همایش ملی قرآن و نهج البلاغه با حضور مسئولین کشوری برگزار شد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

 به گزارش روابط عمومی موسسه قرآن و نهج البلاغه کشور: “سید محمد حسینی” شامگاه پنجشنبه، در “همایش ملی نهج البلاغه” که در شبستان مصلای امام خمینی (ره) تهران به همت موسسه قرآن و نهج البلاغه برگزار شد افزود:حمایت معاونت قرآن و عترت شامل تمام فعالیت ها به ویژه در راستای ترویج نهج البلاغه خواهد بود.


وی گفت: در بحث آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی حمایت ویژه شده و نیاز است در زمینه نهج البلاغه پژوهش های مختلفی انجام شود که با یاری خدا پس از انقلاب کارهای خوبی انجام شده اما ظرفیت های زیادی وجود دارد که باید استفاده شود.


حسینی اظهار داشت در سال های اخیر 500 پایانامه با موضوع نهج البلاغه تهیه شده که این خود نشان دهنده توجهی است که دانشگاه ها به این موضوع دارند


حسینی با اشاره به وجود 80 ترجمه فارسی از نهج البلاغه تصریح کرد: تاکنون 80 ترجمه فارسی از نهج البلاغه منتشر شده که غالب این ترجمه ها پس از انقلاب چاپ شده که ترجمه آیت الله العظمی مکارم شیرازی و دکتر شهیدی از این دست می باشد.


وی گفت: تاکنون 20 ترجمه از نهج البلاغه به زبان های مختلف دنیا ثبت شده که این تعداد کافی نیست و باید بستری فراهم کنیم تا زبان های زنده دنیا که دارای طرفدار هستند با ترجمه نهج البلاغه آشنا شوند.


وزیر اشاره بیان داشت: در بیستمین نمایشگاه بین المللی قرآن بخشی به نهج البلاغه اختصاص  داده شده که هر سال متنوع تری خواهد شد و البته نباید به نهج البلاغه و صحیفه سجادیه اکتفا کنیم بلکه باید از همه ابزارها مانند رسانه دیجتیال، نشریات و مجلات در این مورد کمک بگیریم و انتظار داریم که هنرمندان نیز در این عرصه همانند جشنواره رضوی وارد شوند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که »در بحث تقدیر از خادمان نهج البلاغه باید برنامه ریزی های خوبی صورت بگیرد» افزود: همان طور که اکنون در بحث تقدیر از خادمان قرآنی  اقدامات خوبی صورت گرفته است و هر سال در مراسم آغازین نمایشگاه قرآن این تقدیر و تشکر انجام می شود، باید از خادمان نهج البلاغه و فعالان این حوزه نیز مراسم تقدیر و تشکر برگزار شود.


حسینی افزود: همچنین انتظار داریم تا موسسات قرانی به ویژه 1200 موسسه قرآنی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته اند همزمان با پرداختن به مسایل قرآنی به بحث نهج البلاغه هم توجه کنند. کانون های فرهنگی و هنری مساجد نیز می توانند کانون های تخصصی قران و نهج البلاغه راه اندازی کنند و بیش از گذشته در کنار قرآن به مسایل نهج البلاغه بپردازند.


وی با تأکید بر ضرورت توجه موسسات قرأنی مردمی به آموزش نهج البلاغه در کنار آموزش قرأن یادآور شد: تاکنون بیش از هزار و 200 موسسه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  مجوز دریافت کرده اند که هم این مراکز و هم کانون های فرهنگی مساجد می توانند در کنار فعالیت آموزش قرآن به آموزش نهج البلاغه نیز بپردازند.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نهج البلاغه در اوج فصاحت و بلاغت است و بعد از قرآن و کلام حضرت محمد (ص) کلامی جز کلام  امام  علی (ع) نداریم و تنها امیر المؤمنین قدرت داشتند تا خطبه ای بدون نقطه بیان کنند و این امر خود نشان می دهد کلمات مانند موم در دستان ایشان بودند.


همچنین رییس بیستمین  نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در این آیین با بیان این که توجه به نهج البلاغه می تواند منشا تحولات بنیادین باشد گفت: متأسفانه نسبت به نهج البلاغه اندکی غفلت صورت گرفته و سبب مهجوریت مفاهیم ناب نهج البلاغه شده است. این کتاب به یقین برادر قرآن است؛ زیرا تفسیر حقیقی از مفاهیم قرآن کریم است. نهج البلاغه، مربی است؛ به این مفهوم که به مالک اشتر زمامداری می آموزد و به کمیل مفاهیم بلند اخلاقی و به عقیل عدالت را؛ بنابراین نهج البلاغه را باید یک دانشگاه بزرگ انسانی دانست.


حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی افزو:د این کتاب با در برگیری 241 خطبه، 79 نامه و 480 حکمت به عمیق ترین معارف قرآنی نظر دارد و بیهود نیست که آن را برادر قرآن نام نهاده اند. باید توجه داشت که قرآن کریم صوت خدا و کلام الهی است که نمی توان به سادگی کلام بشری را در کنار کلام الهی جای داد. تنها کلام امیر المومنین علی (ع) است که می تواند چنین ویژگی ای داشته باشد.


وی ضمن تقدیر از مسئولان موسسه قران و نهج البلاغه که در برگزاری همایش ملی نهج البلاغه گام های خوبی برداشته اند به این نکته اشاره کرده است که آشنایی بسیاری از مسئولان ما با نهج البلاغه باید مثل آشنایی شهید مطهری با نهج البلاغه باشد گفت: این کتاب می تواند جذابیت بسیاری برای جوانان و نوجوانان ما داشته باشد اما متاسفانه در ارائه مفاهیم بلند نهج البلاغه به آنان کوتاهی کرده ایم.


محمدی با ضرورت دانستن نهضت آشنایی طیف های عمومی با نهج البلاغه گفت: این کار جرقه ای است که نهج البلاغه را به  لایه های مردم وارد می کند زیرا این کتاب با معارف تخصصی و فوق تخصصی خود می تواند به کار زندگی روزمره مردم نیز بیاید همان طور که خواندن قرآن به صورت فرهنگ در جامعه در آمده است باید خواندن نهج البلاغه نیز همین طور باشد بزرگانی مانند آیت الله جوادی آملی مطالعه این کتاب را همانند قرائت قران در برنامه روزمره خود قرار داده اند.


دبیر نخستین همایش ملی نهج البلاغه نیز در سخنانی، آشنایی با معارف نهج البلاغه را توفیق الهی دانست و گفت: تاکنون در کشورمان در زمینه معارف قرآنی در بخش های مختلف حفظ، قرائت و تفسیر گام های بلندی برداشته شده است و مسئولان نظام جمهوری اسلامی تاکنون اهتمام خوبی به این موضوع داشته اند.


حجت الاسلام و المسلمین رضازاده جویباری، گفت: لازم است در  زمینه نشر معارف و فرهنگسازی در باره معارف نهج البلاغه نیز در میان جوانان و نوجوانان اهتمام ویژه ای صورت گیرد زیرا ما کشوری هستیم که پیرو امام علی (ع) هستیم لذا بدیهی است که در نشر و ترویج معارف علوی باید با جدیت بیشتری انجام وظیفه کنیم.


رضازاده جویباری با اشاره به دو سال پیاپی که به نام امام علی (ع) مزین بود گفت: هنوز هم در زمینه مکتوبات حوزه نهج البلاغه با کمبود مکتوبات مواجه ایم و هنوز  هم این کتاب ارزشمند به بسیاری از خانه های ایرانیان راه نیافته است.


وی افزود: موسسه  قرآن و نهج البلاغه تاکنون گام هایی را برای ترویج مفاهیم نهج البلاغه برداشته است که برگزاری مسابقات نهج البلاغه از جمله این اقدامات است این مسابقه مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته است. این استقبال در نتیجه همکاری بیش از 200 مرکز قرآنی، سازمان ها و  نهادها از جمله مرکز هماهنگی توسعه و ترویج و فعالیتهای قرآنی، سازمان اوقاف و امور خیریه،جمعی از کانون های فرهنگی و هنری مساجد و ادارات تبلیغات اسلامی است  که جای سپاس و قدردانی دارد.


دبیر همایش ملی نهج البلاغه  با بیان این که مسابقات نهج البلاغه در 460 حوزه  و 300 شهرستان و در سه نوبت از دی ماه 1390 تا اردیبشهت ماه 1391 برگزار شد، گفت: 5600 نفر از این میان توانستند نمره بالاتر از 80 را در پاسخگوئی به پرسش های دشوار این آزمون کسب کنند که اکنون از 31 استان در این همایش حضور دارند.


وی با ابراز امیدواری از رشد مفاهیم نهج البلاغه در کنار مفاهیم قرآنی با برگزاری این مسابقات از مسوولان در خواست کرد توجه بیشتری به موسسه های که به صورت گسترده در حوزه نهج البلاغه کار می کنند داشته باشند.


در این مراسم همچنین پیام آیت الله العظمی جوادی آملی برای نخستین همایش ملی نهج البلاغه قرائت شد. وی در این پیام از حافظان نهج البلاغه خواست که با گام زدن در این صراط مستقیم، پس از باور  و ادراک این راه در آن متخلق شوند و به دستورات آن عمل کنند و در نهایت نتایج آن را به جامه منتقل و افراد جامع را در این مسیر با خود همراه کنند.


نخستین همایش قران و نهج البلاغه عصر روز 29 تیر ماه در شبستان مصلای امام خمینی (ره) محل برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.












بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت