دانشجوی دکترای فیزیک: فضای دانشگاه ها دانشجویان را به نهج البلاغه ترغیب نمی کند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

دانشجوی مقطع دکترای رشته فیزیک که در رشته مفاهیم نهج البلاغه و از استان فارس در این دوره از مسابقات شرکت کرده در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه برای اولین بار است که در این مسابقات شرکت کرده است، ابراز داشت: قبل از شرکت در این مسابقات آشنایی کمتری نسبت به نهج البلاغه داشتم اما در کنار حفظ قرآن، کتاب نهج البلاغه را نیز مطالعه می کردم.


این حافظ کل قرآن کریم افزود: در گذشته به صورت مختصری با کتاب نهج البلاغه آشنایی داشتم که با شرکت در این مسابقات به صورت عمیق تر و مفهومی تر با معارف این کتاب آشنا شدم.


دانشجوی دکترای فیزیک با اشاره به ضرورت بکارگیری معارف سخنان امیرالمومنین(ع) در زندگی تاکید کرد: با آشنایی با معارف نهج البلاغه و تفسیر آن، راحت تر می توان این مفاهیم و معارف را در متن زندگی به کار برد.


نعمت اللهی با بیان دلایل عدم گسترش مفاهیم نهج البلاغه در جامعه گفت: شاید بزرگان که باید نهج البلاغه را در جامعه مطرح می کردند کم کاری کرده اند و تنها بعنوان یک کتاب که مانند قرآن در عزا و عروسی به آن توجه می شود، توجه کرده اند.


وی همچنین با اشاره به ارتباط قرآن و نهج البلاغه خاطرنشان کرد: هر چیزی که در سخنان حضرت علی(ع) در نهج البلاغه می خوانیم در قران کریم نیز بیان شده است و می توان گفت سخنان امیرالمومنین(ع) همان سخنان قرآن است که به شکل ساده تری بیان شده است.


دانشجوی دکترای فیزیک ادامه داد: فهم و تعمق در نهج البلاغه باعث فهم بهتر آیات قرآن کریم می شود.


نعمت اللهی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جایگاه نهج البلاغه در دانشگاه ها تاکید کرد: حضور نهج البلاغه در بین دانشجویان و دانشگاه ها در حد 5 و یا 10 درصد است، خود دانشجویان به دنبال فهم نهج البلاغه هستند، وگرنه فضای دانشگاه فضایی نیست که دانشجویان را به سمت نهج البلاغه ترغیب کند و اگر در متون درسی نیز وجود دارد به اجبار آن را می گذرانند.


وی در پایان اظهار داشت: برگزاری این مسابقات در شهر مقدس قم به دلیل محیط مذهبی و همجواری با حرم مطهر حضرت معصومه(س) آرامش و فضای روحانی خاصی دارد.

بازدیدها: 3

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید