وقف قرآن‌های خطی احيا شود/ ديجيتال كردن؛ راهكار پيشگيری از نابودی نسخ قرآن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

كريم دولتی، كارشناس مركز طبع و نشر قرآن كريم، با تأييد عدم اشتياق مردم به وقف قرآن‌های نفيس و نسخ خطی، اظهار كرد: عمده‌ترين علت اين است كه برخی تصور می‌كنند خودشان می‌توانند از اين نمونه قرآن‌ها استفاده كنند و وقف آنها منجر به عدم استفاده از آنها می‌شود؛ حال آنكه واقعيت چيز ديگری است.


وی در ادامه افزود: غير از مواردی كه مالك اين گونه آثار خود وصيت می‌كنند كه پس از مرگ آنها نسخ خطی قرآن و قرآن‌های نفيس وقف شود، در ساير موارد معمولاً وقف كمتر صورت می‌گيرد و اين مسئله به دلايل متعددی از جمله توجه به ارزش‌های مادی اثر اتفاق می‌افتد.


اين كارشناس رسم‌المصحف قرآن مجيد در مركز طبع و نشر قرآن با اشاره به اهميت سنت وقف در آثار قرآنی، عنوان كرد: وقتی قرآن‌های نفيس وقف موسسه يا نهادی خاص می‌شود، به صورت و عناوين متعددی می‌توان از آن استفاده كرد. به طور مثال وقتی نهادی خاص قرآن موقوفه را تحويل می‌گيرد، با شناسايی ازرش‌هايی كه آن نسخه دارد استفاده‌های متعددی ار آن می‌كند. مثلاً اولين كاری كه می‌كند اين است كه آن را به صورت نسخه ديجيتال در می‌آورد و در اختيار پژوهشگران قرار می‌دهد كه اين كار مانع از بين رفتن نسخ خطی می‌شود.


وی همچنين اظهار كرد: وقتی قرآنی نفيس يا نسخه‌های خطی از قرآن در اختيار متخصصان قرار می‌گيرد می‌تواند آن را در معرض ديد مردم قرار دهند و علاوه بر اين كه هزاران نفر از آن ديدن می‌كنند، نگهداری از اين آثار نيز با دقت بيشتری صورت می‌گيرد و ماندگاری آن برای مدت طولانی‌تری ادامه خواهد داشت.


دولتی با عنوان اينكه تبليغ در زنده كردن اين سنت پسنديده بسيار موثر است، تصريح كرد: متوليان امر بايد تمام اين نكات را به طور شفاف بيان كنند و از شيوه درست تبليغ و ترغيب مردم استفاده كنند و ضمن شناسايی تمام اين آثار، دارندگان آنها را به زنده كردن سنت وقف تشويق كنند.


نماينده نهادهای قرآنی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری با تاكيد بر نقش رسانه‌ها در زنده كردن فرهنگ وقف قرآن‌های خطی و نفيس، يادآور شد: رسانه‌ها بايد نقش خود را در زنده كردن اين سنت حسنه ايفا كنند و مردم را از مضرات نگهداری شخصی اين آثار كه منجر به مندرس و از بين رفتن آنها می‌شود آگاه كنند و علاوه بار اين از محسنات وقف نيز غافل نمانند.


وی افزود: نقش دانشگاه‌ها در حوزه تخصصی نيز نبايد ناديده گرفته شود به گونه‌ای كه دانشجويانی علوم قرآنی بايد سعی كنند فعاليت و دانش علمی خود را در زمينه وقف بالاتر ببرند.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت