نقش مسابقات بین المللی قرآن کریم بر اشاعه فرهنگ قرآنی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

در جامعه اسلامی، اشاعه فرهنگ قرآنی در رأس تمامی امور است چرا که جاری شدن قرآن در سطح جامعه نه تنها رستگاری افراد، بلکه رستگاری جامعه را به دنبال خواهد داشت.


به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآنی کشور«اتقان نیوز»،قرآن کریم تنها نسخه شفا بخش بشریت در جهان امروز، شفایی سودمند و دارویی مبارک است که می‌تواند تمامی بشریت را از ورطه نابودی به ساحل نجات رهنمون سازد. در جامعه اسلامی، اشاعه فرهنگ قرآنی در رأس تمامی امور است چرا که جاری شدن قرآن در سطح جامعه نه تنها رستگاری افراد، بلکه رستگاری جامعه را به دنبال خواهد داشت.


در راستای گسترش فرهنگ قرآن در میان اقشار جامعه، مسابقات قرآنی طراحی شد. مسابقاتی که بعد از انقلاب تلاش کرد تا بر رونق بیشتر محافل قرآنی افزوده و موجب توجه مردم به قرآن و افزایش مهارت‌های ایشان در علوم قرآنی گردد ،البته دراین بین انتقاداتی نیز به شیوه و نحوه برگزاری این مسابقات به عمل آمده است و بعضا به عدم استفاده مناسب و کارآمد به این رویداد بزرگ قرآنی اشاره کرده اند،که با رفع این موارد می توان شاهد تاثیر بسیار زیاد این مسابقات بر اشاعه فرهنگ قرآنی بود، در این گزارش برای آسیب‌شناسی این موضوع و بررسی عملکرد مسابقات به سراغ تنی از داوران رقابت‌های قرآنی و دو تن از مسئولین برگزاری این رقابت‌ها رفتیم.شکل برگزاری مسابقات قرآنی باید تغییر کند


غلامرضا شاه میوه، قاری و داور مسابقات قرآن، انس با قرآن را هدف اصلی برگزاری این رقابت‌ها دانست و افزود: مسابقات قرآن، زمینه‌ای را فراهم می‌کند تا افراد به سمت جلسات قرآنی کشیده شده، پای رحل قرآن بنشینند و با قرآن انس بگیرند.
وی در ادامه افزود: باید راه‌کارهایی بیندیشیم تا از این هم‌نشینی و مجالست با قرآن کمال استفاده را نموده و افراد را به سمت مفاهیم، معارف و عمل به قرآن سوق دهیم.


این داور مسابقات قرآنی در خصوص عملکرد این رقابت‌ها تصریح کرد: از آن جایی که هدف برگزاری این مسابقات، انس و آشنایی بیشتر مردم با قرآن است، توجه به مفاهیم و عمل به قرآن در آن دیده نمی‌شود، ولی در کل عملکرد مسابقات را می‌توان مثبت ارزیابی کرد، منتها ابزار و روند آن سیر نزولی پیدا کرده است، باید با تغییر شکل برگزاری مسابقات و انجام آن به صورت گروهی، جشنواره و غیره در آن تنوع ایجاد کنیم تا این رقابت‌ها کارایی سال‌های ابتدایی خود را بازیابد.


شاه میوه قرار گرفتن سیستم آموزش مکاتبه‌ای حضوری و غیرحضوری در کنار مسابقات را از راه‌کارهایی موثر برای کارایی بهتر این رقابت‌ها دانست و بیان کرد: همچنین باید در جلسات قرآنی سنتی که در سطح شهر برگزار می‌شود، از افراد خوش بیان با توانایی گفتن معارف و تفسیر قرآن استفاده نماییم تا به اشاعه فرهنگ قرآنی در سطح جامعه کمک نماییم.
وی در پایان گفت: از آن جایی که افراد شرکت‌کننده برای ایجاد آمادگی و حفظ آن به حضور در جلسات قرآنی و استفاده از اساتید نیاز دارند بخشی از زمان جلسات قرآنی، تحت‌الشعاع مسابقات قرآنی قرار می‌گیرد که چاره‌ای جز این هم نیست ولی عموماً اساتید این محافل، جلسات را به گونه‌ای هدایت می‌کنند تا پاسخگوی تمام مخاطبانی که در این محافل شرکت می‌کنند باشند.

مسابقات قرآنی به عمومی و مردمی شدن قرآن در سطح جامعه کمک نکرده است


یک قاری بین‌المللی: مسابقات قرآنی عموماً به منظور شناسایی افراد مستعد در رشته‌های قرآنی نظیر قرائت و حفظ برگزار می‌شود تا افرادی که استعداد و توانایی خاصی در این زمینه داشته‌اند، شناخته شده و بتوانند برای کشور در مسابقات بین‌المللی افتخار کسب نمایند.


رسول گوهری فرد، قاری و داور مسابقات قرآنی با بیان این مطلب گفت: مسابقات قرآنی نتوانسته است به فراگیر شدن قرآن در سطح جامعه کمک نماید و افرادی که در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند نتوانسته‌اند آن گونه که شایسته است از مسایل قرآنی بهره‌مند گردیده و آن را در جامعه نشر دهند.


وی افزود: انگیزه شرکت‌کنندگان مسابقات قرآنی، انگیزه تولید و کار و تبلیغ مسایل قرآنی نیست، بلکه انگیزه برای شخص قاری این است که بتواند از این رهگذر به مقام ممتازی آن هم در رشته خاص دست یابد. ناگفته نماند که هم نشینی و مجالست با قرآن که مقدمه حضور در مسابقات است، سبب می‌شود تا هرکس به فراخور حال و تشنگی‌اش از این سفره پرنعمت الهی بهره‌مند گردد.


گوهری فرد در پاسخ به این سوا ل که چگونه می‌توان عمل کرد تا مسابقات قرآن به نشر مفاهیم قرآنی در سطح جامعه کمک نماید، ابراز داشت: باید هماهنگی بین متولیان اصلی برگزاری مسابقات قرآنی برقرار گردد و از آنان خواسته شود طبق سخن رهبری به گونه‌ای عمل نمایند تا قرآن، مردمی و عمومی گردد، موضوعی که هنوز محقق نگردیده است.


توجه به مسایل مادی، کسب رتبه، امتیاز و عدم برنامه‌ریزی صحیح از آفات مسابقات قرآنی است


طاهره جعفری، استاد و داور مسابقات قرآنی گفت: اهداف مسابقات قرآنی را باید از خود قرآن برداشت کرد. قرآن به بهترین شکل ممکن اهداف مطالعه و به‌کارگیری خود را بیان می‌کند.


هوالذی بعث فی الامیین رسولا منهم یتلوا علیهم ایاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه” تعلیم، تزکیه و رسیدن به حکمت سه هدف مهم قرآنی است، که استفاده توأمان از این سه بعد، فلاح و رستگاری را برای آدمی به دنبال می‌آورد( قد افلح من تزکی)
وی افزود: مسابقات قرآنی تنها به بعد تعلیم پرداخته‌اند به گونه‌ای که می‌بینیم سطح قرائت‌ها حفظ‌ها بالا رفته است، ولی تنها چند نفر اول شرکت کننده توانسته‌اند به رشد علمی دست یابند ولی به دو بعد دیگر که تزکیه و حکمت است توجهی نشده و این عدم توجه به دو بعد مهم تزکیه و حکمت سبب شده تا آرامش که حاصل کنار هم قرار گرفتن این سه بعد است در جامعه دیده نشود.


این استاد و مربی قرآن ابراز داشت: خلاصه شدن مسابقات قرآنی در بعد تعلیم باعث شده تا این مسابقات به فراگیر شدن فرهنگ قرآنی در سطح جامعه کمک شایانی ننماید.


جعفری توجه به مسایل مادی، کسب رتبه، امتیاز و عدم برنامه ریزی مناسب و فقط ارایه آمار از طرف متولیان برگزاری مسابقات قرآنی را از دیگر آفات مسابقات قرآنی دانست و گفت: در این رقابت‌ها، شئونات قرآنی به گونه‌ای که شایسته این کتاب آسمانی است رعایت نمی‌شود و این مسئله ضربه بزرگی به گسترش فرهنگ قرآنی در سطح جامعه وارد می‌کند.
وی در تصریح افزود: مسابقات قرآنی باید به گونه‌ای برگزار شود تا افراد شرکت‌کننده بتوانند تمامی توانایی خود را به نمایش بگذارند، 10 یا 15 دقیقه زمان مناسبی برای نشان دادن هنر یک فرد نیست، پس این رقابت‌ها نمی‌تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی توانایی و استعداد شرکت‌کنندگان باشد.


جعفری در پایان افزود: باید کاری کنیم که قرآن در زندگی افراد کاربرد پیدا کند که اگر چنین گردد آرامش در سطح جامعه برقرار می‌شود.

مسابقات نباید ملاک ارزیابی توانایی افراد باشد


روح‌الله زینلی مسابقات قرآنی را ملاکی برای ارزیابی توانایی شرکت‌کنندگان دانست و افزود: رقابت کنندگان با حضور در این مسابقات نه تنها خود را محک می‌زنند بلکه این رقابت‌ها سبب می‌شود تا افراد خود را در شرایط آمادگی نگه دارند.
این داور مسابقات قرآنی گفت: عملکرد مسابقات قرآنی را نمی‌توان از لحاظ اشاعه فرهنگ قرآنی و عمومی شدن آن در جامعه مثبت ارزیابی کرد، چرا که مخاطب مسابقات قرآنی تنها قشر خاصی از افراد بوده که توانایی شرکت در این رقابت‌ها را دارا می‌باشند. طرح‌ها و مسابقاتی که به صورت موقتی برگزار می‌گردد، مثلاً تفسیر سوره فجر موفق‌تر در این باره عمل می‌نماید چرا که طیف وسیع‌تری از افراد جامعه را با خود همراه می‌کند.


وی با اشاره به این که مسابقات قرآنی، شیوه مناسبی برای فراگیر شدن قرآن در سطح جامعه نیست، بیان داشت: تعدد متولیان امور قرآنی و اختلاف نظر آنان باعث بروز مشکلات زیادی در این زمینه شده است که هماهنگی بین این ارگان‌ها و حمایت و تأمین همه جانبه از افرادی که در علوم قرآنی فعالیت می‌کنند به گسترش فرهنگ قرآنی کمک شایانی می‌نماید.
زینلی خاطر نشان کرد: نباید تنها مسابقات ملاک ارزیابی توانایی افراد باشند، بلکه باید عملکرد شخص در طول یک سال را زیر نظر گرفت و آن را مبنای درجه‌بندی قرار داد. کاری که هم‌اکنون توسط شورای قرآنی در حال انجام است.
هر ساله بر تعداد شرکت‌کنندگان مسابقات قرآنی افزوده می‌شود


نسرین سهرابی، کارشناس قرآنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به برگزاری مسابقات قرآنی مرکز توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی کشور از سال 1387 به بعد گفت: هرساله بر تعداد شرکت‌کنندگان مسابقات قرآنی حفظ، ترجمه و مفاهیم قرآن کریم افزوده می‌شود.


وی افزود: بالا رفتن سطح علمی قرآن آموزان در رشته‌های مفاهیم، حفظ و تدبر در قرآن از اهداف اصلی این رقابت‌هاست و مسابقات زمینه حضور افراد جامعه در کلاس‌های قرآنی را فراهم نموده است.


سهرابی عملکرد مسابقات قرآنی را مثبت ارزیابی کرد گفت: ما خواسته‌ایم با برگزاری مسابقات قرآن، جوانان را به سمت آشنایی و انس با قرآن بکشانیم که افزایش تعداد شرکت‌کنندگان دلیلی بر این مدعاست که ما به اهداف خود نزدیک شده‌ایم، چرا که این رقابت‌ها، انگیزه‌ای برای حضور افراد در کلاس‌های قرآنی سطح شهر شده است.


وی در پایان خاطر نشان کرد: نمی‌توان از ورود مسایل مادی به مسابقات چشم‌پوشی کرد. اهدای جوایز و توجه به مسایل مادی از مواردی است که سبب شده این مسابقات مورد انتقاد برخی از افراد قرآنی سطح شهر قرار بگیرند.مسابقات قرآنی بر رونق جلسات قرآنی افزوده است


مسابقات زمینه‌ای را فراهم نموده است تا جلسات قرآنی رونق گرفته و مردم به سمت انس با قرآن قدم بردارند.
عبدالحسین مرادی کوهپایه، رییس معاونت فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان این مطلب گفت: ترویج معارف قرآنی و تفسیر قرآن از اهداف برگزاری مسابقات قرآنی است این رقابت‌ها افراد جامعه را تشویق می‌کند تا در کلاس‌های قرآن سطح شهر حضور پیدا کنند.


وی ادامه داد: افراد برای حضور در مسابقات، باید در کلاس‌های قرآنی حضور یافته و پس از کسب آمادگی در این رقابت‌ها شرکت کنند و پس از گذراندن چند مرحله یک فرد می‌تواند رتبه کشوری را به دست آورده و به مسابقات بین‌المللی اعزام گردد.
مرادی در پایان افزود: مسابقات قرآنی همانند دیگر رقابت‌ها دارای نقاط قوت و ضعفی است که تلاش ویژه‌ای را برای برطرف کردن این نقاط ضعف می‌طلبد.مسابقات قرآنی موهبت الهی است اگر


مسابقات قرآنی مرکزی است که همه قرآنیان هم چون فرشتگانی دور آن جمع می‌شوند تا یک تجمع عظیم قرآنی شکل بگیرد پس به جا و شایسته است این مسابقات که موهبتی الهی است به گونه‌ای برگزار شود تا افزون بر اشاعه فرهنگ قرآنی در میان اقشار مختلف جامعه سبب گردد تا کردار و رفتار قرآنی در عمل شرکت‌کنندگان نمودار شده و اعمالشان زیبا و دل پذیر گردد.
خبرنگار: سمیه مصور


: EtghanNews

بازدیدها: 3

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید