اعمال سرانه مطالعه در حوزه قرآن از چشم مسئولان دور مانده است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

جواد محقق، عضو شورای خريد كتاب معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره آمار سرانه مطالعه اظهار كرد: معتقدم كه هيچ آمار قابل اعتنايی در اين حوزه وجود ندارد. گاهی فشار افكار عمومی در بعضی از اخبار باعث می‌شود مسئولان دقايقی را به‌ عنوان آمار سرانه مطالعه كشور اعلام كنند. تا هنگامی كه معيارهای رسيدن به اين آمار مشخص نشده باشد آنچه كه از وزارت ارشاد، كتابخانه ملی يا نهاد كتابخانه‌های عمومی اعلام می‌شود نادرست خواهد بود و من نديده‌ام كه شيوه‌ رسيدن به چنين آماری توضيح داده شده باشد.


وی با اشاره به مطالعه قرآن گفت: خيلی نمی‌شود اين مسئله را محاسبه كرد؛ چرا كه مطالعه يك امر شخصی است و خيلی از افراد از كتابخانه‌های موجود در منازل‌شان استفاده می‌كنند و شايد هيچ‌ وقت هم به كتابخانه‌ای مراجعه نكنند. قرآن نيز از اين دست است. عمدتاً با محاسبه تعداد مراجعه‌كنندگان به كتابخانه‌ها يا آمار فروش كتاب‌ها نمی‌توان به اين مسئله رسيد.


محقق با اعلام اينكه تا زمانی كه مطالعه به معنای درست تعريف نشود، مطالعه كتب دينی و قرآن هم مورد مناقشه قرار می‌گيرد، تصريح كرد: كتاب‌های دينی و درسی دو گروه از آثاری هستند كه هنوز به درستی در ظرف مطالعه ما تعريف نشده‌اند و اگر قرآن و ادعيه در سرانه مطالعه محسوب شود كتب درسی و كمك آموزشی هم بايد در اين رديف قرار بگيرد كه اين مسئله آمارها را از آنچه كه واقعيت دارد دور می‌كند.


وی با تكذيب پايين بودن آمار مطالعه در كشور گفت: آنچه كه به عنوان پايين بودن آمار مطالعه در كشور اعلام می‌شود بيش از اينكه يك برداشت علمی از اين مسئله باشد يك حربه تبليغاتی و سياسی است و زياد هم همخوانی با آنچه هست ندارد. من شرايط را خيلی بهتر از آنچه كه اعلام می‌شود ارزيابی می‌كنم.


محقق در همين رابطه افزود: جمعيت كشور از سال 57 تا كنون به 3 برابر افزايش پيدا كرده است و آمار مطالعه در كشورمان نيز بيش از 30 برابر شده است و اين نشان از رشد جدی مطالعه دارد، اما با اين وجود باز هم آمار مطالعه را در محور چند دقيقه‌ای اعلام می‌كنند.


وی با اشاره به آمار كتب منتشر شده در سال‌های 55، اظهار كرد: كل كتب منتشر شده در ايران طی اين سال‌ها، 2500 عنوان است كه در سال‌های اخير با دو برابر شدن جمعيت به 60 هزار عنوان در سال رسيده است.


: iqna

بازدیدها: 3

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت