نقاط قوت و ضعف مسابقات قرآن مالزی/ ايران؛ ميزبان بهترين مسابقات قرآن در دنيا

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

امين پويا، نفر دوم مسابقات بين‌المللی قرائت قرآن مالزی، با بيان اين مطلب گفت: مسابقات قرآن مالزی خيلی خوب و با كيفيت برگزار شد و همه ما می‌دانيم كه مالزی جزء كشورهايی است كه قديمی‌ترين مسابقات قرآن را برگزار می‌كند، تجربيات بسيار خوبی در اين زمينه دارد و تقريباً بين تمام مسابقات بين‌المللی قرآن دنيا از نظر كيفيت برگزاری واقعاً استثناء است.


وی در ادامه افزود: اين به آن معنا نيست كه اين مسابقات بدون ايراد برگزار می‌شود، نه، منتها شكل برگزاری مسابقه جذاب است البته اين را بگويم كه مسابقات بين‌المللی كشورمان در طی اين يكی دو سال اخير دارای كيفيت و سطحی بالاتر از مسابقات بين‌المللی قرآن مالزی بوده است.


امين پويا تصريح كرد: در حال حاضر بهترين مسابقات قرآنی كه در سطح دنيا برگزار می‌شود مسابقات بين‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ايران است و از همه نظر كيفيت مسابقات ايران بالا رفته است. البته اين هم به آن معنا نيست كه مسابقات بين‌المللی قرآن ايران دارای نقص نيست اما اين مسابقات از لحاظ كيفيت، سطح بيشتری نسبت به گذشته پيدا كرده است.


نفر دوم پنجاه ‌ وچهارمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن مالزی در ادامه با اشاره به اينكه به محض ورود به فرودگاه مالزی تمام جوانب را زير نظر داشتم، گفت: به محض رسيدن به فرودگاه كولالامپور نكات و مطالب مثبت و منفی مورد نظر خودم را يادداشت كردم و در تمام برنامه‌های راديويی و تلويزيونی و همه مصاحبه‌هايم اين نكات را می‌گويم تا برای استفاده قراء و مسئولان مسابقات قرآن اوقاف مورد استفاده قرار گيرد.


وی در ادامه به نكات مثبت اين مسابقات اشاره كرد و گفت: اولين چيزی كه در مسابقات مالزی برای من جالب بود و می‌توان گفت كه از نكات مثبت مسابقات هم به شمار می‌رفت تشريفات بسيار خوبی بود كه به محض ورود به مالزی برای قاريان قرآن در نظر گرفته بودند.


نفر دوم مسابقات بين‌المللی قرآن مالزی تصريح كرد: در زمان ورود به فرودگاه كوالالامپور هيچ كدام از قاريان در صف گذرنامه قرار نگرفتيم و در قسمت vip از ما پذيرايی شد تا كارهای مربوط به گذرنامه انجام شود.


پويا خاطرنشان كرد: افرادی از عوامل برگزاری مسابقات در فرودگاه مستقر شده بودند و تمام هماهنگی‌ها را با فرودگاه انجام داده بودند تا تمام كارهای قاريان را چه در زمان ورود به مالزی و چه زمان خارج شدن از اين كشور و پايان مسابقات در فرودگاه با سرعت بسيار خوبی انجام دهند.


نفر دوم پنجاه‌ و چهارمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن مالزی اظهار كرد: از ديگر نكات مثبت مسابقات، نزديكی محل اسكان متسابقان و محل برگزاری مسابقات بود. محل اسكان و مسابقات دقيقاً در دو هتل روبروی هم بودند و اين باعث شده بود كه قاريان هميشه در دسترس باشند و قاريان می‌توانستند بدون استرس و زمانی كه از حضور در مسابقات خسته شده بودند به راحتی به هتل مراجعه كرده و به استراحت بپردازند.


وی در ادامه به شرايط و امكانات سالن برگزاری مسابقات قرآن مالزی اشاره و تصريح كرد: سالن مسابقات بسيار زيبا و جذاب بود و نورپردازی كه در سالن انجام شده بود به حدی زيبا بود كه زيبايی مسابقات را دو چندان كرده بود و تماشاگران را به حضور در سالن ترغيب می‌كرد.


امين پويا در ادامه بحث ديگر و نكته مثبت ديگر اين مسابقات را زمان‌دار بودن قرائت قراء عنوان كرد و افزود: در اين مسابقات برای قراء زمان مشخصی را برای تلاوت در نظر گرفته بودند و طوری نبود كه از قاری بخواهند چند خط را تلاوت كند، بلكه يك زمان مشخص را اعلام می‌كردند و قاری در اين زمان به تلاوت و هنر‌نمايی می‌پرداخت.


امين پويا خاطرنشان كرد: زمان‌دار بودن تلاوت قراء برای قاری بهتر است از تعيين تلاوت بر اساس خط، چرا كه در زمان‌دار بودن تلاوت، قاری خودش می‌داند كه قرار است در اين زمان مشخص چه كاری را انجام دهد اما اين زمان‌دار بودن قرائت زمانی بهتر است كه به متسابق نگويند كه در دستگاه بخوان و شرط عدالت هم همين است كه بر اساس زمان تلاوت صورت بگيرد.


نفر دوم مسابقات بين‌المللی قرآن مالزی در آخرين دوره آن، در پايان بخش اول گفت‌وگوی خود با ايكنا، آخرين نكته مثبت اين مسابقات را در نظم و انضباط خوب آن دانست و گفت: يكی ديگر از نكات مثبت مسابقات بين‌المللی قرآن مالزی نظم و انظباط بسيار خوبی بود كه در طول برگزاری مسابقات حاكم بود. مسابقات در زمان خود برگزار می‌شد و همه چيز از قبل پيش‌بينی شده بود و برای همه موضوعات برنامه‌ريزی صورت گرفته بود.


: iqna

بازدیدها: 23

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت