اخلاص؛ رمز اصلی موفقیت حافظ قرآن/ حافظان قرآن از امور متفرقه پرهیز کنند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت‌الاسلام والمسلمين محمد حاج‌ابوالقاسم، داور بین‌المللی قرآن کریم روز جمعه، 11 اسفندماه در گردهمایی «حافظان قرآن، یاوران ولایت» که با حضور 700 حافظ قرآن کریم در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار شد، گفت: بايد در حفظ به جايی برسيم كه از حفظ خود بهره‌برداری كنيم و آن را در عرصه زندگی اجتماعی و سیاسی خود پیاده کنیم زیرا كسی كه دنبال گناه و معاصی باشد نمی‌تواند قرآن را حفظ كند.


داور بین‌المللی قرآن ابراز کرد: حافظ قرآن بايد از كارهای غيرضروری و متفرقه دوری كند، كسب اطلاعات و اخبار سياسی خوب است اما وقت بيش از حد گذاشتن برای این‌ها توسط حافظ قرآن ضرورتی ندارد.


این حافظ بین‌المللی قرآن کریم گفت: حافظ قرآن بايد به آيات نگاه كند و اين امر می‌تواند در تثبيت محفوظات او موثر باشد و بايد موضوع عمل به قرآن را جدی بگيرد و سعی كند آيات را در زندگی خود پياده كند.


حافظ قرآن کریم ابراز کرد: باید قرآن را در نمازهای خود بياوريم و اگر اين صورت نباشد فراموش می‌شود در نمازهای مستحب فقها اجازه داده‌اند بعد از حمد بخش‌هايی از يك سوره بزرگ را بخوانیم.


حاج ابوالقاسم تأکید کرد: حافظ برای به دست آوردن اخلاص كه رمز اصلی موفقيت او است باید سعی كند كار حفظ حتی‌المقدور بدون اطلاع آشنايان و نزديكان انجام بگيرد، البته شركت در برخی محافل مانند مسابقات قرآن و محافل انس با قرآن كه برای تسلط انسان مفيد است بايد انجام بگيرد و در عين حال جوانب اخلاص و قصد قربت نیز مورد توجه باشد.


وی گفت: شركت در جلسات حفظ و استفاده بردن از اساتيد با تجربه در جهت كسب مهارت و تسلط انسان بسيار مؤثر و مهم است، استاد حفظ می‌تواند با ايجاد انگيزه، انتقال تجربيات خود در زمينه شيوه حفظ آيات مشابه و ارائه رمزهايی برای جلوگيری از اشتباه، حافظان را راهنمايی کند.


داور بین‌المللی قرآن کریم گفت: حافظان نباید در كار حفظ عجله كنند و سعی داشته باشند از حفظ قرآن لذت ببرند و به اين كار به ديد تفريحِ روحانیِ و فرح‌بخش بنگرند، برای اين منظور لازم است به معنای آيات توجه نمايند و با زمزمه كردن آيات حفظ شده، در خلوت‌های خودشان، به بالا رفتن معنويت و نورانيتشان كمك كنند.


وی تأکید کرد: استفاده از نوار ترتيل برای سهولت در كار حفظ و نيز بهتر به خاطر سپردن آيات تاثير بسزايی دارد و از طرف ديگر در فراگيری عملی قواعد تجويدی مفيد خواهد بود.


وی ادامه داد: اگر حافظ از نوار ترتيل استفاده می‌کند باید همواره از نوار يك قاری معين استفاده كند تا هم سبك ترتيل وی را فرا بگيرد و هم بتواند با كمك گرفتن از لحن خاص در تلاوت آيه در تثبيت محفوظات خود موفق‌تر باشد.


حاج ابوالقاسم ادامه داد: مطالعه تفسير و دانستن ترجمه آيات، علاوه بر اينكه به فراگيری آيات كمك می‌كند، موجب لذت بردن از كار حفظ و احساس معنويت بيشتر و ضامن استقامت حافظ در مسير حفظ خواهد بود.


وی در خاتمه تأکید کرد: حفظ قرآن زمينه‌های تدبر در قرآن را بيشتر می‌كند و حفظ كلمات معانی را به همراه خواهد آورد و معانی نيز كلمات را به همراه می‌آورد.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید