مشاركت نهادهای قرآنی در نمايشگاه بين‌المللی قرآن 20 درصد افزايش يافت

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

نشست خبری تشريح برنامه های بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم، ظهر روز گذشته، چهارشنبه، 21 تيرماه، با حضور سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام والملسمين حميد محمدی، قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی و رئيس اين دوره از نمايشگاه برگزار شد.


حسينی در ابتدای اين نشست گفت: تجربه 15 سال برپايی نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم تجربه‌ای ارزشمند در جهت گسترش فرهنگ قرآنی در كشور است. قرآن، كتاب زندگی است و بايد در اين نمايشگاه‌ها زمينه ورود اين كتاب آسمانی به زندگی روزانه مردم فراهم شود.


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی تصريح كرد: در بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم منويات مقام معظم رهبری در تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم لحاظ شده است و اين امر مهم جز با همكاری همه نهادها، دستگاه‌ها و همياری خود مردم تحقق‌پذير نيست. اگر يك جامعه قرآنی شود بسياری از مشكلات و معضلات اجتماعی ناخودآگاه برطرف می‌شود.


وی خاطرنشان كرد: در اين دوره از نماشگاه بين‌المللی قرآن كريم همانند ادوار گذشته از خادمان قرآن كريم تجليل به عمل می‌آيد. اين نمايشگاه از 25 تيرماه تا 25 مردادماه از ساعت 17 تا 24 در روزهای عادی و از ساعت 14 تا 24 در روزهای تعطيل، فعال خواهد بود.


حسينی ضمن معرفی بخش‌های مختلف اين دوره از نمايشگاه گفت: شعار اين دوره از نمايشگاه، قرآن فرهنگ بيداری است و بحث پژوهش، تبليغ و ترويج فرهنگ قرآنی، عترت، فرهنگ رضوی، صحيفه سجاديه، نهج‌البلاغه، كرسی‌های نظريه‌پردازی، تحول در علوم انسانی، ره‌يافتگان، توليد ملی، عفاف و حجاب، فرقه‌های كاذب و … در آن وجود دارد.


وی اضافه كرد: در اين دوره از نمايشگاه حضور موسسات قرآنی به ميزان حداقل 20 درصد افزايش يافته است و 30 محفل قرآنی در طول برگزاری نمايشگاه برگزار می‌شود. در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه كه يكشنبه، 25 تيرماه است رئيس جمهور حضور پيدا می‌كند.


وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به ايجاد معاونت قرآن و عترت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بيان كرد: با اهتمام رئيس جمهور و دولت بر گسترش و اهميت فعاليت‌های قرآن و عترت، معاونت قرآن و عترت نيز در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ايجاد شد.


حجت‌الاسلام محمدی نيز در ادامه اين نشست اشاره كرد: نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم بر اساس مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی كه قانون لازم‌الاجراست، تنظيم شده است و از ظرفيت بالغ بر 100 دستگاه و موسسات دولتی و مردمی استفاده شده است. نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم در واقع محلی برای نمايش برآيند تمامی فعاليت‌های قرآنی نظام جمهوری اسلامی ايران است.


وی ادامه داد: در اين دوره از نمايشگاه در بخش بين‌الملل و با همكاری جامعةالمصطفی(ص) العالميه 50 كشور در اين بخش حضور دارند. همچنين در اين نمايشگاه بخش‌های هنری با رشته‌های خط، گرافيك، نگارگری، خوشنويسی، 50 نمايش خيابانی، 15 نمايش محيطی و 30 نمايش پرده‌خوانی انقلاب، رونمايی از آثار جديد قرآنی و …فعاليت خواهند كرد.


رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی كشور يادآور شد: 500 محفل بزرگ قرآنی در اين نمايشگاه تدارك ديده شده است و بخش بررسی فيلم‌های قرآنی در حياط ياس برای نخستين بار راه‌اندازی شده است. اين هنر غنی قرآنی باعث شده است كه نمايشگاه ‌بين‌المللی قرآن كريم بزرگترين و طولانی‌ترين نمايشگاه قرآن در جهان باشد كه برای آن در هيچ جای دنيا نمونه‌ای نزديك به آن هم پيدا نمی‌شود.


حجت‌الاسلام محمدی تصريح كرد: در اين دوره از نمايشگاه برای نخستين بار بخش فروش نشر مكتوب از كشورهايی مانند عراق، لبنان و … فعاليت خواهد كرد. در ادوار گذشته ناشران اين كشورها آثار خود را برای نمايش می‌آوردند ولی در اين دوره آثار آنها برای فروش به عموم علاقه‌مندان عرضه خواهد شد.


وی در پاسخ به خبرنگار ايكنا مبنی بر ميزان بودجه مصرفی در نمايشگاه از اعتبارات نيم‌درصد قرآنی بيان كرد: برای برگزاری نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم تنها از بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هزينه می‌شود و از بودجه نيم‌درصد فعاليت‌های قرآنی مطلقاً در نمايشگاه هزينه نمی‌شود.


همچنين در پايان اين نشست خبری با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئيس بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم از پوسترهای بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم و بيداری اسلامی در بيستمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم رونمايی شد.


: iqna

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت