شيوه‌های قرآن‌آموزی به افراد استثنايی كارشناسی شده است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

مرتضی طاهری، كارشناس دفتر برنامه‌ريزی و تأليف كتب درسی گفت: آموزش عمومی قرآن به دانش‌آموزان متناسب با سن، دوره تحصيلی و ويژگی‌های ادراكی و هوشی آنها در وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ريزی می‌شود.


مسئول گروه پيش‌دبستانی دفتر برنامه‌ريزی و تأليف كتاب‌های درسی گفت: به طور مثال در كودكان پيش‌دبستانی، هدف از ارائه برنامه‌های آموزشی قرآن تمركز بر انس اين گروه سنی با قرآن است و چيزی بيشتر از اين دنبال نمی‌شود كه اين مسئله در چارچوب برنامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش انجام می‌شود.


سياست‌های اجرايی آموزشی واحد است و پس از ابلاغ در مورد افراد استثنايی متناسب‌سازی می‌شود


طاهری ادامه داد: چنين نگرشی در مورد آموزش قرآن به افراد استثنايی وجود دارد و از آنجا كه سازمان آموزش و پرورش استثنايی با وجود مستقل و تخصصی بودن زير نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود، لذا در ابتدا سياست‌های اجرايی برای آموزش قرآن به شكل عمومی به آن نيز ابلاغ می‌شود و در خود اين سازمان به شكل كاملاً كارشناسی شده و به دليل متفاوت بودن شرايط هر يك از دانش‌آموزان استثنايی متناسب‌سازی می‌شود.


عضو شورای سازمان آموزش و پرورش استثنايی كشور تصريح كرد: تخصصی و كارشناسی بودن آموزش به افراد استثنايی كه قرآن را نيز شامل می‌شود تا بدان حد است كه حتی در توليد محتوا و تأليف كتاب‌های درسی كه به طور مثال در مورد افراد نابينا با استفاده از خط بريل در حال انجام است، گروهی كارشناس به شكل مجزا و با رعايت همه جوانب آموزشی به امر تأليف كتاب مشغولند.


افراد استثنايی از ديدگاه كارشناسی آموزش به 7 گروه تقسيم می‌شوند


وی به تعداد بالغ بر 70 هزار دانش‌آموز استثنايی كه تحت پوشش آموزش‌های سازمان آموزش و پرورش استثنايی قرار دارند اشاره كرد و گفت: اين افراد در 7 گروه كم‌توان ذهنی،ناشنوا، نابينا، جسمی، حركتی، فلج مغزی و تركيبی تقسيم می‌شوند كه كالای آموزشی ويژه هر يك طراحی و تدوين می‌شود.


طاهری گفت: افراد كم‌توان ذهنی در مقايسه با ساير افراد اين قشر بسيار حسی و عاطفی هستند و به همين دليل مشتاق هر صوت خوش‌الحان و يا هر بيان موزونی هستند و از آنجا كه كلام‌الله مجيد نيز اين ويژگی را داراست لذا گرايش مثال‌زدنی در ميان افراد نسبت به قرآن و آموزش و فراگيری آن وجود دارد و البته كارهای مثبتی نيز در اين زمينه صورت گرفته است، اما تا استفاده از همه ظرفيت‌های تخصصی جای كار بيشتری دارد.


وی در پايان از قابليت‌های موجود در مربيان قرآن دانش‌آموزان استثنايی تمجيد كرد و گفت: مربی قرآن به عنوان مهم‌ترين ركن در آموزش كودكان و نوجوانان استثنايی محسوب می‌شود كه خوشبختانه اين افراد به شكلی فوق‌العاده و ايثارگونه در اين زمينه مشغول فعاليت هستند.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت