دستورالعمل راه‌اندازی مدارس تخصصی قرآن ابلاغ شد

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

دستورالعمل راه‌اندازی مدارس تخصصی قرآن از سوی حميدرضا حاجی‌بابايی، وزير آموزش و پرورش به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شد تا براساس اين دستورالعمل، اقدامات اوليه برای راه‌اندازی مدارس تخصصی قرآن در 32 استان كشور انجام شود.


براساس اين گزارش، در اين دستورالعمل كه از سوی شورای عالی آموزش و پرورش به تصويب رسيده و هم‌اكنون به ادارات آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ شده آمده است:


1 ـ مدرسه قرآنی به مدرسه‌ای اطلاق می‌شود كه در آن دانش‌آموزان مستعد و علاقه‌مند، علاوه بر برنامه رسمی و ساعات مقرر در جداول درسی دوره‌ها و رشته‌های مختلف تحصيلی‌، حداكثر 6 ساعت آموزشی در هفته (حداقل 2 ساعت در ابتدايی و 3 ساعت در راهنمايی و متوسطه)، معارف، شايستگی‌ها و مهارت‌های تكميلی قرآنی را فرا می‌گيرند؛ به فارغ‌التحصيلان اين دسته از مدارس گواهينامه قرآنی اعطا خواهد شد.


2 ـ دارالقرآن‌های دارای شرايط در نوبت صبح به مدارس قرآنی تبديل و در نوبت دوم به فعاليت‌های قبلی خود ادامه می‌دهند.


3 ـ در گام نخست می‌توان مدارسی را كه مديران آن در امور قرآنی و پرورشی اهتمام ويژه داشته و دربين اولياء و معلمان به وجه قرآنی شهرت دارند، به عنوان مدرسه قرآنی تعيين و معرفی كرد.


4 ـ مدارس دولتی و غير‌دولتی در تمام دوره‌های تحصيلی (با اولويت 3 ساله اول دوره ابتدايی) می‌توانند با رعايت مفاد مصوبه مذكور، نسبت به تأسيس و راه‌اندازی مدارس قرآنی اقدام كنند.


5 ـ مدارس قرآنی می‌توانند به صورت هيئت امنايی اداره و از اختيارات و امتيازات مصوب مدارس مذكور، برخوردار شوند.


6 ـ نيروی انسانی شاغل در اين مدارس، موكداً مدير و معلمان درس قرآن و ترجيحاً معاونان و ساير كاركنان، علاوه بر برخورداری از ضوابط عمومی‌، از بين چهره‌های قرآنی و با گرايش پرورشی و فرهنگی انتخاب شوند.


7 ـ مدارسی كه به عنوان مدارس قرآنی انتخاب می‌شوند، لازم است به لحاظ فيزيكی‌، امكانات، تجهيزات و اصول مدرسه‌آرايی، از ظرفيت‌های لازم برای اجرای مطلوب برنامه‌های قرآنی برخوردار باشند.


8 ـ مجوز تأسيس و راه‌اندازی اين مدارس پس از درخواست منطقه‌، تأييد اداره‌كل آموزش و پرورش استان، از سوی معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش صادر می‌شود.


9ـ برنامه‌های آموزشی و تربيتی‌، ارزشيابی و تعيين گواهينامه‌ها در اين دسته از مدارس مبتنی بر سند تحول بنيادين آموزش و پرورش و برنامه درس ملی، از سوی سازمان پژوهش و برنامه‌ريزی آموزشی و با همكاری معاونت پرورشی و فرهنگی تدوين و پس از بررسی كميسيون برنامه‌های درسی و تربيتی‌، ابلاغ می‌شود.


10ـ منابع مالی اين مدارس عبارتند از؛ اعتبارات دولتی (كه به صورت سرانه دانش‌آموزی پرداخت می‌شود)، كمك‌های مردمی، سهمی از عوارض اخذ شده كه از طريق شورای عالی آموزش و پرورش در اختيار مدرسه قرار می‌گيرد و وجوه حاصل از خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه،


11ـ شناسنامه مدارس قرآنی با درج نوع مدرسه‌، مشخصات فيزيكی ساختمان، موقعيت جغرافيايی، امكانات و تجهيزات موجود، شماره مجوز تأسيس و راه‌اندازی آن تهيه و در محل مناسب نصب شود.


12ـ موارد مربوط به كليات، اركان شوراهای مدرسه، شرايط ثبت نام و ادامه تحصيل دانش‌آموزان، شرايط بهداشتی و ايمنی مدارس، پوشش‌، لباس و مقررات انضباطی دانش‌آموزان‌، امور مالی و ساير مواردی كه در اين دستورالعمل اشاره نشده، با حاكميت رويكرد فرهنگی ـ تربيتی تابع مقررات مورد عمل در وزارت آموزش و پرورش به ويژه آيين‌نامه اجرايی مدارس مصوب مورخ 20 مرداد سال 1379، ششصد و پنجاه و دومين جلسه شورای عالی آموزش و پرورش است.


يادآور می‌شود، مدارس تخصصی قرآن كه از سال تحصيلی آينده راه‌اندازی می‌شوند برخلاف 10 هزار مدرسه قرآن كه در شيفت بعدازظهر مدارس فعاليت دارند، در شيفت صبح دائر خواهند بود و در اين مدارس، آموزش‌های تخصصی قرآنی در قالب برنامه رسمی مدارس به دانش‌آموزان ارائه خواهد شد.


: iqna

بازدیدها: 8

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت