ايجاد موج قرآنی برای افزايش تعداد حفاظ قرآن بسيار راه‌گشا است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

به‌ نقل از روابط عمومی سازمان تبليغات اسلامی، دومين روز از نشست مديرا‌ن‌كل تبليغات اسلامی استان‌ها با هدف «تبيين راهبردهای سازمان دارالقرآن‌الكريم» يكشنبه، سوم ارديبهشت‌‌ماه، با حضور رئيس سازمان و معاونان و مديران سازمان دارالقرآن‌الكريم برگزار شد.


حجت‌‌الاسلام والمسلمين سيدمهدی خاموشی، رئيس سازمان تبليغات اسلامی در اين نشست، درباره تحقق مطالبه مقام معظم رهبری برای تربيت 10 ميليون حافظ قرآن كريم سخن گفت و تصريح كرد: ايجاد موج قرآنی برای افزايش تعداد حفاظ قرآن، نبايد منوط به صرف هزينه‌هايی سنگين و انتظار اختصاص منابع مالی باشد. مسلمانان ايرانی دارای هويتی قرآنی هستند و با آن زندگی ‌می‌كنند پس بايد در جای جای اين كشور، حفاظ قرآن حضوری پررنگ داشته باشند. اگر به گذشته باز گرديم به ياد حلقه‌ها و جلسات آموزش قرآن خواهيم افتاد كه مربيان اين جلسات، سال‌های متمادی با عشق و ايثار، قرآن را آموزش می‌دادند.


وی از مديران كل و كارشناسان قرآنی سازمان تبليغات خواست در زمينه حفظ قرآن قدم بردارند و با بيان اينكه خود نيز چنين می‌كند و به حفظ قرآن می‌پردازد و حتی ميزان محفوظاتش را نيز می‌تواند بيان كند، ادامه داد: حفظ قرآن مجاهدت فردی می‌خواهد و وظيفه نهادهای قرآنی از جمله سازمان دارالقرآن ايجاد انگيزه است تا آن شور و جهاد مردمی شكل گيرد.


وی معضل مهم در حوزه فرهنگ كشور را به برخی رقابت‌های بی‌پايه بين نهادها و سازمان‌های فرهنگی مترتب دانست و افزود: رشد بسياری از امور فرهنگی با كنار رفتن اين رقابت‌های بی‌اساس و ناسالم محقق می‌شود. بايد در حوزه فرهنگ به دنبال مرجعيت بود و سازمان تبليغات اسلامی نيز بايد چنين عمل كند تا در پرديس فرهنگی كشور باقی بماند و نيازی به چنين رقابت‌هايی نداشته باشد. نهاد‌های فرهنگی دوامشان را در رسيدن به جايگاه مرجعيت بدانند.


رئيس سازمان تبليغات اسلامی ادامه داد: رسيدن سازمان تبليغات اسلامی به يك مرجعيت عاملی خواهد شد كه همگان در امور فرهنگی ناگزير به مراجعه به آن باشند و حذف آن غيرممكن شود. رسيدن به جايگاه مرجعيت، نياز به كسب ويژگی‌هايی است كه خوشبختانه سازمان تبليغات در حوزه امور قرآنی دارای مزيت‌هايی است كه می‌تواند ياريگر آن برای رسيدن به مرجعيت در امور فرهنگی باشد.


وی تخصيص اعتبارات و بودجه برای راه‌اندازی مواردی چون طرح‌های حفظ قرآن را يك بهانه دانست و افزود: با جوشش مردمی، كارهای فرهنگی و قرآنی به سرانجام خود می‌رسد؛ همان‌طور كه طی ساليان متمادی اين مردم بودند كه عزای حسينی را باپرجا نگاه داشتند. اختصاص بودجه برای اين امور فقط می‌تواند بهانه‌ای برای ايجاد اين شور مردمی باشد.


عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی در ادامه از زحمات رئيس و نائب‌رئيس اين شورا به دليل پی‌گيری برای تحقق و تخصيص نيم‌درصد بودجه قرآنی به نهادهای و سازمان‌های قرآنی قدردانی كرد و افزود: سازمان تبليغات اسلامی برای تبديل شدن به مرجعيت در امور قرآنی كشور، مزيت‌های بسياری دارد از جمله آن عجين بودن بدنه اين سازمان با عالمان دينی است كه از اين مفسران و دانشمندان علوم دينی می‌توان برای توسعه بخش آموزش مفاهيم و تفسير قرآن چه برای عموم مردم و حتی خواص بهره گرفت.


وی از ديگر مزيت‌های سازمان تبليغات اسلامی را توليد محصولات فاخر قرآنی و دينی برشمرد و آن را عاملی دانست كه می‌تواند اين سازمان را به مرجعيت در امور فرهنگی برساند و ادامه داد: حمايت از داستان‌نويسان قرآنی را بايد در دستور كار قرار داد. خوشبختانه اين افراد ارتباط خوبی با سازمان تبليغات اسلامی دارند. افزايش يافتن داستان‌ها و يا رمان‌هايی كه براساس قصص قرآنی نگاشته شده است می‌تواند سرمنشأ نوشته شدن فيلمنامه‌هايی برای توليد مجموعه‌های تلويزيونی و انيميشن باشد.


رئيس سازمان تبليغات اسلامی ارتباط مناسب اين سازمان با آموزش و پرورش را يك مزيت و فرصت خوبی برای توسعه فعاليت‌های تبليغی و ترويج در حوزه قرآنی دانست و در بخش پايانی سخنانش، گفت: سازمان دارالقرآن به موضوع «خانواده قرآنی» توجه ويژه‌ای داشته باشد. به دنبال ارائه تعريفی برای چنين خانواده باشد ويژگی‌های آن را برشمرد و نحوه تربيت چنين خانواده‌ای را بيان كند.


يادآور می‌شود، نشست تبيين برنامه‌های سال 91 سازمان دارالقرآن‌الكريم با سخنان مهدی قره‌شيخ‌لو، رئيس سازمان دارالقرآن نيز همراه بود، همچنين برخی از مديران كل استان‌ها پيشنهادات و نظرات خود را مطرح كردند و نيز در اين نشست از پايگاه ‌اطلاع‌رسانی «انجمن خيرين قرآنی» رونمايی شد، ضمناً نرم‌افزار «بانك جامع اطلاعات قرآنی» فعاليت خود را به صورت آزمايشی آغاز كرد.


: iqna

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت