استعدادهای قرآنی شناسايی شوند/ شگفتی هیات داوران از سطح بالای مسابقات قرآن شكوفه‌ها

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

سید مرتضی سادات‌فاطمی، داور بين‌المللی قرآن كريم و رئيس هيئت داوران سی و چهارمين دوره مسابقات سراسری قرآن مقطع شكوفه‌ها در بخش پسران، با اشاره به سطح كيفی و كمی شركت‌كنندگان نوجوان در اين دوره از مسابقات، اظهار كرد: سطح شركت‌كنندگان نسبت به مسابقات قرآن مقطع شكوفه‌ها در سال‌های گذشته قابل قبول است و از سطح كيفی خوبی برخوردار بود.


وی ادامه داد: در بخش‌های مختلف كسانی شركت كرده بودند كه از كيفيت بالايی برخوردار بوده و داوران از اين همه كيفيت دچار بهت و حيرت شدند.


سادات‌فاطمی افزود: در بخش اذان سيد طاها حسينی از بوشهر اذان فوق‌العاده‌ای خواند و داوران را ذوق زده كرد، اين‌گونه قرائت‌ها و اذان‌هايی كه در حد بالايی هستند، قابليت پخش در صدا و سيما را نیز دارند.


داور بين‌المللی قرآن كريم خاطر نشان كرد: كسانی كه در مقطع شكوفه‌ها هستند، از تجربه بالايی برخوردار نبوده و نياز به آموزش فراتر و حضور در مسابقات قرآنی بيشتری دارند.


وی با بيان اينكه استعدادهای قرآنی بايد شناسايی شوند، ابراز كرد: سازمان اوقاف بايد نخبگان قرآنی شرکت کننده در این دوره از مسابقات را شناسایی کند و با برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی برای این افراد سطح كيفی و كمی آن‌ها را بالا ببرد تا در آينده نه تنها در سطح ايران بلكه در سطح جهانی خوش بدرخشند.


سادات‌فاطمی خاطر نشان كرد: عده‌ای دارای استعداد بسيار خوبی هستند ولی به دليل نداشتن امكانات مناسب در اين مسابقات موفقيتی كسب نمی‌كنند، بنابراين نبايد فقط به افراد برگزيده توجه شود بلكه بايد كسانی را كه در اين خصوص استعداد كافی را دارند، شناسايی و كلاس‌های آموزشی برای آن‌ها برگزار شود.


رئيس هيئت داوران سی و چهارمين دوره مسابقات سراسری قرآن مقطع شكوفه‌ها در بخش پسران يادآور شد: اقدام مناسبی كه در اين دوره از مسابقات صورت گرفت اين بود كه متسابق بعد ازتلاوت پبش استاد راهنما می‌رفت و او نقاط قوت و ضعفرا به فرد گوشزد می‌كرد.


وی ادامه داد: البته اين كار يك تلنگر بود و فرد از نقاط قوت و ضعف خويش آگاه می‌شد ولی اين استادان راهنما بايد در تمام طول سال حضور داشته باشند تا افرادی که در این زمینه گام برداشته‌اند به موفقيت‌های قابل قبولی دست يابند.


سادات‌فاطمی با اشاره به تاثير اين‌گونه مسابقات در تحقق تربیت 10 ميليون حافظ، عنوان كرد: همان‌طور كه مقام معظم رهبری فرمودند حفظ و قرئت بايد از سنين پايین شروع شود و برگزاری اين‌گونه مسابقات می‌تواند در تحقق و تربیت 10 ميليون حافظ در جامعه موثر واقع شود.


داور بين‌المللی قرآن كريم خطاب به نوجوانان قرآنی گفت: كسانی كه حافظ كل هستند به درستی از نوار استفاده نكرده و فقط آيات قرآن را حفظ می‌كنند یعنی به زبان فارسی قرآن را قرائت می‌کنند، در حالی كه بايد قرآن را به زبان عربی بخوانند، من به اين حافظان پيشنهاد می‌كنم ابتدا با قرائت قرآن مانوس شوند و بعد به سمت حفظ قرآن بروند.


: iqna

بازدیدها: 0

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت