مسابقات قرآن با محدود كردن قاری مانع ايجاد سبك در قرائت می‌شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

علی قاسم‌آبادی، قاری ممتاز كشورمان، با بيان اين مطلب گفت: اين‌كه عنوان می‌شود قاريان ايرانی دارای سبك هستند به معنای وزن اين كلمه درست نيست و صاحب سبك بودن دارای پارامترهای خاصی است.


وی در ادامه افزود: اما قراء برجسته‌ای در كشور داريم كه به آن سمت حركت می‌كنند، يعنی قرائت قاريان ايرانی به سمت ايجاد سبك در تلاوت قرآن كريم به پيش می‌رود و اين كار مهم نياز شرايط خاص دارد.


اين قاری ممتاز كشورمان اظهار كرد: يك اشكالی اساسی كه سبك قرائت قاريان ايرانی را محدود كرده، مسابقات قرآن كريم است، شركت در مسابقات قرآن استرس و شرايطی را ايجاد می‌كند كه برای قاريان ايرانی محدوديت شديدی ايجاد می‌كند و اگر قاری قرآن كريم تنها به تلاوت آيات قرآن كريم تمركز كند و شرايط مسابقه بر او حاكم نباشد، آن گاه خلاقيت قاری بروز خواهد كرد و وقتی خلاقيت‌ها شكوفا شد، سبك جديد به وجود می‌آيد.


قاسم‌آبادی تصريح كرد: البته با اين موضوع نمی‌خواهم عنوان كنم كه مسابقات قرآن كريم خوب و مفيد نيست، بلكه بايد به اين نكته توجه كرد كه مسابقه قرآن كريم تا يك سن محدوی مفيد است، برای مثال مسابقات قرآن تا سن 20 سال مفيد است.


وی گفت: اگر می‌خواهند برای قاريان بالای 20 سال برای تلاوت قرآن كريم انگيزه ايجاد كنند به گونه‌ای كه اين افراد بتوانند در قرائت قران كريم سبك‌سازی كنند، بايد شرايط غير از مسابقه برای قاريان قرآن كريم ايجاد كنند.


اين قاری ممتاز كشورمان عنوان كرد: شورای عالی قرآن طرحی را به نام طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرآن كريم در حال انجام دارد كه می‌توان اين حركت شورا را در مسير سبك‌سازی قرائت قرآن دانست، زيرا اين گونه طرح‌ها باعث می‌شود كه قاريان نزديك به ايجاد سبك در قرائت شوند.


قاسم‌آبادی بيان كرد: در حال حاضر تعدادی از قاريان شكل قرائت‌هايشان با ديگران تفاوت دارد، اما اين متفاوت تلاوت كردن به عنوان سبك جديدی در تلاوت قرآن كريم محسوب نمی‌شود، زيرا بايد در ايجاد سبك نوع جديدی از قرائت عرضه شود.


وی اظهار كرد: نبايد قاريان در تلاوت قرآن كريم محدود باشند، وقتی قاری از لحاظ ذهنی و روحی آزاد باشد، می‌تواند به گونه‌ای كه ديگران نخوانده‌اند، قرآن مجيد را تلاوت كند، همچنين می‌تواند از استعداد خود در اين راه كمك بگيرد و همين موضوع باعث ايجاد سبك در قرائت كلام‌الله مجيد خواهد شد.


اين قاری ممتاز كشورمان تصريح كرد: موضوع مهم ديگر حرفه‌ای بودن تلاوت است، فردی كه قرآن كريم تلاوت می‌كند، بايد تنها كار و پيشه‌اش قرائت قرآن باشد، اگر شغل اصلی قاری چيز ديگری باشد، نمی‌توانند در كار قرائت تمركز كنند و همين عامل باعث عدم ايجاد سبك در قراء ايرانی شده است.


قاسم‌آبادی گفت: قاری حرفه‌ای بايد كارش تنها قرآن خواندن باشد و وقتی كار قرآن خواندن شد و يك ارزيابی در كنار آن نيز انجام شود، فرد برای تلاوت خود آهنگ‌سازی می‌كند، تفسير را مطالعه می‌كند و آن را قرائت می‌آورد و كلمات به معنای واقعی از سوی قاری خوانده می‌شود، به گونه‌ای كه آيات در همان لحظه نازل شده و اين برای ايجاد سبك در قرائت قرآن لازم و ضروری است.


وی عنوان كرد: برای ايجاد سبك جديد در قرائت قرآن كريم بايد همايش برگزار شود و قاريان و استادان برجسته كشور مقالاتی در اين خصوص ارائه دهند و پيشنهادات خود را عنوان كنند و راه را برای ديگران كه توانايی اين كار مهم را دارند، باز كنند و اين كار اساسی بر عهده متوليان قرآنی كشور است.


اين قاری ممتاز كشورمان در پايان افزود: برخی معتقدند كه مصطفی اسماعيل، قاری برجسته مصری همه چيز را در مورد قرآن كريم خوانده و هيچ چيز را جا نگذاشته است، اين حرف درست، اما باز برای ايجاد سبك جديد راه باز است، قرآن كريم در همه علوم به گونه‌ای است كه هر فردی می‌تواند به نحوی بخواند كه دلنشين باشد و اين كار انتها ندارد و قرآن كريم پديده‌ای است بی‌پايان و اين نيز از جنبه‌های اعجاز قرآن كريم است.


: iqna

بازدیدها: 5

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید