اعلام ويژگی‏های 4 گروه برای حضور در «مركز تخصصی آموزش قرآن»

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

داود تك فلاح، معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم، با اعلام اينكه در 29 استان كشور «مركز تخصصی آموزش قرآن» داير شده است، گفت: دو استان زنجان و تهران نيز در شش‌ماهه دوم سال جاری به اين جمع خواهند پيوست.


وی در ادامه به چهار گروهی كه جذب مركز تخصصی آموزش قرآن خواهند شد، اشاره كرد و افزود: نخستين گروه، استعدادهای برتر قرآنی هستند. اين گروه در رده كودك، نوجوان و جوان هستند و امسال نيز فقط پسران تحت پوشش خواهند بود كه در كنار قرائت تخصصی قرآن، حفظ و مفاهيم قرآن را نيز فرا می گيرند. در سال های آتی با تأمين بودجه، حضور بانوان نيز امكان پذير خواهد بود.


تك فلاح ادامه داد: سال گذشته، جشنواره «نغمه های آسمانی» توسط سازمان دارالقرآن الكريم ويژه سنين زير 18 سال برپا شد كه برگزيدگان آن به انضمام برترين های مسابقات كشوری قرآن به عنوان استعدادهای قرآنی به اين مراكز دعوت شدند.


وی گفت: گروه دوم، قاريان و حافظان برتر هر استان هستند كه اين افراد به عنوان نخبگان قرآنی شناخته می شوند. اما در بسياری از استان ها اين افراد، فرصت ارتقاء ندارند، چرا كه از حضور اساتيد برتر كشوری در استانشان بی بهره هستند. اين عزيزان در مراكز تخصصی آموزش قرآن به صورت ويژه تحت پوشش قرار گرفته و در حضور برترين اساتيد مبرز كشور برای تربيت آنها در رشته های تخصصی، آموزش می بينند.


تك فلاح در ادامه از گروه سومی نام برد كه در اين مراكز حضور خواهند يافت و بيان كرد: كارشناسان و مديران مؤسسات قرآنی نيز در مراكز تخصصی آموزش قرآن حضور خواهند داشت. اينان به عنوان افرادی كه فعاليت هايشان در حيطه برنامه ريزی و اجرای امور قرآنی در استانها هست، در اين مراكز تخصصی حضور خواهند يافت. اين گروه سوم با عنوان مدير و يا كارشناس قرآنی در مركز تخصصی حاضر شده و در كلاس های خاصی كه مباحثی چون مديريت، نيازسنجی، برنامه ريزی و بودجه ريزی را آموزش می بينند، دانش خود را افزايش می دهند.


معاون آموزش و پژوهش سازمان دارالقرآن الكريم ادامه داد: گروه چهارم، افرادی هستند كه به عنوان داور و مربی قرآن در سطح كشور فعاليت دارند و در دوره های آموزشی مركز تخصصی آموزش قرآن حضور می يابند.


مزایای شرکت کنندگان در مراکز تخصصی آموزش قرآن


وی در پاسخ به اين پرسش كه چه مزايايی برای حاضران در اين مراكز در نظر گرفته شده است، گفت: افرادی كه دوره های تخصصی سازمان دارالقرآن را بگذرانند از سطح بالايی از دانش علوم قرآنی بهره مند خواهند شد، مانند حفاظ ممتاز كه در آزمون های سطح بندی و اعطای مدرك تخصصی، رده بالايی را می توانند كسب كنند. اگر در نهايت در اين آزمون ها، موفق به دريافت مدرك درجه يك شوند، جزء نخبگان كشور محسوب می شوند. آنگاه از تسهيلات تعيين شده دارندگان اين مدارك بهره خواهند برد كه معادل دكترا محسوب می شود. در صورت استخدام در ادارات از مزايای مربوط به آن درجه استفاده خواهند كرد.


وی تصريح كرد: قراء و مدرسان قرائت كه در دوره های مراكز تخصصی قرآن سازمان دارالقرآن الكريم شركت می كنند، می توانند در آزمون سطح بندی قراء و اساتيد قرآن كه توسط شورای عالی قرآن به صورت ساليانه برگزار می شود، شركت كنند. به طور حتم با حضور در كلاس های مركز تخصصی قرآن سازمان دارالقرآن، راحت تر می توانند درجات اين آزمون ارزيابی را دريافت كنند.


تك فلاح افزود: البته مداركی از سوی سازمان دارالقرآن به شركت كنندگان در دوره های مراكز تخصصی قرآن اعطاء می شود تا در اولويت استفاده از برنامه های سازمان تبليغات اسلامی باشند. سازمان دارالقرآن از همين افراد برای دوره های حق التدريسی كه از طريق آموزش و پرورش برگزار می شود، دعوت خواهد كرد. سال گذشته پنج هزار نفر به عنوان مربی قرآن در آموزش پرورش جذب شدند و افرادی كه دارای مدارك سازمان دارالقرآن بودند در اولويت اين جذب قرار داشتند.


وی در ادامه مزايای مديران مؤسساتی كه در اين مراكز حاضر شوند بيان كرد و گفت: سطح بندی مؤسسات قرآنی از يك تا سه رده در دستور كار سازمان دارالقرآن قرارگرفته است است. مديرانی كه در دوره های مراكز تخصصی قرآن سازمان دارالقرآن شركت می كنند. اگر سطح مؤسسه آنها دو و سه باشد يك رده ارتقاء خواهند يافت و اينگونه مزايايی كه در حمايت از مؤسسات به آنها تعلق می گيرد، بيشتر خواهد شد.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید