لزوم تعامل تمامی نهاد‌ها با مؤسسات قرآنی در زمينه پرورش حفاظ قرآن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

جواد فروغی، قاری بين‌المللی قرآن كريم، در رابطه با اهميت توجه متوليان امور قرآنی در اجرای هر چه بهتر طرح ملی حفظ قرآن كريم و نقش مؤسسات قرآنی در تربيت حافظان قرآن، گفت: صرف اينكه مؤسسه‌ای ساخته شود و فعاليت مشخصی در زمينه حفظ قرآن انجام شود، در راستای تربيت حافظان قرآن كريم به نتيجه دل‌خواه نخواهيم رسيد و آنچه هدف قرآنی است، اين است كه هر مؤسسه‌ای با هدف مشخص و بيانی معين و مدون به سمت هدف تعيين‌شده خويش كه در راستای مسيری واحد است، پيش رود.


وی افزود: مؤسسات قرآنی در اين جهت بايد از دادن آمار صرف پرهيز كنند و اهداف و جهاتی را در پيش داشته باشند كه جهت‌گيری آنان را مشخص كند؛ چرا كه مؤسسات قرآنی بايد آنقدر فعال باشد كه با ساختن فيلم و انيميشين‌ها و نيز استفاده از روش‌های مدون و به‌روز بتوانند جوانان را جذب كنند.


مدیریت مؤسسات قرآنی نیازمند حضور افراد مجرب و آزموده شده است


فروغی در زمينه استفاده از تجربيات مؤسسات قرآنی موفق برای پيشبرد اهداف و چشم‌اندازهای تعيين‌شده گفت: فردی كه رياست يك مؤسسه قرآنی را برعهده دارد، بايد دارای تجربه مفيد و زيادی در اين زمينه باشد و البته توجه به اين نكته نيز ضروری است كه در كنار شرايط لازم، پيشرفت در زمينه علوم قرآنی نياز به حمايت مادی نيز دارد.


وی در ادامه تأكيد كرد: زمانی كه رهبر معظم انقلاب می‌فرمايند تربيت 10 ميليون حافظ قرآن، تنها حفظ قرآن مدنظر ايشان نيست، بلكه بايد حافظان با روخوانی و مفاهيم آيات قرآن نيز آشنا شوند و اين فعاليت‌ها نياز به پيگيری دارد كه در اين راستا بايد ديد كه مؤسسات قرآنی تا چه اندازه به‌صورت تخصصی در اين راستا حركت می‌كنند.


فروغی با تأكيد بر توجه به زيرساخت‌هايی لازم جهت تربيت 10 ميليون حافظ قرآن در مؤسسات قرآنی و اينكه به دوره‌های كنونی حفظ و كار آمدی آنها در مؤسسات قرآنی به عنوان يكی از اين زير ساخت‌ها اتكا داشت، اظهار كرد: كلاس‌های قرآنی مؤسسات بايد از جذاب كافی برخوردار باشند تا در كنار اين جذابيت‌ها بتوانند از روش‌های نوين در آموزش قرآن استفاده كنند.


وی ادامه داد: در اين زمينه بايد سعی شود با ايجاد جذابيت‌های آموزشی دوره‌های ويژه جوانان و نوجوانان و همچنين در نظر گرفتن راهكارهای تشويقی مانند اهدای هدايا در اين زمينه تأثيرگذار عمل كرد كه اين مهم می‌توان مشاركت عمومی در زمينه فعاليت‌های مردمی را افزايش دهد.


زیبایی‌های آیات قرآن در طراحی دوره‌های آموزشی مؤسسات به تصویر کشیده شود


اين قاری قرآن كريم در ادامه در پاسخ به اين سؤال كه با توجه به نقش مؤسسات در ايجاد جذابيت دوره‌های حفظ برای تحقق منويات رهبری در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن، مؤسسات قرآنی چه ساز و كار انگيزشی برای جلب مشاركت عمومی جهت شركت در اين طرح در نظر گرفته‌اند، اظهار كرد: زيبايی‌های آيات قرآن بايد در دوره‌های آموزشی و برنامه‌های طراحی‌شده، توسط اساتيد اين مؤسسات قرآنی و همچنين متوليان و سياست‌گذاران طرح‌های جامع به تصوير كشيده شود، رسانه‌های ارتباط جمعی نيز در اين راستا بايد به تبليغ در زمينه علوم‌قرآنی بپردازند، پيشرفت حفظ قرآن نيازمند فعاليت‌های اثرگذار است نه موضوعی و بايد علم و هنر با فعاليت‌های قرآنی همراه باشد.


اين قاری قرآن كريم در ادامه در رابطه با عوامل مؤثر در حفظ قرآن و استفاده از كتاب‌ها و نرم‌افزارهای طراحی شده، تصريح كرد: فعاليت‌های نرم‌افزاری و كتب از جمله وسايل كمك‌آموزشی هستند كه به حفظ قرآن كمك بسياری می‌كنند.


وی عنوان كرد: البته تعدادی از حافظان قرآن هستند كه فقط با استفاده از كتاب قرآن به حفظ پرداختند و حافظ قرآن شدند و هر شخص روشی برای حفظ قرآن با توجه به استعداد و توانايی‌هايش انتخاب می‌كند.


لزوم تشویق مؤسسات موفق در زمینه تربیت حفاظ در جامعه


فروغی در رابطه با اينكه چگونه می‌توان در اجرايی كردن طرح تربيت 10 ميليون حافظ قرآن از امكانات و توانمندی‌های ساير نهادها بهره‌مند شد، ادامه داد: قرآن برای همه مردم است و ساير نهادها می‌توانند با برگزاری كلاس‌های قرآنی ويژه اعضا و كارمندان خود و اعطای امتياز به افراد برتر در زمينه حفظ قرآن اثرگذار باشند، هر مؤسسه‌ای اگر موفق به تربيت حتی يك حافظ قرآن شد، بايد مورد تشويق قرار گيرد.


يادآور می‌شود، جواد فروغی قاری بين‌المللی قرآن كريم هم‌اكنون مدارج عالی دانشگاهی در رشته‌های فنی و كامپيوتر را كسب كرده است و قصد ادامه تحصيل در مقطع دكترای قرآن و حديث را دارد.


وی موفق شده است با كوشش فراوان با تسلط كامل به زبان انگليسی و عربی و برگزاری سخنرانی‌های قرآنی به زبان‌های زنده دنيا نقش مؤثری در ترويج فرهنگ قرآنی در جهان ايفا كند.


فروغی به طور مرتب از طريق شبكه‌های برون‌مرزی كشور و همچنين ارتباط با شبكه‌های كشورهای مسلمان و حضور در كشورهای مختلف دنيا در اين راستا با طراوت و پويايی هرچه بيشتر پيش می‌رود.


: iqna

بازدیدها: 3

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید