معتكفان پرچمدار ترويج نماز شوند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت‌الاسلام والمسلمين محسن قرائتی، دبير ستاد اقامه نماز كشور در آستانه برگزاری مراسم اعتكاف، طی نامه‌ای خطاب به معتكفان، توصيه‌هايی را به اين افراد مطرح كرده است.

در اين نامه آمده است: سلام بر مهمانان خدا كه در ماه خدا و در خانه خدا با كلام او و دعای به درگاهش انس گرفته‌اند. در اين فرصت سخنی كوتاه دارم، اميد است كه مورد رضايت او باشد.

وی خطاب به معتكفان مطرح كرده است: قرآن علاوه بر رشد خود، ارشاد ديگران را نيز می‌خواهد؛ زيرا گاهی خطاب به ما می‌فرمايد «أَقِيمُواْ الصَّلاةَ» نماز را به پا داريد، گاهی می‌فرمياد «و امر اهلك بالصلاه» بستگاه خود را به نماز فرمان دهيد، گاهی می‌فرمايد «واصطبر عليها» در راه تبليغ و دعوت به نماز حوصله و پايداری كن.

حجت‌الاسلام قرائتی در ادامه توصيه‌های قرآن در زمينه نماز را عنوان كرده است: قرآن گاه برای دعوت به نماز الگو معرفی می‌كند و بيان می‌دارد كه چگونه لقمان به فرزندش سفارش نماز می‌كند: «يا بنی اقم ‌الاصلوه» فرزندم نماز را اقامه كن و گاهی برای نسل‌های بعد الگو معرفی می‌كند، بدين صورت كه حضرت ابراهيم(ع) برای نسل خود در تاريخ، از خداوند اقامه نماز را درخواست می‌كند: «رب اجعلنی مقيم الصلاه و من ذريتی؛ پروردگارا! مرابرپا دارنده نماز قرار ده و از نسل و ذريه‌ام نيز».
وی ادامه می‌دهد: ای مهمانان خدا و معتكفان خانه او! گر چه ائمه جمعه و جماعات، موذنان، مبلغان، نويسندگان، شعرا، هنرمندان و مربيان در طول تاريخ اقداماتی موثر برای ترويج نماز انجام داده‌اند و اگر امروز نمازگزاران بسيارند، حاصل تلاش خالصانه آنها است؛ ولی اگر در اين فرصت اعتكاف، نام نوجوانان و جوانان فاميل و دوستان و آشنايان خود را در صفحه‌ای بنويسيد و از زاويه نماز نگاهی به آنان داشته باشيد، در می‌يابيد كه در بين نام‌هايی كه نوشته‌ايد برخی با لطف الهی مرتب و صحيح و كامل نماز می‌خوانند و بقيه: بعضی نمی‌خوانند، بعضی نسبت به نماز و آداب و شرايط آن كاهل هستند، بعضی گاهی می‌خوانند و گاهی رها می‌كنند، بعضی مسائل واجب آن را نمی‌دانند و برخی نيز اسرار آن را نمی‌دانند.

دبير ستاد اقامه نماز كشور از معتكفان می‌خواهد: شما با گروه اول تماس گرفته و راه‌هايی برای راهنمايی گروه‌های ديگر پيدا كنيد، من در اقامه نماز از همه شما استمداد می‌كنم و دست همه شما را می‌بوسم.

وی همچنين عنوان كرده است: بنده تا آنجا كه ميسور شده اقداماتی انجام داده‌ام، ولی كار سنگين است و نياز به همكارانی مخلص دارد و چه همكارانی بهتر از عزيزان جوان و تحصيل كرده و پرانرژی كه علاوه بر نمازهای واجب، خود را از جامعه جدا و به عبادات مستحب پرداخته و سه روز در خانه خدا معتكف می‌شوند؟

بياييد در اين روزها تصميم بگيريم نسبت به مهم‌ترين ركن دين «نماز» و نزديك‌ترين افراد «بستگان و آشنايان» گامی بالاتر از اين سه روز در سال برداريم. همه پرچمدار نماز شويم، كتاب و نوار از ستاد اقامه نماز دريافت كنيد، با ساير جوانان دل‌سوز و حزب‌اللهی كه معتكف نيستند شريك شويم، از علمای جوان و خوش سليقه مناطق مشورت بگيريم. گام به گام، خانه به خانه، كوچه به كوچه با استدلال «حكمت» و موعظه نيكو «والموعظه‌‌ الحسنه» به دو آيه قرآن كه می‌فرمايد «قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا؛ خود و بستگان را از آتش دوزخ حفظ كنيد»(آيه 6 سوره تحريم) و آيه 214 سوره شعرا كه می‌فرمايد« وَأَنذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِين؛ فاميل نزديك خود را هشدار ده» عمل كنيم.

حجت‌الاسلام قرائتی با اشاره به حديثی از حضرت رسول(ص) كه می‌فرمايد «اگر خداوند به دست تو يكی را هدايت كند برای تو از دنيا و آنچه در آن است بهتر است»، تصريح كرده: اين كار زمينه‌ساز نصرت خداست و خداوند قول داده كه «وَلَیَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن یَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِیٌّ عَزِيزٌ ﴿
۴۰﴾ الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ؛ قطعا خدا به كسى كه [دين] او را يارى مى‏‌كند يارى مى‏‌دهد چرا كه خدا سخت نيرومند شكست‌‏ناپذير است (40) همان كسانى كه چون در زمين به آنان توانایى دهيم نماز برپا مى‌‏دارند و زكات مى‏‌دهند و به كارهاى پسنديده وامى‌‏دارند و از كارهاى ناپسند باز مى‏دارند و فرجام همه كارها از آن خداست (۴۱)».


: etghannews

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید