خرافه عقل انسان را از کار انداخته و به بدبختی دچار می کند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

 


«حضرت آیت الله العظمی مكارم شيرازي» روز گذشته مصادف با دهمین روز از ماه مبارک رمضان در جلسه تفسیر قرآن کریم که با حضور زائران و مجاوران کریمه اهل‌بیت(ع) در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد، با تسليت  سالروز وفات بزرگ بانوي اسلام و ياري گر حضرت پيامبر(ص)، حضرت خدیجه(علیها السلام) در ادامه تفسير سوره مبارکه احزاب با اشاره «ادْعُوهُمْ لِآبَائِهِمْ هُوَ أَقْسَطُ عِنْدَ اللَّهِ فَإِنْ لَمْ تَعْلَمُوا آبَاءَهُمْ فَإِخْوَانُكُمْ فِي الدِّينِ وَمَوَالِيكُمْ وَلَيسَ عَلَيكُمْ جُنَاحٌ فِيمَا أَخْطَأْتُمْ بِهِ وَلَكِنْ مَا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا»، یکی از كارهاي انبيا و پيغمبران خدا را مبارزه با خرافات دانسته و گفتند: خرافه يعني كارهاي غيرعقلاني و غير منطقي كه در ميان امت ها رايج بوده است.


 ایشان با بیان اینکه پيامبران با خرافات و کارهای غیرعقلانی مخالفت ميكردند، اضافه کردند: بت پرستی مهم ترين خرافه ای بود كه انسان به عنوان اشرف مخلوقات خود را در مقابل سنگ و چوبي كه با دست خود ساخته ذليل می کرد و حتي فرزند خود را قربانی می کرد.


مفسر برجسته قرآن کریم در ادامه به بررسي چرايي بد و ناپسند بودن خرافات پرداخته و گفتند: خرافه، عقل و منطق انسان را از كار مي اندازد و وقتي عقل و منطق از كار بيفتد بزرگترين خطر براي انسان و جامعه انساني است.


آیت الله مکارم شیرازی اضافه کردند: خرافات، بسياري از كارهاي زشت و زننده و بد را خوب جلوه مي دهد، يعني زشتي ها در سايه خرافات به صورت خوبي ها و نكات قوت در مي آید و خرافات سرانجامش شرك و بت پرستي و يا آلودگي به افكار شرک آلود است.


مرجع تقلید شیعیان چگونگي نفوذ خرافات در جامعه انساني و بلاها و ضررهاي آن براي انسان را چنين برشمردند: يكي از خرافات زمان جاهليت كه حضرت محمد(ص) با آن مبارزه كرد مساله “تطيّر” يعني فال بد زدن، بود. “تطيّر” از ماده “طير” يعني پرنده گرفته شد، اما بعدها به تمامي فال هاي بد “تطيّر” مي‌گفتند. مثلا كارواني عازم به سفر تجاري بود كلاغي در جلوي آنها در مي آمد و غارغار مي‌كرد ميگفتند اين سفر شر است و سفر را تعطيل ميكردند، يا نشستن جغد بر روي خانه هاشان را بد مي‌دانستند.


ایشان با بیان اینکه در عصر حاضر هم  دارای این عقاید هستند و عطسه كردن را بد ميدانند اظهار داشتند: برای مثال تمامي مقدمات ازدواج را فراهم ميكنند ولي با عطسه اي در مجلس ازدواج ان را خراب ميكنند، در صورتيكه در روايت آمده عطسه از خداي رحمان است و بد نيست.


آیت الله مکارم شیرازی چهارشنبه سوري را نمونه دیگری از خرافه عنوان کردند که گمان می کنند زردي و بيماري خود را با پريدن از روي آتش رفع ميكنند، در صورتی که آثار زیانبار و مخربی به همراه دارد.


مفسر برجسته قرآن کریم “جهل به واقعیت‌ها”، “گریز از زیر بار مسوولیت ها”، “سوء استفاده شيادان”، “اغفال مردم برای پیش بردن اهداف سیاسی” و “اوهام و خیالات” را بعنوان 5 سرچشمه خرافات برشمرده و تاکید کردند: انبياء الهی اهل عقل و منطق بودند؛ با خرافه به هر صورتي كه بود مبارزه ميكردند تا بشر عقلاني فكر كند و گرفتار اوهام و خرافات و بدبختي ها نشود.


آیت الله العظمی مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی های حضرت خدیجه کبری(س) اظهار داشتند: بعضي ها در مقايسه زنان پيامبر با هم گرفتار اشتباه اند، بدون شك خديجه كبري(س) برترين زنان پيامبر بود و ويژگي هايي داشت كه هيچ زني از زنان پيامبر نداشت.


ايشان سپس به بيان مقامات حضرت خديجه(س) پرداخته و گفتند: اولين زن مسلمان حضرت خديجه(س) و اولين مرد مسلمان علي بن ابيطالب(ع) بود، اين افتخار را هيچ زني از زنان پيامبر پيدا نكرد.


استاد درس خارج حوزه علمیه قم دومين افتخار حضرت خدیجه(س) را قرار دادن ثروت و هستی اش در راه پیامبر اکرم(ص) عنوان کرد و افزودند: زنی در تاریخ سراغ نداریم که همه چیز خود را در راه اسلام بدهد.


مفسر برجسته قرآن کریم گفتند: حضرت خدیجه(س) تنها زني بود كه در تمام لحظات سخت زندگي پيامبر در كنار ايشان بود، از سن 40 سالگي تا 65 سالگي در كنار ايشان تمامي سختي ها و مشكلات را تحمل كرد، زماني كه در مكه بود و پيامبر را اذيت ميكردند. سالهايي كه وقتي پيامبر از مسجدالحرام بر ميگشتند خديجه زخم هاي بدن پيامبر را مي بست. حضرت خديجه(س) چنان مشكلاتي را در كنار پيامبر (ص) تحمل كرد. هيچ يكي از زنان پيامبر گرامی اسلام دوران طوفاني عمر  ایشان را درك نكردند. خديجه بود كه مقاومت كرد و در مقابل تمام آنها ايستادگي كرد.


آیت الله مکارم شیرازی مهم ترین ویژگی حضرت خدیجه(س) را پرورش حضرت فاطمه زهرا(س) عنوان کرده و تاکید کردند: نسل پيامبر(ص) از حضرت فاطمه(س) است و فاطمه از خديجه كبري است و تمامی نسل پیامبر از فاطمه(س) است. حضرت خدیجه(س) با هیچیک از زنان پیامبر قابل مقایسه نیست.


: abna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت