كيفيت و ميزان حفظ، ملاك اعطای جوايز به حافظان قرآن است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

مرتضی خدمتكار، رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور، ضمن اعلام اين خبر افزود: مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور در راستای گسترش افراد به مقوله حفظ برنامه‌های متنوعی را اجرا می‌كند.


وی توضيح داد: برای حركت در راستای تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم كه مورد تاكيد مقام معظم رهبری است، تدوين دوره‌های مختلف آموزشی برای حفظ و اعطای جوايز و تسهيلاتی در نظر گرفته شده است كه تحت ملاك‌ها و ضوابط مشخصی به همه افراد مشمول اين حد نصاب تعلق می‌گيرد.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور با اشاره به تجميع آزمون شفاهی حفظ بيان كرد: افرادی كه در رشته حفظ قرآن شركت كردند، آزمون شفاهی آن‌ها برگزار شده است و نتايج نهايتاً تا پايان اين هفته اعلام می‌شود.


وی ادامه داد: آزمون‌های ملی حفظ و مفاهيم قرآن كريم توسط مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور طی دو نوبت در سال برگزار می‌شود و افرادی كه حد نصاب نمره آزمون شفاهی را به دست می‌آورند در آزمونی كه در شهريورماه سال آينده برگزار می‌شود شركت می‌كنند.


وی خاطرنشان كرد: به عبارت ديگر آزمون نهايی در رشته حفظ به صورت تجميعی برگزار می‌شود. برای نفراتی كه بتوانند اين دوره با موفقيت به اتمام برسانند، كمك‌ هزينه سفر حج در نظر گرفته می‌شود و سهميه حج هم با توجه به كاهش سهميه حج، در حال رايزنی است.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور عنوان كرد: اگر ما بتوانيم در رايزنی‌های خود با سازمان حج و زيارت، سهميه فعالان قرآنی را مانند سال گذشته دريافت كنيم، طبيعتاً برای فعالان قرآنی هم سهميه حج و هم كمك‌ هزينه سفر حج در نظر گرفته می‌شود.


خدمتكار عنوان كرد: اگر سهميه‌ای برای سفر حج فعالان قرآنی تعلق نگيرد، برای حافظان فقط بحث كمك‌ هزينه سفر حج تعلق می‌گيرد. تفاوت كار ما با مسابقات و آزمون‌های ديگر در اين است كه ما برای اختصاص اين سهميه به هيچ عنوان قرعه‌كشی نمی‌كنيم بلكه تمام افرادی كه بتوانند حد نصاب نمرات تعيين شده را به دست بياورند بدون قرعه‌كشی مشمول جوايز می‌شوند.


وی توضيح داد: اين جوايز حتی فقط برای نفرات برتر نيست بلكه اين جايزه برای همه افرادی است كه توانستند 10 جزء، 20 جزء يا كل قرآن كريم را حفظ كنند. ملاك ما در اعطای اين جوايز، كيفيت محفوظات و ميزان حفظ آنها است. بالاترين جايزه ما كه تعداد زيادی از افراد شامل آن شدند، كمك‌هزينه چهار ميليون ريالی است.


اين حافظ قرآن كريم بيان كرد: جوايز افرادی كه در رشته‌های تدبر و مفاهيم قرآن كريم شركت می‌كنند نيز به همين گونه است و كاملاً مشخص شده است و نفرات برتر آزمون ملی قرآن كه در ارديبهشت ماه امسال برگزار شد معرفی شدند. نحوه چگونگی دريافت جوايز نفرات برتر در حال پيگيری است كه در طی دو ماه آينده اعطا می‌شود.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور گفت: ما طی همايش‌های استانی از مربيان برتر و قرآن‌آموزان برتر با اهدای جوايز آن‌ها تجليل به عمل می‌آوريم و در ماه‌های قبل هم اين مراسم در استان‌ها انجام شد.


وی تصريح كرد: تلاش ما بر اين بود كه در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدی، رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور و قائم مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی حضور يابد ولی به خاطر مشغله‌های فراوان ايشان، كمتر فرصت حضور در اين مراسم را می‌يابند.


خدمتكار ادامه داد: از اين رو مقرر شد برپايی مراسم تجليل منوط به حضور ايشان نباشد. فاصله افتادن بين اعلام نتايج و مشخص شدن نفرات برتر و اعطای جوايز آنها می‌تواند نوعی آفت باشد كه برنامه‌ريزی ما بدين گونه است كه اين مراسم در هر حال با حضور يكی از مديران مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور برگزار شود.


اين حافظ قرآن كريم بيان كرد: در اين مراسم مديركل فرهنگ و ارشاد اسلام ياستان نيز حضور می‌يابد و برنامه‌ريزی اين مراسم تجليل نهايتاً تا يك ماه آينده به اتمام می‌رسد و اولين مراسم تجليل از قرآن‌‌‌آموزان برتر در استان سمنان و اسان كهگيلويه و بويراحمد است.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور درباره صدور گواهينامه‌های قرآن‌آموزان خاطرنشان كرد: گواهينامه قرآن‌آموزان نيز در چند استان ارسال شد و به تدريج گواهينامه‌ها به بقيه استان‌ها نيز ارسال می‌شوند و روند ارسال كليه گواهينامه‌های آزمون ارديبهست ماه تا 28 مهرماه، كه روز برگزاری آزمون ملی حفظ و مفاهيم قرآن است به اتمام می‌رسد.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید