لزوم حمايت وزارت ارشاد از ناشران در راستای پرداختن به زيباسازی آثار قرآنی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

احمد حاجی‌شريف، معاون نظارت بر چاپ سازمان دارالقرآن‌الكريم، با اشاره به مطالبات مقام معظم رهبری در خصوص پرداختن به ظاهر آثار، به اهميت اين موضوع در نشر قرآنی پرداخت و گفت: طراحی آثار دينی و قرآن‌های چاپ شده در كشور، از تنوع و زبيايی خاصی برخوردار است.


وی به ديگر كشورهای فعال در عرصه چاپ قرآن اشاره و عنوان كرد: ايران از منظر پرداختن به ظاهر آثار جايگاه بهتری در مقايسه با ديگر كشورهای فعال و نام‌آشنا در عرصه چاپ و نشر آثار دينی و قرآن دارد. به عنوان نمونه، قرآن‌های چاپ شده در عربستان تنها با سه نوع تذهيب ارائه می‌شود، اين در حالی است كه تنوع تذهيب در ايران به بيش از 100 طرح می‌رسد.


به گفته معاون نظارت بر چاپ سازمان دارالقرآن‌الكريم، علاوه بر طراحی جلد، حاشيه صفحات قرآن‌های چاپ شده در ايران نيز از كيفيت مطلوبی برخوردار است؛ در حالی كه بسياری از ناشران قرآنی در كشورهای فعال در اين عرصه مانند سوريه، مصر و عربستان به اين مهم توجه نمی‌كنند.


حاجی‌شريف در پاسخ به اين پرسش كه آيا حذف مدير هنری در طراحی آثار نفيس قرآنی خللی از منظر كيفی ايجاد كرده است يا خير، تصريح كرد: معمولاً ناشران قرآنی در طراحی و چاپ آثار خود از مشاوره طراحان زبردست بهره‌ می‌برند، اما گاه هزينه‌های موجود در اين عرصه سبب می‌شود تا كيفيت طرح‌های ارائه شده در درجه مطلوبی نباشد. به عنوان نمونه، در جايی كه بايد از تذهيب چهار رنگ استفاده كنند، با تذهيب دو رنگ چاپ می‌كنند.


وی كيفيت قرآن‌های طراحی شده را مطلوب دانست و يادآور شد: ناشران قرآنی پيوسته تلاش كرده‌اند تا اثر ارائه شده از منظر طراحی و ظاهر مناسب عرضه شود به همين خاطر برای رسيدن به اين مرتبه هزينه بسياری را متقبل می‌شوند؛ اما در اين ميان ناشرانی هستند كه با پرداخت هزينه‌های گزاف، آثار خود را به صورت ويژه ارائه می‌كنند. نمونه‌ای از آثار اين ناشران در نمايشگاه‌های متعدد با مبلغ افزون بر يك ميليون تومان عرضه شده است.


اين كارشناس امور قرآنی، با بيان اينكه ظاهر اثر و توجه به طراحی جلد، زمينه‌ساز جلب مخاطب به اين سمت خواهد بود، تصريح كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی در امور چاپ و نشر در كشور بايد با اتخاذ راهكارها و پرداخت هزينه‌های لازم، از ناشران فعال در اين زمينه حمايت كند.


اهتمام به ظاهر آثار دینی، زمینه‌ساز جلب توجه مخاطبان است


به گفته حاجی‌شريف، می‌توان با حمايت از ناشران فعال قرآنی به منظور ارتقای كيفی ظاهر آثار در راستای جامه عمل پوشاندن به مطالبات رهبر معظم انقلاب در امر كتاب گام برداشت و توجه مخاطبان را به سمت مطالعه كتب دينی جلب كرد؛ از اين رو لازم است ظاهر آثار شاخص دينی از جمله قرآن كريم، صحيفه سجاديه، نهج‌البلاغه و مفاتيح‌الجنان با حمايت اين وزارتخانه مطلوب‌تر شود.


معاون نظارت بر چاپ سازمان دارالقرآن‌الكريم با بيان اينكه صنعت نشر قرآنی و آثار توليد شده در اين عرصه در مقايسه با ديگر كشورها در جايگاه مطلوبی قرار دارد، يادآور شد: قرآن‌های چاپ شده در ايران از منظر چاپ و صحافی در منطقه جايگاه قابل قبولی دارد.


اين فعال عرصه قرآنی با بيان اينكه اگر بخواهيم قرآن را با كيفيت بهتر و با جلد مناسب‌تر چاپ كنيم، بايد هزينه بيشتری را بپردازيم، ادامه داد: قيمت تمام شده محصولات توليد شده در ايران به دلايل متعدد از جمله پرداخت ماليات ناشران و هزينه كاغذ، گران‌تر از ديگر كشورها است. اگر بخواهيم هزينه‌ و كيفيت را در كنار هم مقايسه كنيم متوجه می‌شويم كه كيفيت آثار توليد شده در ايران بهتر از ديگر كشورها است، ولی ناشران به دليل محدوديت‌های موجود، هزينه‌های بسياری را صرف می‌كنند.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید