فعاليت مؤسسات مردمی جهت توسعه حفظ قرآن در كنار نقش ساير نهادها معنا می‌يابد

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

رضا محمدپور، قاری بين‌المللی قرآن كريم، ضمن بيان مطالبی در رابطه توجه به اين كه تربيت 10 ميليون حافظ قرآن به زير ساخت‌هايی نياز دارد و آيا می‌توان به دوره‌های كنونی حفظ و كار آمدی آنها در مؤسسات قرآنی به عنوان يكی از اين زير ساخت‌ها اتكا داشت، گفت: به نظر بنده بايد كارشناسان حفظ قرآن در طی نشست‌های آموزشی به بررسی روش‌های آموزشی كنونی كه در مراكز مختلف از جمله مؤسسات استفاده می‌شود بپردازند، روش‌های مثبت را تقويت كرده و در مراكز ديگر نيز بسط دهند و از گسترش روش‌های غلط پيش‌گيری كنند.

محمدپور تأكيد كرد: البته در اين ميان می‌توان از تجربيات ساير كشورهای مسلمان دنيا كه در زمينه حفظ فعاليت كرده‌اند، بهره‌ برد كه از آن جمله می‌توان به كشورهای مسلمان كه حافظان بسياری نيز پرورش داده‌اند، اشاره كرد.


اين قاری بين‌المللی قرآن كريم در رابطه با مؤسسات قرآنی و روش‌های آموزشی كنونی مورد استفاده توسط اين مراكز گفت: بنده به‌صورت تخصصی در زمينه قرائت تدريس كرده‌ام نه حفظ اما مشخص است كه مؤسسات قرآنی در اين زمينه تاكنون گام‌های بسياری برداشته‌اند كه كافی نيست.


تعداد مؤسسات قرآنی تخصصی در زمينه حفظ قرآن در كشور كم است


وی در ادامه اظهار كرد: تا كنون دوره‌های تخصصی قرآن در زمينه حفظ كم بوده است و يا كم شنيده می‌شود كه مؤسساتی به‌صورت تخصصی به اين زمينه از آموزش قرآن بپردازند كه برای رفع اين مورد بايد اساتيد با تشكيل جلساتی روش‌های مختلف را امتحان كرده و بيازمايند و سپس آئين‌نامه آموزشی برای استفاده اين مؤسسات قرآنی ارائه كنند.


محمدپور در رابطه با نقش مؤسسات در ايجاد جذابيت دوره‌های حفظ جهت تحقق منويات مقام معظم رهبری در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن و ايجاد ساز و كار‌های انگيزشی برای جلب مشاركت عمومی جهت شركت در اين طرح اشاره و بيان كرد: منحصرا فعاليت مؤسسات قرآنی برای توسعه فرهنگ حفظ قرآن در كشور بدون در نظر گرفتن نقش ساير نهادها كافی نيست.


وی ادامه داد: برای تحقق اين مهم ما بايد برنامه‌های مختلف، تعيين‌شده و درستی برای تمامی اقشار مختلف جامعه تعريف كرده و به كار بنديم؛ هم برای دانش‌آموزان، هم طلاب، هم كارمندان و حتی كارگران در سطح كشور بايد برنامه‌ای آموزشی در قالبی مشخص تدوين شود.


نهادهای مختلف در كنار مؤسسات در زمينه پرورش حافظان قرآن دخيل باشند


اين قاری بين‌المللی قرآن كريم سپس با توجه‌ دادن مؤسسات به نقش ارگان‌های مختلف برای رسيدن به هدف تربيت حافظات قرآن در جامعه افزود: در اين موارد به عنوان مثال وزارت آموزش و پروش می‌تواند دخيل باشد، حوزه‌های علميه هم به همين صورت و نيز ادارات و …، و اين ارگان‌ها می‌توانند با همكاری با مؤسسات قرآنی و استفاده از ظرفيت‌های بسيار اين مراكز كه روش‌های آزموده‌ شده خود را بارها به كار بسته و به نتيجه مورد نظر نيز رسيده‌اند، اعتماد كرده و با اين همكاری به نتيجه دلخواه خود برسند.


وی تصريح كرد: برای ساختن جامعه‌ای آرمانی و قرآنی بايد در تمامی زمينه‌ها از تمامی ظرفيت‌ها بهره‌ جست؛ در زمينه ارتقای فلسفه شغلی برای كاركنان و ايجاد انگيزش لازم برای شروع حفظ قرآن می‌توان راه‌كارهای بسياری انديشيده شود كه توسعه فرهنگ حفظ قرآن در جامعه می‌تواند يكی از مهم‌ترين اين كارها باشد.


محمدپور در ادامه در رابطه با اهميت حفظ قرآن و ارتباط تربيت حافظان قرآن و توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه گفت: حافظان قرآن به عنوان مبلغان موفق توسعه فرهنگ قرآنی هستند و نقش‌آفرينی آنها در سلامت فرهنگی جامعه قابل تأمل است.


وی در پايان يادآور شد: حافظان قرآن به عنوان افرادی كه اين كتاب آسمانی را در سينه خود حفظ كرده‌اند. به منزله شمع فروزانی هستند كه از تشعشعات فروزانشان جامعه نيز بهره‌مند می‌شود و ضمن زمينه‌سازی در زمينه قرآن، در زمينه دست‌يابی به ايجاد جامعه‌ای قرآنی نقش‌آفرينی می‌كنند.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید