رويكرد تدبری، مهمترين ويژگی دوره جديد آموزش مفاهيم قرآن است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

مرتضی خدمتكار، رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی، در خصوص تدوين دوره جديد آموزش و مفاهيم قرآن كريم، اظهار كرد: گروه هدف دوره آموزشی و توجيهی مربيان آموزش و مفاهيم قرآن كريم است كه حدود 1500 نفر از شامل می‌شود.


وی ادامه داد: اين دوره در سه هفته برگزار می‌شود و سعی شده است كه از هر موسسه قرآنی حداقل يك نماينده در اين همايش حضور داشته باشد تا با روند آموزش‌های جديد آشنا شود كه در بحث ترجمه و مفاهيم قرآن كريم كار جديدی محسوب می‌شود و رويكرد تدبری را لحاظ كرده است و سعی شده است تا اشكالات قبلی برطرف شود.


وی اضافه كرد: ما از طرف شركت‌كنندگان بازخورد خوبی درباره متون جديد اين دوره دريافت كرديم. آموزش‌هايی كه امروزه در رشته ترجمه و مفاهيم قرآن كريم عرضه می‌شود، آموزش‌های دقيق نيست و ضعيف است. شخص در اين دوره‌ها تعدادی لغت را حفظ می‌كند و با تعدادی از قواعد عربی آشنا می‌شود و تمام اين سرمايه‌گذاری‌ها بعد از مدت دو ماه وقفه فراموش می‌شود و از ذهن شخص پاك می‌شود.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی عنوان كرد: در رويكرد جديد، قواعد صرف و نحو عربی در حد نياز كه برای يك قرآن‌آموز ضروری است گنجانده شده است كه در دوره قبلی اين قواعد ناقص و پراكنده بود. رويكرد دوم اين دوره رويكرد تدبرمحوری آن در آموزش ترجمه و مفاهيم قرآن است.


وی توضيح داد: در كتاب‌های قبلی، لغات پراكنده‌ای كه بيشتر در آيات آمده بود استخراج می‌شد و توضيحاتی درباره معنا ارائه می‌شد. قرآن‌آموز در طرح قبلی لغاتی را فرامی‌گرفت كه نمی‌توانست ارتباطی بين آن‌ها دهد و به همين خاطر از حد حفظ واژگان فراتر نمی‌‌رود.


خدمتكار درباره ويژگی‌های طرح جديد تاكيد كرد: كوچكترين واحد آموزش در اين طرح، يك سوره قرآن است نه تعدادی از لغات. آموزش ترجمه و مفاهيم يك سوره مانند يك بسته هدايتی است. با اين شيوه جديد بعد از گذراندن حدود دو ماه، فرد با قرائت و مفاهيم جزء سی‌ام قرآن كريم آشنا می‌شود.


وی تصريح كرد: در دوره قبلی وقتی سئوالاتی از قرآن‌آموز بعد از طی دوره می‌شد، پاسخ‌ها در حيطه ترجمه چند لغت بود و نه مفاهيم. در اين دوره بهترين مربی‌ها به تهران دعوت شدند تا علاوه بر آشنايی با دوره، ساير مربيان هم توجيه كنند و نظرات خود را درباره جزوه قبل از چاپ و انتشار نهايی بيان كنند.


رئيس اداره آموزش مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی گفت: بعد از اتمام هر دوره آموزشی، از شركت‌كنندگان آزمون گرفته می‌شود تا سطح‌سنجی شوند. بعد از مشخص شدن نمرات و با درنظر گرفتن آيتم‌هايی مانند نوع و ميزان مدرك تحصيلی و … عده‌ای به عنوان مدرسان انتخاب می‌شوند و دوره‌های تكميلی برای آن‌ها برگزار می‌شود.


اين حافظ قرآن كريم اظهار كرد: پيش‌بينی می‌شود كه جزوه نهايی اين دوره در تابستان به چاپ برسد و از آغاز تابستان دوره جديد آموزش و مفاهيم قرآن كريم در موسسات و مراكز قرآنی تدريس می‌شود. در سال 90 حدود هزار مربی تدبر در قرآن آموزش ديده شدند و تعدادی از آن‌ها در دو روز نهايی اين همايش شركت می‌كنند.


وی توضيح داد: اين دوره در روزهای جمعه و شنبه، 29 و 30 ارديبهشت ماه در محل مجتمع آدينه برگزار می‌شود. مدرسان اين دوره حجت‌الاسلام والمسلمين حميد محمدی، رئيس مركز هماهنگی، توسعه و ترويج فعاليت‌های قرآنی و قائم‌مقام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی، استاد صبوحی و حجت‌الاسلام والمسليمن نظری از موسسه تدبر در قرآن قم هستند.


: iqna

بازدیدها: 5

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید