بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن 25 تير با حضور رئيس‌جمهور افتتاح می‌شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

عليرضا تقی‌پور، قائم مقام بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم، با حضور در استوديو برنامه زنده «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» تاريخ شروع بازديد از اين نمايشگاه را از روز دوشنبه، 26 تيرماه، اعلام كرد و گفت: مراسم افتتاحيه با حضور رئيس جمهور، يكشنبه، 25 تيرماه، بعد از نماز مغرب و عشاء در محل مصلای امام خمينی‌(ره) برپا خواهد شد.


وی افزود: هموطنان می‌توانند تا 24 مردادماه (مطابق با 25 ماه رمضان) هر روز از ساعت 17 تا 24 و روزهای تعطيل از ساعت 14 تا 24 در محل مصلای امام خمينی‌(ره) برای بازديد از بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن حضور يابند.


تقی‌پور توسعه راهرو‌های بين غرفه‌ها و بخش‌ها برای سهولت در تردد بازديد‌كنندگان و توجه به تهويه مطبوع و برودت فضا را از مواردی دانست كه امسال به آن توجه ويژه‌ای شده است و افزود: در كنار تمامی ستون‌های شبستان مصلا، صندلی‌هايی جهت استراحت تعبيه شده است. همچنين در بخش كودك، فضايی در نظر گرفته شده تا والدين فرزندان خود را به آنجا سپرده و بتوانند به راحتی از بخش‌های مختلف نمايشگاه بازديد داشته باشند.


وی در ادامه به بخش بين‌الملل نمايشگاه اشاره كرد و افزود: امسال بخشی از كار بخش بين‌الملل به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بخشی به جامعة المصطفی‌(ص) العالميه سپرده شده است كه تا پايان نمايشگاه، مسئوليت دعوت از صاحب‌نظران در حوزه قرآن از ديگر كشورها را برعهده گرفته‌اند.


تقی‌پور بيان كرد: از كشورهای آسيايی، هند، پاكستان، بنگلادش، بحرين، تركيه، تايلند، ميانمار، عراق، افغانستان، سوريه، تاجيكستان و سريلانكا در نمايشگاه حضور خواهند داشت و پژوهش‌ و هنرهای قرآنی كشورشان را ارائه می‌كنند. آلبانی، بوسنی و هرزگوين و كوزوو در بخش اروپا و تعدادی از كشورهای آمريكای لاتين نيز در اين نمايشگاه حضور خواهند داشت كه اين‌ها در بخش فرهنگ ملل اسلامی دور هم جمع خواهند شد.


قائم مقام بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن از فعاليت 40 بخش در اين نمايشگاه خبر داد و بيان كرد: ناشران خارجی امسال محصولات و آثار خود را در كنار ناشران ايرانی ارائه خواهند داد. «نمای نوين» عنوان بخش تازه‌ای است كه به فعاليت‌های انقلابيون قبل از پيروزی انقلاب اسلامی تا موضوعات بيداری اسلامی در قالب فيلم، بيان، هنرهای تجسمی و دكورسازی به نمايش خواهد گذاشت.


وی از تفكيك هر بخش از نمايشگاه با چراغ‌هايی با نورهای متفاوت خبر داد و افزود: پنج بخش اطلاع‌رسانی در مصلای امام خمينی‌(ره) برای ارائه اطلاعات به بازديدكنندگان به همراه نصب بيلبوردهايی كه نشانی دقيق هر بخش را به مخاطب می‌‌دهد در نظر گرفته شده است و هر بخش نيز با رنگی خاص خود مشخص شده تا بازديد‌كننده به سهولت بخش مورد نظر را پيدا كند.


تقی‌پور گفت: دو بخش كودك و نوجوان در بيستمين دوره نمايشگاه در كنار بخش آموزش و پرورش قرار گرفته‌اند. با توجه به اجرای طرح ملی حفظ قرآن كريم، در اين بخش‌ها افرادی برای ارائه اطلاعات و مشاوره به افرادی كه علاقه‌مند به حفظ قرآن كريم هستند، حضور خواهند داشت.


وی بخش كتابت قرآن و بخش مرمت قرآن را از بخش‌های جديد نمايشگاه برشمرد و بيان كرد: افرادی كه قرآن‌های قديمی در منزل دارند می‌توانند برای مرمت آن به اين بخش مراجعه كنند و در صورتی كه بخواهند آن قرآن را به نمايشگاه تحويل دهند در مقابل، قرآنی با چاپ جديد دريافت خواهند كرد.


تقی‌پور از حضور مشاورانی در بخش‌های حوزوی، خانواده و پژوهش خبر داد و افزود: در اين سه بخش با توجه به نوع موضوعاتی كه به آن پرداخته می‌شود مشاوران حضور دارند و به رفع اشكال و يا ارائه راه‌حل خواهند پرداخت.


وی بيان كرد: دو بخش دانشگاهی و تحول در علوم انسانی، نشست‌های متعددی را هر روز برگزار خواهند كرد و بخش عرفان‌های نوظهور نيز امسال به اين جمع افزوده شده است. همچنين بخش ره‌يافتگان تازه مسلمان و توليد ملی در حوزه قرآن نيز به ديگر بخش‌های نمايشگاه پيوست.


لازم به ذكر است، قائم مقام بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم روز گذشته، 23 تيرماه، با حضور در استوديو برنامه زنده «گفت‌وگوی جمعه اخبار قرآنی» به معرفی و بيان كميت و كيفيت اين دوره از نمايشگاه پرداخت.


يادآوری می‌شود، اخبار قرآنی هر روز ساعت 10 از آنتن شبكه قرآن و معارف سيما پخش می‌شود. اين برنامه جمعه‌ها در قالب يك برنامه گفت‌وگومحور، رويداد‌های قرآنی و دينی كشور را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید