نتايج آزمون ملی حفظ و مفاهيم اواخر خرداد اعلام می‌شود/ برگزاری آزمون شفاهی در تيرماه

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

مرتضی خدمتكار، رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی ضمن اعلام اين خبر افزود: هشتمين آزمون ملی حفظ و مفاهيم قرآن كريم، اول ارديبهشت‌ماه سال جاری در سراسر كشور برگزار شد.


وی ادامه داد: اين آزمون در سه بخش حفظ قرآن شامل حفظ پنج جزء، 10 جزء، 20 جزء و حفظ كل، ترجمه و مفاهيم قرآن كريم در سطوح مقدماتی و تكميلی و مقاطع نوجوانان، جوانان و بزرگسال، همچنين رشته صرف و نحو عربی كه خود به عنوان مقدمه ترجمه و مفاهيم قرآن مطرح هستند، برگزار شد.


وی گفت: در اين آزمون فعلاً به صورت آزمايشی، آزمون صرف و نحو اضافه شده است. بحث آموزش صرف و نحو به صورت آزمايشی در برخی از استان‌ها به عنوان يكی از درس‌هايی كه لازمه يادگيری قرآن كريم به خصوص ترجمه و مفاهيم و تفسير قرآن است در سال گذشته برگزار شد. در آزمون‌های نهم كه در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود، رشته «تدبر در قرآن كريم» نيز اضافه خواهد شد.


اين حافظ قرآن كريم خاطرنشان كرد: رشته صرف و نحو عربی برای نخستين‌بار به آزمون ملی حفظ و مفاهيم قرآن اضافه شده است. از آنجا كه از دوره قبل، يعنی دوره هفتم، آزمون همه رشته‌ها به صورت هم‌زمان برگزار می‌شود، بنابراين هر شخص می‌تواند فقط در يك رشته شركت كند.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی تصريح كرد: در دوره هشتم از اين آزمون، حدود 50 هزار نفر به شيوه اينترنتی ثبت نام كردند كه در اين بين 10 هزار نفر در بخش حفظ قرآن كريم و 40 هزار نفر در بخش ترجمه و مفاهيم قرآن ثبت نام كردند كه اين تعداد به نسبت دوره هفتم آزمون ملی حفظ و مفاهيم قرآن كريم رشد كرده است.


وی ضمن ارائه آمار مقايسه‌ای شركت‌كنندگان گفت: در دوره هفتم اين آزمون كه در مهرماه سال 90 برگزار شد، 37 هزار نفر شركت كردند و در دوره ششم آن كه در ارديبهشت ماه سال 90 برگزار شد نيز 50 هزار نفر شركت كردند.


وی ضمن ابراز اميدواری از رشد اعتبارات لازم در بخش آموزشی بيان كرد: خوشبختانه با تحقق بودجه نيم درصد فعاليت‌های قرآنی و رشد اعتبارات دستگاه‌های قرآنی و مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی، اميد است بخشی از كمبود اعتبارات در سال 90 طی سال جاری جبران شود.


وی اضافه كرد: بيشترين تعداد ثبت‌‌ نامی‌ها در هشتمين آزمون ملی حفظ و مفاهيم قرآن كريم به ترتيب مربوط به استان خراسان رضوی با چهار هزار و 700 نفر و استان اصفهان با چهار هزار و 300 نفر و استان كرمان با سه هزار و 600 نفر است. تعداد شركت‌كنندگان قطعی در اين آزمون طی هفته آينده مشخص خواهد شد.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی خاطرنشان كرد: نتايج آزمون اين دوره در دهه سوم خرداد ماه اعلام می‌شود و از افرادی كه در رشته حفظ قرآن كريم شركت كردند در تيرماه آزمون شفاهی گرفته می‌شود.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید