برگزاری مرحله دوم آزمون اعطای مدرک حفاظ از اول مهرماه

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

جواد تجلیان، مدیر امورارتباطات سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به مرحله دوم طرح ارزیابی حفاظ و اعطای مدرک از اول مهرماه امسال، گفت: این طرح به صورت منطقه ای در 16 استان کشور برگزار می شود. وی عنوان کرد: این مسابقات به طور همزمان از اول مهرماه آغاز و تا 17 آبان ماه ادامه خواهد داشت.


تجلیان با اشاره به حضور گسترده شرکت کنندگان در هفتمین دوره طرح ارزیابی حافظان قرآن تصریح کرد: امسال 7530 نفر ثبت نام کننده داشتیم که از این میان 2238 نفر در مرحله اول آزمون که 23 تیرماه برگزار شد موفق به راهیابی به مرحله دوم شدند.
وی با اشاره به رشته های در نظر گرفته شده در مرحله دوم این طرح تصریح کرد: 197 نفر در رشته 5 جزء، 563 نفر در رشته 10 جزء، 345 نفر در رشته 20 جزء و 1133 نفر در رشته حفظ کل قرآن شرکت داشته اند.


وی گفت: در این آزمون که با اعزام داوران از سوی سازمان دارالقرآن الکریم به مناطق تعیین شده و بصورت شفاهی برگزار می گردد حافظان5 جزء، 10 جزء، 20 جزء و کل قرآن کریم به ترتیب به سه، پنج، هفت و ده سوال شفاهی که با قرائت قران کریم از حفظ بصورت ترتیل و با رعایت نکات تجویدی، صوت و لحن، وقف و ابتداءهمراه می باشد پاسخ می دهند.


تجلیان با اشاره به نحوه چگونگی سوالات شفاهی از شرکت کنندگان افزود: به اعزای هر 3 جزء یک سوال از شرکت کنندگان پرسیده می شود تا پس از کسب نمرات مناسب به درجه حفظ قرآن نائل شوند.وی عنوان کرد: به حفاظ 10، 20 و کل قرآن مدرک معتبر از سوی سازمان دارالقرآن اعطا و به حافظین 5 جزء تنها گواهی حفظ قرآن کریم داده می شود.


تجلیان با اشاره به استان های برگزار کننده آزمون حفظ قرآن اظهار کرد: این آزمون در 16 استان از جمله تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خوزستان، قم، کرمان، سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان، مرکزی، قزوین و همدان برگزار می شود.


وی با اشاره به نحوه درجه بندی حافظان قرآن و اعطای مدرک اظهار کرد: حافظانی که نمرات لازم را کسب کنند ممدرکی اعطا می شود که در حوزه های استخدامی تعیین شده قابل استفاده است.


وی افزود: حفاظ 10 جزء درجه 5 که معادل دیپلم، 20 جزء درجه 4 معادل فوق دیپلم، 30 جزء درجه 3 معادل لیسانس، حفاظ ممتاز درجه 2 معادل فوق لیسانس و حفاظ استاد درجه 1 معادل دکتری اعطا می شود.


تجلیان با اشاره به نحوه اطلاع رسانی پذیرفته شدگان در آزمون اعطای مدرک حفاظ افزود: راه یافتگان مرحله دوم آزمون با مراجعه به سایت سازمان دارالقرآن الکریم به نشانی www.telavat.ir، بخش زمان بندی آزمون حفظ می توانند از تاریخ برگزاری آزمون و منطقه برگزاری اطلاع یابند.


شایان ذکر است طرح ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم براساس مصوبه جلسه 573 شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور ساماندهی و تسهیل خدمت‌رسانی دستگاه‌های اجرایی کشور به حافظان قرآن از سال 1385 توسط سازمان دارالقرآن‌ الکریم و با همکاری ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور برگزار می شود و تا کنون 1680 نفر موفق به دریافت مدارک تخصصی در درجات مختلف شده اند.


: shabestan

بازدیدها: 23

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید