لزوم سرمايه‌گذاری روی گروه سنی خردسال جهت حضور در دوره‌های حفظ قرآن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

سيدمهدی فاطميان، استاد و داور بين‌المللی حفظ قرآن، با ارائه راهكارهايی برای ارتقای سطح حفظ قرآن در جامعه گفت: رسيدن به هر هدفی روش‌‌های مختلفی دارد و مؤسسات قرآنی نيز كه عهده‌دار اين امر شده‌اند، روش‌های متفاوتی را در پيش گرفته‌اند.


وی ادامه داد: در اين زمينه بايد گفت كه تعداد مشخصی حافظ قرآن بايد تربيت شود و همه روش‌ها برای طی اين مسير و نيل به هدف كلی طرح، می‌تواند خوب و ‌نتيجه‌بخش باشد كه البته به پشتكار حافظان قرآن بستگی دارد.


فاطميان تصريح كرد: افرادی كه می‌خواهند به حفظ قرآن بپردازند بايد از نظر پرورشی آمادگی داشته باشند و طوری به حفظ قرآن بپردازند كه بعدها‌ بتوانند از آموزه‌های الهی در زندگی خود به صورت عملی استفاده كنند و از آموزه‌های ناب قرآن كريم در زندگی فردی و اجتماعی خود بهره‌مند شده و بر زندگی اطرافيان نيز تأثيرات مثبتی داشته باشند.


وی با اشاره به اين كه تربيت 10 ميليون حافظ قرآن به زيرساخت‌هايی نياز دارد، در رابطه با اين كه آيا می‌توان به دوره‌های كنونی حفظ و كارآمدی آنها به عنوان يكی از اين زيرساخت‌ها اتكا داشت، اظهار كرد: نمی‌توان گفت در اين زمينه روش‌ خاصی بهترين روش است چرا كه اين طی كردن اين مسير، بستگی به استعداد قرآن‌آموزان دارد.


اين حافظ بين‌المللی قرآن كريم تصريح كرد: با توجه به اين كه حفظ قرآن سنت پيامبر(ص) است، عده زيادی در حال حاضر و در جامعه كنونی از آن استقبال كرده‌اند؛ بايد سعی كنيم هر چه معنوی‌تر اين موضوع آغاز شود تا به نتيجه برسد و نهايتاً فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق شود.


اين مؤلف كتب قرآنی با اشاره به نقش مؤسسات قرآنی ـ مردمی در ايجاد جذابيت دوره‌های حفظ برای تحقق منويات رهبری در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن درباره اين كه مؤسسات قرآنی چه ساز و كار انگيزشی برای جلب مشاركت عمومی جهت شركت در اين طرح در نظر گرفته‌اند، بيان كرد: قرآن‌آموزان نبايد حفظ قرآن را برای دريافت جوايز دنيوی دنبال كنند، بلكه در درجه اول بايد برای كسب رضای خداوند به حفظ قرآن بپردازند و هم و غمشان معنوی باشد.


تعامل مربی و ولی در راستای تحقق تربیت حفاظ قرآن مؤثر است


وی تربيت حافظان قرآن را از عوامل مؤثر در توسعه فرهنگ‌سازی انس با قرآن در جامعه عنوان كرد و افزود: مدارس ابتدايی از همان سال اول كلاس‌های آشنايی با قرآن را برگزار می‌كنند و پدر و مادرها هم بايد در جهت سعادت فرزندشان در اين كلاس‌ها نقش داشته باشند تا يادگيريشان در خور آموزشی كه به آنها داده می‌شود، باشد.


وی همچنين در رابطه با اين كه در كنار حفظ آيات توجه به چه اموری می‌تواند در زمينه تحقق اهداف معنوی اين طرح رهگشا باشد و در تثبيت محفوظات حفاظ را ياری كند، اظهار كرد: حافظان قرآن بايد به تمرين و تكرار زياد بپردازند و با اين تكرار، حفظ آنها به روز خواهد بود.


فاطميان تأكيد كرد: آموزش مفاهيم قرآن نيز می‌تواند در اين زمينه و در راستای تثبيت حفظ قرآن تأثيرگذار باشد، ترجمه نيز بايد آسان و روان باشد و از اين ترجمه برای حفظ قرآن استفاده شود و به اين ترتيب قرآن‌آموزان با دستور زبان عربی نيز آشنا خواهند شد.


اين استاد قرآن در پايان استفاده از كتاب‌ها و نرم‌افزارهای طراحی شده را در كنار حضور در كلاس‌های آموزشی از راهكارهای مؤثر در زمينه حفظ قرآن عنوان و خاطرنشان كرد: هر چه حفظ قرآن ساده‌تر باشد، بهتر انجام می‌شود و بهتر است در يك اقدام خواندن قرآن را ياد بگيريم و در اقدام بعدی قرآن را حفظ كنيم و سپس با ترجمه آيات آشنا شويم؛ با اين روش می‌شود در دوره ابتدايی قرآن‌آموزان را با حفظ قرآن آشنا كرد و در اين صورت طرح تربيت 10 ميليون حافظ قرآن محقق خواهد شد.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید