سازمان اوقاف به جمع مجريان طرح‌های كلان حفظ قرآن پيوست/ ثبت نام آغاز شد

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

چندی است كه سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف در جهت تحقق مطالبه مقام معظم رهبری و تربيت و افزايش تعداد حافظان قرآن كريم به تدوين و اجرای طرح‌های سراسری و كلان در اين حوزه اقدام می‌كنند.


پيشتاز اين عرصه، وزارت آموزش و پرورش به عنوان مسئول آموزش عمومی قرآن كشور بود كه نهضت ملی حفظ قرآن كريم (طرح نور) را به اجرا گذاشت. از ابتدای تابستان نيز شبكه‌ قرآن و معارف سيما به عنوان نماينده رسانه ملی با اجرای طرح 1446 و سازمان دارالقرآن الكريم با طرح حفظ جزء 30 به‌گونه‌ای ديگر همراه اين طرح‌ها شدند.


سازمان اوقاف و امور خيريه نيز «تربيت حافظان و قاريان قرآن كريم» را به مرحله اجرا خواهد گذاشت. پيش از آن نيز اين سازمان، طی سال 90 به تأسيس «مراكز فرهنگی ـ قرآنی بقاع متبركه» اقدام كرد كه هر مركز توسط پنج نفر كه به عنوان اعضای شورای فرهنگی بقعه محسوب می‌شوند، اداره خواهد شد. در واقع راه‌اندازی اين مراكز زمينه را برای اجرای چنين طرحی آماده كرد.


حجت‌‌الاسلام و المسلمين علی محمدی، نماينده ولی‌ فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه در ديدار رهبر معظم انقلاب با شركت‌كنندگان در بيست و نهمين دوره مسابقات بين‌المللی قرآن كريم كه در مشهد انجام شد، طی گزارشی از اجرای طرح «تربيت حافظان و قاريان قرآن كريم» خبر داد.


سرپرست سازمان اوقاف، تصريح كرد: اين سازمان با برنامه‌ريزی، طی مدت چهار سال، يك ميليون حافظ و يك ميليون قاری را تربيت خواهد كرد. همچنين سهميه هر استان‌ از اين طرح مشخص شده است و در اين چهار سال هر ساله، 250 هزار نفر به عنوان حافظ و قاری تربيت خواهند شد.


از اين ميان، اداره كل اوقاف و امور خيريه استان تهران، سهميه تربيت 40 هزار حافظ و 40 هزار قاری را در استان تهران دريافت كرده است. به گفته مسئولان فرهنگی اين اداره كل، ثبت نام از قرآن‌دوستان در مراكز فرهنگی ـ قرآنی بقاع متبركه آغاز شده است و 75 بقعه شاخص در سطح استان تهران، مكان ثبت نام اعلام شده‌اند.


ثبت نام ‌كنندگان با مراجعه به آستان‌های مقدس امامزادگان در سه رده كودكان، نوجوانان و جوانان و بزرگسالان دسته‌بندی خواهند شد و با توجه به علاقه‌شان به حفظ و يا قرائت قرآن در كلاس‌های آموزشی شركت خواهند كرد.


در ابتدا، حفظ جزء 30 قرآن در دستور كار مراكز فرهنگی ـ قرآنی بقاع متبركه قرار گرفته است و مؤظف هستند اين افراد را از ابتدای ماه رمضان تا مهرماه سال جاری برای آزمون حفظ جزء سی‌ام آماده سازند و پس از آن حفظ جزء اول آغاز می‌شود و تا حفظ كامل قرآن كريم ادامه خواهد داشت. سازمان اوقاف و امور خيريه اعطای جوايزی چون كمك هزينه حج عمره، عتبات عاليات و مشهد مقدس را برای برترين‌ها اعلام كرده است.


زمان اولين دوره اجرای اين طرح، ابتدای ماه مبارك رمضان اعلام شده است. ثبت نام در دوره‌های آتی طرح «تربيت حافظان و قاريان قرآن كريم» متعاقباً از سوی ادارات اوقاف و امور خيريه سراسر كشور اعلام خواهد شد.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت