بهره‌گيری از نوآوری همراه با تقليد در ايجاد سبك جديد تلاوت قرآن

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا شهيدی‌پور، يكی از پيش‌كسوتان قرآن كشور، با بيان اين مطلب گفت: در بين قاريان ما احساس تلاوت ضعيفی وجود دارد يعنی هنوز برخی از قاريان ما مفهوم و تفسير آيات را درك نمی‌كنند و با آيات قرآن بيگانه هستند.


حجت‌الاسلام شهيدی‌پور افزود: اولين چيزی كه يك قاری بايد آن را رعايت كند اين است كه بايد بداند دارد چه چيزی را می‌خواند و چه مفاهيمی را می‌خواهد بر زبان جاری كند و برای رسيدن به اين حس بايد در توضيح آيات و تفسير آيات تدبر كند تا بتواند مفاهيم آيات را در زمان تلاوت قرآن كريم انتقال دهد.


توجه قراء به انتقال معنا در تلاوت قرآن


وی در ادامه تصريح كرد: اگر قاری ما با ادبيات عربی و ترجمه و مفاهيم عربی آشنايی داشته باشد و بتواند لحن عربی را به خوبی ادا كند در قرائت او تأثيرگذار خواهد بود و مطمئناً بهتر می‌تواند با مخاطب خود ارتباط برقرار كند و مفاهيم والای قرآنی را راحت‌تر به مخاطبانش انتقال خواهد داد.


اين داور بين‌المللی مسابقات قرآن در ادامه با اشاره به اينكه برخی از قاريان ما چندان توجهی به انتقال معنا و مفهوم به مخاطب در تلاوت‌هايشان ندارند، عنوان كرد: علت اين قضيه بحث آموزش است كه متأسفانه از ابتدا چندان جدی گرفته نمی‌شود و الان به يكی از ضعف‌های قرائت در بين قاريان ما تبديل شده است.


تقليد؛ اولين راه رسيدن به سبك جديد در تلاوت قرآن است


وی با بيان اينكه ما در حال حاضر در كشور دارای سبك متمايزی در تلاوت قرآن هستيم ،گفت: برای رسيدن به يك سبك متفاوت و متمايز بايد ابتدا راه‌های رسيدن به آن را طی كنيم كه اولين قدم در اين وادی تقليد كردن است و امكان ندارد بدون تقليد در قرائت موفق باشيم و به پيشرفت برسيم.


حجت‌الاسلام شهيدی‌پور در ادامه اظهار كرد: مرحله دوم برای رسيدن به سبك جديد در تلاوت قرآن كريم اين است كه ما كم‌ كم از تقليد دور شويم و از تقليد همراه با نوآوری استفاده كنيم و ديگر يك تقليد كننده صرف نباشيم و از تقليد صرف بيرون بياييم، در اين مرحله بايد در تقليد، سليقه خودمان را هم دخالت دهيم.


اين پيشكسوت قرآن كشور بخش ديگری از راه‌ رسيدن به سبك جديد در تلاوت قرآن را در فاصله گرفتن از تقليد در مراحل بعدی تلاوت قرآن كريم دانست و گفت: يك قاری اگر می‌خواهد روزی صاحب سبك شود بايد اينقدر در تقليد‌های خود سليقه و نوآوری ايجاد كند كه به طور كلی با تلاوتی كه در روز اول از آن تقليد می‌كرده است متفاوت شود و برای صاحب سبك شدن بايد اين مراحل را طی كرد.


در حال حاضر سبك جديد تلاوت قرآن در كشور وجود دارد


وی افزود: اگر اين‌گونه بخواهيم حساب كنيم در حال حاضر بسياری از قاريان ما صاحب سبك هستند به اين معنا كه وقتی كه تلاوت می‌كنند مشخص نيست كه از قاری ديگری تقليد می‌كنند يا نه اما در عين حال سبك فرد قاری برگرفته از چند مكتب مختلف است، ما می‌بينيم كه خود قاريان مصری هم در تلاوت‌هايشان دارای مكتب و مدرسه هستند و هر چند قراء در تلاوت‌هايشان با هم تفاوت دارند اما در يك مكتب و مدرسه تلاوت می‌كنند.


حجت‌الاسلام شهيدی‌پور در ادامه تصريح كرد: ما بايد به سمتی حركت كنيم كه علاوه بر اينكه اصالت در تلاوت را حفظ كنيم اما تمايز در سبك هم داشته باشيم به اين معنا كه يك قرائت و يك سبك جديد داشته باشيم اما داشتن اين قرائت جديد به اين معنا نباشد كه قاريان ما ايرانی تلاوت ‌كنند.


استفاده از نغمات خاص در تلاوت برای تأثيرگذاری بر مخاطب


اين داور بين‌المللی مسابقات قرآن عنوان كرد: ما می‌توانيم از برخی فنون و نغماتی كه مخاطبان ايرانی بيشتر استقبال می‌كنند در تلاوت‌هايمان استفاده كنيم به عنوان مثال ايرانی‌ها از برخی نغمات خاص بيشتر استقبال می‌كنند پس ما بايد استفاده بيشتری از آن نغمات در تلاوت‌هايمان داشته باشيم و اين تأثيرگذاری بيشتری بر مخاطب خواهد داشت.


وی در ادامه يك بار ديگر با تأكيد بر اينكه در حال حاضر سبك جديد، متمايز و متفاوت تلاوت قرآن در كشور وجود دارد گفت: نبايد فكر كنيم كه اين سبك كاملاً ايرانی و فارسی است بلكه سبكی است كه بر اساس قواعد و نغمات عربی شكل گرفته است اما ايرانی‌ها بيشتر آن را می‌پذيرند و برای آن‌ها شناخته‌ شده‌تر هست.


اين پيشكسوت قرآن كشور در پايان تصريح كرد: استفاده از فنون و نغمات خاص در تلاوت قرآن مانند موسيقی سنتی و فولكوريك ايرانی و يا اذان است ما می‌بينيم كه برخی اذان موذن‌زاده را می‌پسندند و برخی هم نمی‌پسندند، در قرآن هم بايد اين‌گونه باشد كه همه آن را درك كنند مانند عبدالباسط كه همه تلاوت‌هايش را درك می‌كنند.


:  iqna

بازدیدها: 15

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید