان از حاملان قرآنی شد و افزود: حاملان قرآن بايد در صدر تمامی جداول مسئوليت‌های قرآنی كشور باشند و مورد تشويق و ترغيب نظام كشور قرار گيرند.


اين قاری بين‌المللی قرآن در رابطه با اين موضوع كه مؤسسات قرآنی ـ مردمی در حوزه‌های مختلف قرآن دسته‌بندی شوند، گفت: لازم است تا مؤسسات قرآنی ـ مردمی در حوزه‌های مختلف قرآن دسته‌بندی شوند و بودجه‌ای از سوی نظام در اختيار آنان قرار گيرد تا بتوانند با توجه به استعداد هر فرد، به نخبه‌پروری قرآنی بپردازند.


موسوی در ادامه به تقويت مؤسسات قرآنی اشاره و تصريح كرد: لازم است تا مؤسسات قرآنی، مركزی جهت تبادل افكار اساتيد و كارشناسان قرآنی ايجاد كنند كه نسبت به تناسب افكار و شخصيت هر يك از نخبگان قرآنی برنامه‌ريزی دقيق داشته باشند.


اين مدرس قرآن در پايان پيرامون امتيازدهی به نخبگان قرآنی گفت: همواره نخبگان قرآنی شأن و منزلت فراتری نسبت به نخبگان غير قرآنی دارند زيرا علاوه بر انجام كار هنری نيز در حوزه قرآن فعاليت می‌كنند، بنابراين لازم است تا نظام تشويقی و ترغيبی، حمايت بسياری از اين افراد داشته باشند و بالطبع تكريم و تجليل‌ از اين افراد در مدار گسترده‌تر اتفاق بيافتد.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت