مؤسسات قرآنی افق و چشم‌انداز حفظ قرآن را برای مردم ترسيم كنند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

شهريار ضياء‌آذری، مدير گروه انديشه راديو قرآن و حافظ و قاری قرآن، با ارائه راهكارهايی برای ارتقای سطح حفظ قرآن در جامعه گفت: هر حركت كوچكی در مسير حفظ قرآن می‌تواند مؤثر باشد و بايد قبل از اين كه به دنبال هماهنگی مؤسسات قرآنی باشيم، به دنبال ايجاد حركت و جنبش در مؤسسات باشيم، يعنی ابتدا جوشش به وجود آيد و بعد اين هماهنگی‌ها خودبه‌خود ايجاد می‌شود.


وی ادامه داد: مهم اين است كه ايده‌ها و نظرات ارائه شود و حتی افرادی كه در مسجد محله برنامه دارند اگر در جلسات خود حفظ قرآن را لحاظ كنند اثرگذار است.


وی با اشاره به اين كه تربيت 10 ميليون حافظ قرآن به زيرساخت‌هايی نياز دارد، درباره اين كه آيا می‌توان به دوره‌های كنونی حفظ و كارآمدی آنها به عنوان يكی از اين زيرساخت‌ها اتكا داشت، اظهار كرد: برداشت‌های كارشناسان از 10ميليون حافظ قرآن يكسان نيست و طبق فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، حفظ قرآن مقدمه است و هدف نيست و در واقع هدف اصلی، عمل به قرآن است.


اين استاد دانشگاه بيان كرد: وقتی می‌گوييم تربيت 10 ميليون حافظ قرآن، آيا مقصود حافظ كل قرآن است يا حافظ بخشی از قرآن و در واقع همه موارد درست است و حتی فردی كه بتواند يك جزء از قرآن را حفظ كند در زندگی فرد تأثير‌گذار است و هر چه بيشتر شود اين تأثيرگذاری عميق‌تر می‌شود، ولی اگر پنج جزء حفظ شود و سپس كار حفظ قرآن كنار گذاشته شود از غافله عقب مانده‌ايم.


مدير گروه انديشه راديو قرآن تربيت حافظان قرآن را از عوامل مؤثر در توسعه فرهنگ‌سازی انس با قرآن در جامعه عنوان كرد و افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی نقطه‌ای را نشان دادند كه اول در افق ديد ما نبود و تربيت يك تعداد حافظ قرآن می‌تواند در افراد ديگر ايجاد انگيزه كرده و به اين ترتيب حافظان قرآن بسياری را داشته باشيم.


وی با اشاره به نقش مؤسسات در ايجاد جذابيت دوره‌های حفظ برای تحقق منويات رهبر معظم انقلاب اسلامی در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن، در رابطه با اين كه مؤسسات قرآنی چه ساز و كار انگيزشی برای جلب مشاركت عمومی جهت شركت در اين طرح در نظر گرفته‌اند، تصريح كرد: آنچه مسلم است بايد ببينيم مؤسسات و مراكز قرآنی در زمينه تربيت حافظ با چه مشكلاتی مواجه هستند و آنها را حمايت كنيم.


اين قاری قرآن كريم در رابطه با اين كه جامعه بايد چه تدابيری برای حافظان قرآن پس از اتمام دوره تخصصی حفظ بيانديشند و چه برنامه‌هايی بايد برای آنها در نظر گرفته شود، بيان كرد: بايد سليقه به خرج داد و سطحی‌نگری را كنار گذاشت و نبايد بركات حفظ قرآن را با برگزاری جلسات و مسابقات نمادين ناديده گرفت، مثلاً حافظان قرآن می‌توانند زندگی‌نامه حفظ خود را به صورت رمان بنويسند و حتی فراخوان اعلام شود كه افرادی كه شروع به حفظ می‌كنند از روز اول خاطرات خود را يادداشت كنند.


وی در ادامه اظهار كرد: اگر كتابی در اين زمينه چاپ شود و در روزنامه‌ها و ساير رسانه‌ها تبليغ شود و زندگی حافظان ستون شاخص داشته باشد و مردم ببيند كه آنها مشكلات زندگی خود را با آيات قرآن رفع می‌كنند، بسيار تأثيرگذار است.


ضياء‌آذری استفاده از كتاب‌ها و نرم‌افزارهای طراحی شده را از عوامل تأثيرگذار در زمينه حفظ قرآن عنوان كرد و گفت: حفظ قرآن در واقع عرصه‌ای است كه جا برای ورود تمام خلاقيت‌ها و ايده‌ها دارد و همه روش‌ها مفيد است و ممكن است روشی 100 نفر را جذب كند و روش ديگر 2000 نفر را و در كل همه راه‌ها مؤثرند و اصلاً نبايد انحصاری نگاه كرد و نبايد دنبال اين باشيم كه برای اين هدف بزرگ ارگان متولی درست كنيم و اين كارها بايد خودجوش باشد و ايده‌ها در معرض استفاه عموم قرار گيرد و بگذاريم افراد از راهی كه علاقه دارند استفاده كنند و بهترين راه اين است كه تبليغ صورت پذيرد تا افراد روش درست را انتخاب كنند.


وی بهره‌گيری از مدرسان حافظ قرآن را از عوامل تأثيرگذار در پيشرفت طرح نهضت ملی حفظ قرآن دانست و عنوان كرد: در قديم حفظ قرآن به صورت خودآموز بوده و فعاليت حفاظ نسل قبل كه به دهه 40 بر‌می‌گردد در غير از دو دهه اخير معمولاً به صورت استاد و شاگردی نبوده و از روی مصحف بوده و حضور استاد و كلاس در اين زمينه خيلی كمك كرده است و هنوز هم افرادی هستند كه تمايل دارند از روی مصحف حفظ و لوح‌های فشرده حفظ كنند و در واقع حضور استاد و شركت در كلاس‌ها در ايجاد انگيزه می‌تواند تأثيرگذار باشد.


اين حافظ قرآن كريم در پايان درمورد اين كه چگونه می‌توان در اجرايی كردن طرح تربيت 10 ميليون حافظ قرآن از امكانات و توانمندی‌های ساير نهادها بهره‌مند شد، خاطرنشان كرد: هدف‌ها بايد به شكلی تعريف شود كه بجای اين كه ساز و كار را نشان دهيم، افق چشم‌انداز را به مردم نشان داده كه حافظان قرآن به چه چيزهايی دست پيدا كرده‌اند و به دنبال ايجاد تشكيلات اداری نباشيم.


: iqna

بازدیدها: 12

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید