برخورد با تخلفات حوزه نشر قرآن/ لغو مجوز ناشرانی كه تنها ترجمه قرآن را چاپ می‌كنند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

،سيدعلی سرابی، قائم‌ مقام مركز طبع و نشر قرآن كريم جمهوری اسلامی ايران، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، با اشاره به تخلفات صورت گرفته در قرآن‌های چاپ شده در سال‌های اخير، گفت: در سال‌های اخير ديده شده كه برخی از ناشران اقدام به چاپ قرآن بدون متن آيات كه فقط دارای ترجمه است كرده‌اند در اين حالت تنها برگردان ذكر شده و آيات قرآن كريم به شيوه رايج ديگر قرآن‌ها ديده نمی‌شود.
وی با بيان اينكه چاپ قرآن با اين روش از تخلفات محسوب می‌شود، ادامه داد: علاوه بر اين، آيات در برخی از قرآن‌های چاپ شده به صورت فشرده، ريز يا ناخوانا ضبط شده و تأكيد ناشر بيشتر بر ارائه ترجمه آيات است نه خود آيات. اين موارد از نظر سازمان‌ دارالقرآن‌الكريم تخلف محسوب می‌شود و با آن برخورد خواهد شد.
قائم‌مقام مركز طبع و نشر قرآن كريم جمهوری اسلامی تصريح كرد: چاپ قرآن به اين شيوه با شأن مصحف شريف مغايرت دارد و احترامی كه بايد از سوی مسلمانان نسبت به اين معجزه الهی انجام شود، صورت نمی‌گيرد. علاوه براين، آشنايی مخاطب را با متن آيات كم می‌كند و همين امر سبب می‌شود كه كم‌كم ترجمه جايگزين متن آيات شود.
سرابی در ادامه تصريح كرد: از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان‌های فعال در چاپ و نشر قرآن، چاپ اين نوع قرآن‌ها تخلف محسوب می‌شود و با ناشران متخلف برخورد جدی خواهد شد. حتی در برخی موارد پروانه نشر اين ناشران نيز باطل خواهد شد.
وی با بيان اينكه از سال 76 تا سال 90، 75 ناشر هستند كه در حوزه چاپ قرآن و ترويج فرهنگ دينی فعاليت می‌كنند، يادآور شد: در سال‌های اخير مجوز فعاليت برخی از اين ناشران به دليل تخلف مذكور باطل شده است كه البته تعداد آنها بسيار محدود بود.
به گفته قائم‌مقام مركز طبع و نشر قرآن كريم جمهوری اسلامی، از ديگر تخلفاتی كه در اين حوزه از سوی ناشران انجام می‌شود، چاپ قرآن بدون مجوز سازمان دارالقرآن‌الكريم بود كه معمولاً غلط‌های متعددی در آنها وجود داشت. ناشران بايد به منظور چاپ صحيح آيات، قرآن‌ها را قبل از انتشار به اين سازمان بسپارند تا بعد از بررسی و اطمينان از صحت آيات، مجوز چاپ به اين ناشران داده ‌شود.
سرابی يادآور شد: اما در سال‌های اخير برخی از ناشران به دلايل گوناگون از اين قانون سرپيچی كردند؛ به همين دليل اين ناشران از سوی مؤسسات گوناگون و ذی‌ربط در اين حوزه متخلف شناخته شدند و با آنها برخورد جدی صورت گرفت و علاوه بر آن، قرآن‌های چاپ شده نيز جمع‌آوری شد.
etghanNews :

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید