راه‌اندازی مركز امور قرآنی سازمان اوقاف اجرای برنامه‌ها را سرعت بخشيده است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

كريم دولتی، از حفاظ بين‌المللی قرآن كريم كشورمان، ضمن بيان اين مطلب گفت: در دوره اخير مسابقات سراسری قرآن شاهد حضور چهره‌های جديدی بوديم كه سابقه حضور كمتری در مسابقات را داشتند و اين امر می‌تواند نويدبخش اين باشد كه نسل جديد ما هم پابه‌پای نسل قديم و به همان شكل و كيفيتی كه نسل قديم وارد عرصه تلاوت و حفظ قرآن كريم شده‌اند، در اين راه گام برمی‌دارند.


وی در ادامه به وجود تفاوت‌های كيفی بين قراء نسل قديم و نسل جديد اشاره كرد و افزود: البته از جهت كيفی تفاوت‌های چشمگير و جدی بين نسل قديم قراء و حفاظ و نسل جديد وجود دارد كه اميدواريم اين تغيير يك تغيير رو به رشد و مثبت باشد.


اين حافظ بين‌المللی قرآن كريم كشورمان در بخش ديگری از صحبت‌های خود به تفكيك شدن داوران در بخش‌ها و رشته‌های مختلف در مسابقات قرآن اشاره و تصريح كرد: البته بحث تفكيك داوران مربوط به دوره‌های گذشته است و سال‌های قبل‌تر هم بعضاً به اين شكل بوده است، اما چيزی كه واضح است اينكه بحث داوری مسابقات قرآن بحث حساس و ظريفی است و هر چقدر عواملی كه موجب از بين بردن اين دقت و حساسيت شود سبب خواهد شد كه كار قضاوت بهتر انجام شود.


كريم دولتی اظهار كرد: الان داوران در مسابقات قرآن بعضاً در طول روز بيش از هفت ساعت پشت ميز داوری نشسته و به قضاوت مشغولند و به دنبال آن اگر بنا بود حفظ و قرائت توسط يك تيم داوری شود هم تعداد روزهای مسابقات بيشتر می‌شد و متسابقان با خستگی مواجه می‌شدند و هم بار اجرايی مسابقات بيشتر می‌شد كه كيفيت خدمت‌رسانی را دچار مشكل خواهد كرد.


وی با تأكيد بر اينكه همه اين موارد باعث شد تا در دو سال اخير سياست تفكيك داوران اجرا شود خاطرنشان كرد: اين سياست نتايج بسيار خوبی هم داشته است و به نسبت درصد اعتراضات را هم كاهش داده است و اين نشان می‌دهد تمهيدی كه انديشيده شده است مناسب بوده است.


اين حافظ كل قرآن كريم كشور در بخش ديگری از اين گفت‌وگو به بحث راه‌اندازی مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خيريه اشاره كرد و گفت: واقعيت اين است كه وقتی مجموعه‌ای در سازمان بزرگی وجود داشته باشد و خود آن مجموعه با دو واسطه به بالاترين سطح سازمان متصل شود عملاً همه تصميم‌گيری‌ها و برنامه‌ريزی‌ها يك سيكل كندتری را خواهد داشت.


دولتی در ادامه افزود: نزديك شدن به رياست سازمان باعث می‌شود تصميم‌گيری‌ها و برنامه‌های اجرايی مد نظر به شكل مطلوب‌تری به اجرا دربيايد و فاصله بين برنامه‌ريزی و اجرای برنامه را كاهش خواهد داد، ضمن اينكه بايد بحث بودجه، اعتبارات و ساير موارد را نيز در اين زمينه مد نظر داشت. خوشبختانه اين اتفاق در سازمان اوقاف توانست اين سرعت را به كارهای قرآنی اين سازمان بدهد.


وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ايكنا تصريح كرد: در مسابقات بين‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ايران در خرداد ماه كه مراحل اوليه شكل‌گيری اين مركز بود در آنجا تا حدودی مركز شكل گرفته بود اما هنوز آن استقلال لازم را نداشت. در مسابقات كشوری با توجه به استقلال مركز به عينه می‌توان تحول را در اجرای مسابقات ديد.


وی در پايان صحت‌های خود با تأكيد بر جدی گرفته شدن اين تحولات در آينده اظهار كرد: اگر اين تحولات در آينده جدی گرفته شود و برنامه‌های مناسبی برای پيگيری آن در نظر گرفته شود اين تحول منشأ تحولات عظيم‌تری در سطح قرآنی كشور خواهد بود.


: iqna

بازدیدها: 0

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید