اگر خیر کثیر حضرت زهرا (س) نبود، بشریت، ابتر می‌ماند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

«عزت السادات میرخانی» عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ارتباط با فرا رسیدن ایام فاطمیه و شهادت دخت گرامی حضرت رسول(ص)، انسان کامل را ثمره هستی دانست و گفت: اگر انسان کامل نباشد، زیبایی‌ها تحقق نخواهد یافت و این سوال مطرح می‌شود که اگر انسان‌ الگوی کاملی نداشته باشد آیا اساساً زیبایی در زندگی او محقق خواهد شد؟


این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: بر همین اساس است که آیات قرآن در زمینه‌های مختلف، عرصه مقولات و محسوسات را به  طور کامل ترسیم می‌کند. در واقع انطباقی را که ما در آیات قرآن و در کلام وحی از باب تمثیل و یا تشبیه مشاهده می‌کنیم آن است که انسان‌های کامل را به درختانی تشبیه می‌کند که «اصلها ثابت و فرعها فی‌السماء» هستند.


میرخانی با اشاره به جایگاه انسان‌های کامل تصریح کرد: انسان‌های کامل، انسان‌هایی هستند که ثمره آنها زمان و مکان نمی‌شناسد بلکه طراوت، نشاط، زندگانی، زندگانی واقعی توأم با ارزش‌ها و زیبا آفرین‌ها را به دیگران تقدیم می‌کند و این همان «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» است.


وی با بیان اینکه در بعضی از روایات آمده است که خداوند متعال می‌فرماید: ای پیامبر(ص) اگر تو نبودی ما اصلا خلقت نداشتیم و اگر امیر مؤمنان(ع) نبود نبوت هم ممکن نمی‌شد و اگر فاطمه(س) نبود نه نبوت و نه امامت امکان‌پذیر نبود، گفت: این مسئله بیانگر آن است که حلقه‌های اتصال انسان‌های کامل به یکدیگر از طریق انسان‌هایی محقق می‌شود که این انسان‌ها بایستی تمام زیبایی‌ها را دارا بوده تا بتوانند حلقه اتصال زیبایی‌ها شوند. لذا تعبیر قرآن از انسان‌های کامل، واژه «مصطفی» و «مجتبی» است بنابراین تا زمانی که آنها نباشند زندگی مفهومی نخواهد داشت و زیبایی‌های حیات انسانی به وجود نمی‌آید.


عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره اینکه خدا چه کسانی را برمی‌گزیند، خاطرنشان کرد: «إِنَّ اللّهَ اصْطَفَى آدَمَ وَنُوحًا وَآلَ إِبْرَاهِیمَ وَآلَ عِمْرَانَ عَلَى الْعَالَمِینَ» اگر همه هستی این گونه بود مفهوم پیدا می‌کرد. از این رو خداوند متعال می‌فرماید: آنها حلقه‌های واسطی دارند که این حلقه‌های واسط بایستی ارزش‌ها را از خوبان سلف، فرزندان خلف و صالح انتقال دهند و فاطمه(س)‌ این نقش را در هستی برعهده دارد. «کَأَنَّهَا کَوْکَبٌ دُرِّیٌّ» کوکب دری که دامان او «نُّورٌ عَلَى نُورٍ» امامی بعد از امام دیگر شکل می‌گیرد و اینجاست که اگر این شجره طیبه نباشد آن فرزندان خلف صالحی که باید تا قیامت، هستی از وجود آنها بهره‌مند شود، صورت نخواهد گرفت.


میرخانی یادآور شد: از این رو خداوند متعال به پیامبرش می‌فرماید: «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ» ما به تو خیر کثیری دادیم که اگر این خیر کثیر نبود بشریت، ابتر می‌ماند. بنابراین، حیات، نجات، کرامت و صلابت بشری در گرو وجود مبارک کوثر محمدی(ص) یعنی فاطمه زهرا(س) است لذا امیدوارم خداوند به ما توفیق اطاعت، الگوگیری و اقتدار این بزرگان را عنایت فرماید تا ما هم بتوانیم از زیبایی‌هایی که آنها آفریدند در عرصه زندگی خود و دیگران، زیبایی طراوت و نشاطی به نشاط بهار ببخشیم.
: FarsNews

بازدیدها: 3

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت