پرهيز از اسراف و تبذير در عزاداری‌ها/ اتکای برنامه‌های دينی به بودجه دولتی آسیب است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

متن پيام آيت‌الله‌العظمی مكارم شيرازی، مرجع تقلید شیعیان که به‌مناسبت فرارسيدن ماه محرم صادر شده به شرح زير است:


بسم الله الرحمن الرحيم


ماه محرم ماه آگاهى و بيدارى، ماه عشق و جانبازى، ماه عظمت و سربلندى بار ديگر فرا رسيد و شهادت‌نامه سالار شهيدان و ياران فداكارش قرائتى جديد به‌صورت گفتارى و رفتارى مى‌طلبد.


خيل عزاداران حسينى همه جا با عشق و علاقه خود را به‌صورت خودجوش براى اداى حق مراسم سوگوارى آماده مى‌كند؛ البته براى بهره‌گيرى كامل از اين مراسم پرشكوه كه هر سال گسترده‌تر مى‌شود رعايت نكاتى لازم است:


1. حركت امام(ع) و يارانش از مدينه تا كربلا و لحظه شهادت و حركت تاريخى خيل اسيران از كربلا به كوفه و از آن‌ جا به شام و سپس به مدينه همه پيام‌هایى براى زندگى امروز ما دارد و بيش از همه نسل جوان نياز به شنيدنش دارند كه بايد توسط خطباى عزيز و اشعار حماسى مداحان حسينى تبيين و تشريح شود.


2. دشمنان متعصب و لجوج و كوتاه‌فكر از اين مراسم كه باعث اعتلاى اسلام و مكتب اهل بيت(ع) است سخت خشمگين و عصبانى هستند و از مشاهده شكوه و عظمت آن خون مى‌خورند بايد با كمال شهامت در برابر آن‌ها ايستاد و مراسم را سال به سال باشكوه بيشترى برگزار كرد ولى در عين حال بايد مراقب بود بهانه‌اى به دست آن‌ها داده نشود.


3. آميختن خرافات و كارهاى موهن مانند قمه‌زنى و امثال آن از اين بهانه‌هاست كه دشمن را شاد مى‌كند و از آن بهره‌بردارى مى‌كند و بايد همه عزيزان به هوش باشند.


4. قطع يا كم كردن شديد بودجه‌هاى مربوط به ارسال مبلغان دينى به نقاط دور و نزديك در داخل و خارج و مخصوصاً مناطق محروم امسال آسيب مهمى به مسئله تبليغ اسلام در ماه محرم مى‌رساند، بارها گفته‌ايم هيچ يك از برنامه‌هاى دينى مطلقاً نه به بودجه اين دولت و نه به هيچ دولت ديگرى نبايد وابسته باشد كه مايه بدبختى است، بلكه بايد بر دوش كمك‌هاى هميشگى و جوشان مردمى باشد؛ بنابراين لازم است امسال عاشقان حسينى از تشريفات اضافى مجالس بكاهند و به جاى آن در ارسال مبلغ به مناطق مختلف توسط مراكز اعزام مبلغ حوزه علميه كوشش كنند؛ ما به سهم خود در پر كردن اين خلأ كوشش مى‌كنيم ولى نيازها بسيار فراتر از آن است.


5. عزاداران عزيز در حفظ مراسم و سبك‌هاى سنتى كوشا باشند، حضور جوانان و نوجوانان را به اين مراسم گرامى دارند و آن‌ها را تشويق كنند و اهداف قيام تاريخى عاشورا را براى آن‌ها روشن سازند.


6. بايد تمام برنامه‌ها در مسير حفظ اسلام و نظام شكوهمند اسلامى صورت گيرد و در برابر توطئه‌هاى دشمن مخصوصاً در اين شرايط كاملاً هوشيار باشيم و از ورود مسائل سياسى جناحى مخصوصاً سوء‌استفاده‌هاى انتخاباتى جلوگيرى كنيم.


7. عزاداران عزيز به نماز اهميت فراوان دهند و هنگام برپا شدن نماز جماعت مراسم را موقتاً متوقف کنند و بعد از نماز ادامه دهند زيرا نماز ستون خيمه دين است.


8. رعايت نظم كامل در برنامه‌ها، عدم اهانت به مقدسات ديگران، ملاحظه حال همسايگان مساجد و حسينيه‌ها، جلوگيرى از اسراف و تبذير مواد غذایى و رساندن آن به نيازمندان و خوددارى از قربانى كردن حيوانات در معابر عمومى كه سبب آلوده شدن خيابان‌ها و مساجد و تكايا مى‌شود، دليل بر بيدارى ملت ما خواهد بود. از خداوند اجر و پاداش همگى و حل مشكلات عموم مسلمين و عظمت و اعتلاى اسلام و دفع شرّ اشرار و دشمنان را مسئلت داريم.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید