تخصيص بيش از 11 ميليارد تومان اعتبار مالی به مؤسسات قرآنی كشور

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

نخستين همايش تكريم از معلمان و اساتيد قرآن كريم استان تهران روز گذشته، دوشنبه، 18 ارديبهشت‌ماه ساعت 15:30 در محل مجتمع فرهنگی ـ قرآنی ندای ملكوت شهر وردآورد كرج با حضور مهدی قره‌شيخلو، مهدی نادی، محمدجعفر خرمدل، محمد بيستونی و 600 نفر از مربيان برگزيده استان تهران برگزار شد.


در بخشی از اين مراسم مهدی قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور، ضمن بيان اين مطلب كه قرآن مأنوس بودن با قرآن كريم به انسان بصيرت می‌بخشد، در رابطه با مقام و منزلت معلم قرآن در جامعه به خصوص در مؤسسات قرآنی ـ مردمی، گفت: با قرآن بودن يعنی همه چيز داشتن كه اين جايگاه بسيار رفيع و مهم است كه در اينجا بايد يادآور شد، معلم قرآن بايد ويژگی‌های منحصر به فردی را از ديگر اساتيد در عرصه‌های مختلف داشته باشد.


وی ضمن بيان اين مطلب كه داشتن نگاه جديد به حوزه قرآنی منجر به نگاهی كاربردی و تخصصی می‌شود، گفت: نگاهی هدايت‌خواهانه و رهجويانه به حوزه‌ قرآنی موجب كاربردی و تخصصی شدن برنامه‌ها و فعاليت‌های جامعه می‌شود كه اگر اين مهم در مؤسسات قرآنی سوق پيدا كند چه بسا با به سمت پياده شدن آرمان‌های قرآنی‌مان خواهيم شد.


اين قاری بين‌المللی در ادامه گفت: اصل مطلب آن است كه يك معلم قرآن بايد در خلال تعليم و تربيت فراگير به خلق، خوی و رفتار متعلم دست يابد، در واقع يك معلم قرآن كسی است كه بتواند روح قرآن، مفاهيم قرآن و فرهنگ آن را به نحو احسن به قرآن‌آموز منتقل كند.


وی تأكيد كرد: معلم قرآن در ابتدا بايد خودش معيارهای قرآنی و فرهنگ قرآنی را در خانواده و حتی بستگان خود منتقل كند تا از اين سوء بتوانيم يك زندگی مبتنی بر تعاليم قرآنی را داشته باشيم، در واقع بايد تلاش كنيم كه يك نگاه جديد در آموزش قرآن به خصوص در مؤسسات قرآنی ـ مردمی، ايجاد كنيم و به سوی كاربردی شدن آموزش قرآن پيش رويم.


قره‌شيخلو، ضمن بيان مطلب فوق به ارتقای فعاليت‌های قرآنی در مؤسسات اشاره و خواستار شد: اهل قرآن اگر سطح كار قرآن را بالا ببرند جايگاه قرآن به جايگاه واقعی خود می‌رسد، در واقع با پشتكار، تلاش و همت می‌توانيم فعاليت‌های قرآنی را در كشور ارتقاء دهيم.


تبليغ قرآن راهی برای رسيدن به توسعه فرهنگ قرآنی در كشور است


اين كارشناس قرآنی به لزوم نگاهی جديد در حوزه قرآنی كشور تأكيد كرد و گفت: تبليغ قرآن راهی برای رسيدن به توسعه فرهنگ قرآنی در كشور به‌خصوص مؤسسات قرآنی است كه اين مهم تنها از سوی اساتيد و معلمان قرآن ميسر خواهد شد.


رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور به كيفی‌سازی برنامه‌های دينی و قرآنی مؤسسات اشاره و تصريح كرد: معلمان قرآن برای احيای قرآن كريم در جامعه بايد با نگاهی جديد به كيفی شدن برنامه‌های دينی و قرآنی در مؤسسات بپردازند، در واقع سازمان دارالقرآن كريم كشور به‌عنوان دستگاه عظيم قرآنی بايد تا آنجا كه می‌تواند خدماتی را جهت توسعه و ترويج فرهنگ قرآنی به خادمان و معلمان قرآن واگذار كند.


استاد بزرگ قرآنی كشور، در ادامه لزوم جامعه‌ای قرآنی را در گرو تربيت نيروهای متخصص قرآنی دانست و افزود: ما اگر بخواهيم يك جامعه‌ای قرآنی داشته‌ باشيم همانطور كه پروردگار در سوره قصص می‌فرمايند: «و أَحْسِن كَمَا أَحْسَنَ اللَّهُ إِلَیْكَ»، «همچنانكه خدا به تو نيكى كرده نيكى كن»، از اين رو بايد ابتدا نيروهای متخصص و كارآزموده‌ای در كشور تربيت كنيم تا آنان بتوانند آموزه‌های دينی و قرآنی صحيح و كاربردی را به قرآن‌آموزان آموزش دهند. در واقع معلمان و اساتيد قرآن بايد تلاش كنند جان قرآن و روح قرآن را به متعلم آموزش دهند.


اين قاری بين‌المللی ضمن بيان مطلب فوق به اجرا شدن الگوهای قرآنی در جامعه به ويژه در مؤسسات و مراكز قرآنی كشور اشاره و خواستار شد: برای احيای قرآن كريم در جامعه بايد با اين نگاه كه روح قرآن، تعاليم قرآن و الگوهای قرآنی در جامعه اجرا و پياده شوند، به كيفی‌سازی برنامه‌هايمان بپردازيم.


قره‌شيخلو در ادامه هدف دستگاه‌های قرآنی و فرهنگی كشور را حمايت، هدايت و پشتيبان فعاليت‌های قرآنی مراكز و مؤسسات قرآنی ـ مردمی عنوان كرد و گفت: دستگاه‌های قرآنی و فرهنگی به‌عنوان هدايت‌كننده، حمايت‌كننده و پشتيبان وظيفه دارند تا آنجا كه می‌توانند خدمات متفاوتی را برای خادمان قرآنی واگذار كنند تا از اين طريق به توسعه فرهنگ قرآنی دست يابيم.


تعداد 2 هزار نفر در سطح كشور بيمه شده‌اند


اين مسئول به بيمه شدن فعالان قرآنی كشور اشاره و تصريح كرد: تاكنون تعداد 2 هزار نفر در سطح كشور بيمه شده‌اند كه از اين ارقام تنها 200 نفر در سطح استان تهران موفق به دريافت بيمه فعالان قرآنی شده‌اند كه در نظر داريم طی سال‌های آينده حجم بيشتری از فعالان قرآنی را تحت پوشش بيمه قرار دهيم.


قره‌شيخلو در ادامه بودجه نيم درصدی سال 90 مؤسسات و مراكز قرآنی كشور را قابل قبول و مطلوب عنوان كرد و افزود: حداقل بودجه‌ای كه از نيم درصد اعتبارات دستگاه‌های اجرايی برای فعاليت‌های قرآنی سال 90 جمع‌آوری شده است تنها در حوزه سازمان تبليغات اسلامی و دارالقرآن الكريم كشور 11 و نيم ميليارد تومان خواهد بود كه توانسته‌ايم با برنامه‌ريزی‌های دقيق و جامع اين بودجه، برای برنامه‌های كيفی و اثر‌گذار در مؤسسات قرآنی و مراكز قرآنی سراسر كشور اجرا كنيم.


رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور اذعان كرد: ابلاغ اين بودجه قرآنی از هفته آينده به تمامی اتحاديه‌های مؤسسات قرآنی ـ مردمی سراسر كشور انجام می‌گيرد تا اين مجموعه‌های قرآنی براساس زمانبندی‌های مشخص و مدون برنامه‌های جديدی را در بيش از 80 درصد از مؤسسات و خانه‌های قرآن توزيع كنند و اميدواريم كه شاهد افزايش اين بودجه در سال 91 باشيم.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت