مرحله دوم طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرآن به صورت كتبی برگزار می‌شود

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

سيدعلی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن، با بيان اين مطلب گفت: در مرحله اوليه طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم حدود 1100 نفر ثبت نام كردند و در مرحله تكميل پرونده حدود 950 نفر پروند خود را تكميل كردند و عده‌ای كه دارای نقص پرونده بودند برای دوره دوم آزمون منتقل خواهند شد.


وی در ادامه افزود: از اين 950 نفر مرحله پيش‌آزمون را قبل از سال 1391 اعلام كرديم و در اين مرحله هر يك از شركت‌كنندگان و داوطلبان اثری از خود در زمينه قرآنی برای ما ارسال كردند، به گونه‌ای كه اگر از شركت‌كنندگان در بخش قاريان قرآن بودند، اثر تلاوت قرآن خود را و اگر شركت‌كننده در بخش مدرسان و معلمان قرآن بودند، علاوه بر اثر قرائت قرآن كريم، اثر تدريس خود را برای ما ارسال كنند كه مورد بررسی و ارزيابی قرار گيرد.


قائم مقام شورای عالی قرآن اظهار كرد: تاكنون حدود 200 اثر از قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم به شورای عالی قرآن رسيده و ما هم‌اكنون در حال بررسی و ارزيابی اثرهای رسيده هستيم و در پايان ارزيابی تعدادی از افرادی كه اثر برای ما ارسال كرده‌اند، به مرحله بعدی راه پيدا خواهند كرد.


سرابی تصريح كرد: مرحله دوم طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم به صورت كتبی برگزار خواهد شد، و موضوع آن را مباحث نظری تشكيل خواهد داد، البته زمان برگزاری اين آزمون به طور دقيق مشخص نيست و در آينده در مورد زمان برگزاری آن اطلاع‌رسانی خواهيم كرد.


وی گفت: اين تاريخ در جلسه شورای ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم مشخص می‌شود، برای تعيين تاريخ نتايج پيش‌آزمون تاثيرگذار است، زيرا تعداد افراد و رشته‌هايی كه داوطلب در آن حضور دارند و تعداد افراد بسيار موثر است.


قائم مقام شورای عالی قرآن عنوان كرد: كسانی كه نتوانستند در مرحله اول مقدماتی طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم ثبت نام كنند، می‌توانند در مرحله دوم ثبت نام كنند و اين ثبت نام در فصل بهار سال جاری انجام خواهد شد و اطلاعات بيشتر در آينده نزديك اعلام می‌شود.


سرابی بيان كرد: كسانی كه در اين طرح شركت نكنند، برای آنان مشكل خاصی ايجاد نمی‌شود، البته اين يك بحث دقيق و ظريفی است كه ما در برخورد با كسانی كه موفق به دريافت مدارك قراء می‌شوند و يا كسانی كه موفق نمی‌شوند و يا مايل نيستند در آن شركت كنند، چگونه برخورد خواهيم كرد.


وی اظهار كرد: در خود آئين‌نامه طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم تدبير شده كه به مدت چهار سال اين آزمون‌ها برگزار شود و مدارك را به قاريان و مدرسان قرآن كريم اهداء كنيم و مزايای كه برای قاريان و مدرسان قرآن در نظر گرفته شده، به اين عزيزان اهداء شود، در همين مدت و به طور هم‌زمان مزايايی كه بر رتبه‌های ممتاز كشوری و بين‌المللی قاريان و مدرسان در نظر گرفته شده، مانند سابق آن مزايا ادامه خواهد داشت و مانع آن امتيازات نخواهيم شد.


قائم مقام شورای عالی قرآن تصريح كرد: در آينده يك ارزيابی از طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم انجام خواهيم دارد تا ببينيم كه اين سيستم ارزيابی قراء چقدر در جذب قايان و مدرسان برجسته قرآن كريم موفق بوده، اگر شرايط خوبی كسب كرديم و طرح موفقيت‌آميز بود، ما امتيازات مختلفی كه بر مدارج و نتايج مسابقات قرآن در نظر گرفته شده را به طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم منتقل می‌كنيم.


سرابی اظهار كرد: در واقع طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرائت قرآن كريم، اريابی دقيق و كاملی نسبت به مسابقات قرآن كريم است، اما اگر در اين جهت توفيق كم بود، آسيب‌شناسی خواهيم كرد كه آيا اين كه قاريان و مدرسان برجسته قرآن كريم انگيزه زيادی برای شركت نداشتند، آيا به اين دليل است كه مزايايی خوبی بر ارزيابی‌های غير رسمی و نتايج مسابقات وجود دارد و افراد ديگر انگيزه‌ای ندارند تا بيايند و اين مدارك را دريافت كنند و يا كار ما آن قدر سخت و پيچيده است كه قاريان و مدرسان قرآن كريم بر خود اين توانمندی را احساس نمی‌كنند كه در اين آزمون شركت و اين مدارج را طی كنند.


وی عنوان كرد: بر اساس اين آسيب‌شناسی در اين طرح باز دوباره اگر لازم بود تجديد نظری در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود تا اين كه قاريان و حافظان قرآن كريم ترغيب شوند و انگيزه پيدا كنند كه بيايند در اين سيستم ارزيابی شركت كنند.


قائم مقام شورای عالی قرآن تصريح كرد: در حال حاضر كسانی كه در اين سيستم شركت نكنند، همان مزايايی را كه قبلا برخوردار بودند، ادامه پيدا خواهد كرد و ما هيچ برنامه‌ای برای محدود كردن مزايای و محدود كردن قاريان و استادان قرآن كريم كه دارای كرسی و جايگاهی در سطح كشور دارند و مورد علاقه مردم هستند نداريم.


سرابی در پايان افزود: در مجموع ما هيچ برنامه‌ای برای ايجاد محدوديت برای اين عزيزان نداريم و ما در حال حاضر در نظر داريم اين آزمون را به طور دقيق انجام دهيم و هر چه می‌توانيم با همكاری دستگاه‌های مختلف مزايايی و امتيازهای را بر نتايج ارزيابی مرتبط كنيم كه انشالله اين كار خود به خود بتواند برای قاريان، استادان و مدرسان عزيز قرآن كريم انگيزه باشد تا بيايند و در اين طرح شركت كنند.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید