نظر چهار تن از مراجع عظام تقلید در خصوص مصرف وام در غیر جهت آن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حضرات آیات عظام سید علی خامنه‌ای، سید علی سیستانی، حسین وحید خراسانی و ناصر مکارم شیرازی در پاسخ‌های جداگانه‌ای به استفتاء مقلدان، نظر خود را در خصوص مصرف وام‌های بانکی در غیر جهت آن اعلام کردند.
متن سئوالات و پاسخ‌های مراجع عظام تقلید به این شرح است؛

* آیت‌الله خامنه ای
سوال: در صورتى که گیرنده وام قصد مصرف آن در مورد قرارداد را ـ که تعمیر خانه است ـ نداشته باشد، حکم وضعى و تکلیفى آن را بیان فرمایید؟
جواب؛ اگر بانک وامى را براى کسى که مى‌خواهد خانه‌اش را تعمیر کند اختصاص داده، شخص دریافت کننده اگر قصد تعمیر منزل را ندارد از همان ابتداء حق گرفتن چنین مبلغى را نداشته و مالک آن نمى‌شود. و از تسهیلات بانکى باید در همان جهتى که تعیین شده استفاده کنند و در غیر آن جایز نیست.

* آیت‌الله سیستانی
سوال : آیا وامهایی که برای اموری خاص اعطا می شود به مردم مثل وام فرش یا منزل یا اشتغال و… را می شود در غیر مورد آن استفاده کرد؟
جواب : اگر براساس معامله ای باشد که به حسب موازین فقهی صحیح باشد باید به آن ملتزم شوید.

* آیت‌‌الله مکارم شیرازی
سوال: افرادى از بانکهاى جمهورى اسلامى وام دریافت کرده، و به علّت ناآگاهى از حکم شرعى، آن را در غیر مورد قرارداد مصرف نموده اند. مثلا وام کشاورزى دریافت کرده، ولى صرف خرید ماشین سوارى نموده اند. لطفاً حکم شرعى آن را بیان فرمایید.
جواب: چنین وامهایى باطل است. باید آن را منطبق با عقود شرعیّه دیگرى کنند، تا مشکل ربا پیش نیاید

* آیت‌الله وحید خراسانی
سوال: آیا می توانیم وام مسکن گرفته و آن را در غیر مورد مسکن بکار ببریم یا وام خودرو را در مورد دیگری مثل خرید زمین بکار بریم؟
جواب: باید در همان جهت که معین شده مصرف شود.


: shabestan

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید