بودجه‌های ديگر امور را بايد با حفظ اولويت فدای قرآن كنيم نه برعكس

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد طاهری، مدير مركز گسترش فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی رهبری در دانشگاه‌ها و عضو كميته تبليغ و ترويج قرآن كريم در شورای توسعه فعاليت‌های قرآنی كشور در خصوص هفته قرآن و عترت اظهار كرد: قرآن كريم بهترين موعظه و بيان است و بهترين وسيله هدايت بشری است.


وی ادامه داد: اعتقاد به قرآن كريم انسان را از افتادن در گمراهی و ضلالت نجات می‌دهد و كليد نجات از گرفتاری‌هاست و از اين رو بايد كتاب و درس اصلی حوزه و دانشگاه و جامعه باشد. جامعيت قرآن و متقن بودن كلام الهی، مقتضی توجه همه‌جانبه فرد و جامعه به آن است يعنی قرآن بايد در بند به بند زندگی ما وارد شود و مرجع همه امورات ما باشد و حكم آن تقدم بر همه تصميمات و برنامه‌ها داشته باشد.


وی تصريح كرد: اميرالمؤمنين(ع) درباره قرآن می‌فرمايند كه «كتاب خداوند تبارك و تعالی را بياموزيد، زيرا كه نيكوترين سخن و رساترين اندرز است و قرآن را بفهميد كه بهار دل‌هاست و از نور آن شفا جوييد كه شفابخش بيماری‌های سينه‌هاست» و پيامبر اكرم(ص) نيز فرمودند كه «بدانيد هركه خواهان علم پيشينيان و آيندگان از اول تا به آخر دنياست، در قرآن كاوش و تأمل كند».


مدير مركز گسترش فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی رهبری در بيان كرد: حقيقتاً قرآن مهجور است و همه ما در حق قرآن كوتاهی می‌كنيم، در حوزه آموزش قرآن را درس عمومی، درس فرعی، كتاب دوم قرار داده‌ايم در حوزه فرهنگی برنامه‌های قرآنی ما اولويت دوم، سوم است. در حوزه مسائل اجتماعی مراجعه به قرآن به علت اينكه معرفت نسبت به آن نداريم گام آخر ماست. در مسائل اقتصادی و سياسی هم كه بی‌توجه به قرآنيم.


حجت‌الاسلام طاهری خاطرنشان كرد: ظلم بزرگتر اينكه در دانشگاه‌ها می‌خواهيم بدون قرآن دانشگاه‌ها را اسلامی كنيم، بدون قرآن می‌خواهيم تحول در حوزه علوم انسانی داشته باشيم، بدون انس با قرآن می‌خواهيم فرهنگ‌سازی و الگوسازی كنيم.


اين عضو كميته تبليغ و ترويج قرآن كريم در شورای توسعه فعاليت‌های قرآنی كشور گفت: دانشگاه توجه لازم را به قرآن و معارف قرآن و فرهنگ قرآن ندارد، يك روزی بهانه بود كه برای فعاليت قرآنی و ترويج معارف قرآنی بودجه نداريم درحالی كه اگر قرآن برای ما تقدم داشت بودجه‌های ديگر امور را می‌بايست فدای قرآن كنيم. امروز هم كه بودجه قرآنی آمده آن را در غير مسير قرآن هزينه می‌كنيم و می‌گوييم اول كارمان بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم گفتيم پس كارمان قرآنی است. آيا اين ظلم به قرآن نيست؟


مدير مركز گسترش فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصريح كرد: با روند موجود بعيد می‌دانم اتفاق قرآنی خاصی در دانشگاه‌ها بيفتد، وقتی دانشگاه ما همت ندارد شورای قرآنی در دانشگاه راه‌اندازی كند، وقتی كه از كانون‌های قرآن و عترت ما كمترين حمايت مالی و معنوی صورت نمی‌گيرد وقتی كه حفظ قرآن كريم كه از مطالبات مقام معظم رهبری است مورد بی‌توجهی قرار می‌گيرد رشد خاصی اتفاق نمی‌افتد.


حجت‌الاسلام طاهری درباره علل مهجوريت قرآن كريم توضيح داد: ما از بركات قران غافليم. حقيقتاً قرآن و حفظ قرآن كه مورد تأكيد است به جامعه مصونيت می‌بخشد و به دانشگاه ما مصونيت می‌بخشد، توانايی علمی می‌دهد قدرت فكر و انديشه می‌دهد، معنويت و نورانيت می‌بخشد، مگر شعارهای ما برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها اين نيست پس چرا از قرآن اينقدر غافليم؟


عضو كميته تبليغ و ترويج قرآن كريم در شورای توسعه فعاليت‌های قرآنی كشور افزود: ما در مركز توسعه فعاليت قرآنی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برای اين هفته قرآن پيشنهاداتی روی سايت شورای Quran.nahad.ir گذاشته‌ايم و به دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه‌ها ارسال كرديم.


وی ادامه داد: از جمله اين پيشنهادات برپايی كرسی‌های تلاوت با دعوت از قاريان برجسته، ارسال پيامك و بلوتوث‌های قرآنی برای دانشگاهيان، توزيع نشريه و بروشورهای قرآنی، فضاسازی قرآنی، برپايی نمايشگاه‌های تابلو تصوير قرآنی، برپايی همايش‌های يك روزه تدبر در قرآن، برگزاری نشست‌های تخصصی ميان رشته‌ای قرآن كريم است.


مدير مركز گسترش فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی رهبری در دانشگاه‌ها اظهار كرد: در پشتيبانی از اين برنامه‌ها، فايل‌هايی حاوی طرح‌های گرافيكی قرآنی، متن بروشورهای قرآنی، يكسری تابلو تصوير آماده شد و به كانون‌های قرآن ارسال شده است.


مدير مركز گسترش فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان كرد: در راستای حفظ قرآن كريم در دانشگاه‌ها هم كارگروهی در شورای هماهنگی فعاليت‌های قرآنی انتخاب شده‌اند تا آئين‌نامه حفظ قرآن كريم را تدوين و پس از تصويب در شورای هماهنگی به ابلاغ برسد.


حجت‌الاسلام طاهری در تشريح ديگر برنامه‌های اين مركز توضيح داد: همچنين مركز توسعه فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی نيز به دنبال تدوين موضوعات قرآنی متناسب با رشته‌های دانشگاهی برای دانشجويان و اساتيد رشته‌های مختلف است.


مدير مركز گسترش فعاليت‌های قرآنی نهاد نمايندگی رهبری در دانشگاه‌ها در پايان ضمن خواستار شدن راه‌اندازی شورای قرآنی دستگاه‌ها عنوان كرد: تقاضای ما اينست كه شوراهای قرآنی دانشگاه‌ها راه‌اندازی شود و كانون‌های قرآن و عترت مورد حمايت قرار گيرد و بودجه‌های قرآنی در مسير خودش هزينه شود.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید