كسانی كه خود را از مكتب فاطمی می‌دانند بايد با قرآن انس مضاعفی داشته باشند

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

حجت الاسلام والمسلمين سيدمحمدعلی معصومی اظهار كرد: قرآن بعنوان چراغ هدايت و منبع ناب برای اتصال زمينيان به خداوند از ناحيه پيامبر(ص) معرفی شد و هر انسان خداجويی كه بخواهد با خدا ارتباط پيدا كند و در مسير مستقيم قرار بگيرد حتما بايد از اين منبع آسمانی استفاده كند.


وی با بيان اينكه بنا بر تصريح روايات، هر انسانی كه با قرآن انس داشته باشد قرآن در وجود او قرار گرفته و با پوست و گوشت او عجين می شود افزود: هرچه انسان بيشتر با قرآن انس پيدا كند تقربش به خداوند متعال بيشتر می‌شود.


معصومی با تاكيد براينكه از اين رو قرآن بعنوان يك أمر اصلی برای استفاده هر انسان مومن و مسلمانی مطرح است اضافه كرد: دراين ميان بايد ديد اولياء خدا مانند فاطمه زهرا(س) در استفاده از قرآن و بهره‌برداری از آن همواره جلودار بودند و استفاده فراوان می بردند.


اين استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به در تربيت‌هايی كه حضرت زهرا(س) انجام داد خاطرنشان كرد: يكی از كسانی كه مشهور است در تربيت شدن توسط آن حضرت، فضه خادمه است و وی مدت كوتاهی در خدمت حضرت بود، توانست قرآن را حفظ كند.


مدير هيئت نظارت بر انتخابات در استان هرمگان تصريح كرد: فضه پس از فاطمه زهرا كه 40سال عمر كردند، تمام كلماتش در زندگی روزمره با قرآن بود و هركس هر سوالی از وی می پرسيد با آيه قرآن پاسخ می‌داد.


مدير اسبق حوزه علميه النبی(ص) بندرعباس با بيان اينكه اين شخصيت دست‌پرورده حضرت زهرا(س) بوده و در طول حدود دوسال نزد ايشان تعليم يافت گفت: در زندگی حضرت زهرا(س) اينگونه وارد شده كه حضرت در هر سه روز يكبار ختم قرآن انجام می‌دادند و همه اين مسايل حاكی از آن است كه قرآن‌كريم در زندگی روزمره ايشان اهميت فراوانی داشته است.


معصومی ضمن اشاره به يكی از وصايای حضرت فاطمه مرضيه(س) به اميرالمومنين(ع) اظهار كرد: با توجه به اين مسئله كه وقتی انسان از دنيا می‌رود، هنگامی كه وارد عالم برزخ می‌شود تا زمانی كه با آن عالم انس بگيرد طول می‌كشد، يكی از وصايای حضرت زهرا(س) به همسرشان اين بود، كه «در مدتی كه ميخواهم با عالم ديگر انس بگيرم من را از قرآن خواندن بر سر قبرم محروم نكن»، و اين وصيت پربار علاقمندی حضرت زهرا را به قرآن نشان می دهد.


* قرآن فقط برای تلاوت نازل نشده است


وی كه از شاگردان آيت الله بهجت(ره) است، افزود: استفاده از علوم قرآن از دستورات خود قرآن است و خداوند در قرآن می فرمايد: «من اين قرآن را به زبان عربی بسيار روان و آشكار نازل كرديم تا شما تفكر كنيد»، و بايد از اين كتاب الهی استفاده ببريم زيرا قرآن فقط برای تلاوت نازل نشده است.


حجت الاسلام معصومی وارد بودن حضرت زهرا(س) در زندگی پربارش را عامل استفاده صحيح و انس با قرآن دانست و به بيان حديثی از امام صادق(ع) كه می فرمايند: «ما حجت‌های خدا بر مردم هستيم و مادرمان زهرا بر ما حجت است»، پرداخت.


* صحيفه فاطميه چيزی جدا از قرآن نيست


مدير هيئت نظارت بر انتخابات در هرمزگان همچنين اظهار كرد: ايشان در اواخر عمر خود به حضرت اميرالمومنين علی(ع) فرمودند بنشين، من می گويم و شما بنويس كه از همانجا صحيفه‌ای بنام صحيفه فاطميه شكل گرفت.


وی با تصريح اينكه اين صحيفه نشأت‌گرفته از قرآن و تعاليم اين كتاب آسمانی است گفت: اين صحيفه جدای از قرآن نيست و در واقع صحيفه فاطميه بخشی از آنچه كه از علوم قرآنی حضرت استفاده كرده بودند و همچنين مطالبی كه از پدر بزرگوارشان فراگرفته بودند همه در اين صحيفه ذكر و نوشته شد.


معصومی اذعان كرد: يكی از كارهای بزرگ حضرت كه نشان از اهميت دادن به قرآن بود و حتی پدرشان به فاطمه(س) می فرمود: «دخرم، دوست دارم شب ها هنگام خواب ختم قرآنی را انجا داده باشی و هرشب پيش از خواب سه مرتبه سوره توحيد را بخوان تا اين كار را انجام داده باشی، تاكيد بر قرائت قرآن است كه ما نيز بايد با الگوبرداری از اين بانوی بزرگوار همواره بيش از پيش به قرآن توجه داشته باشيم.


وی با بيان اينكه قرآن تنها كتاب آسمانی است كه بين ما و خداوند موجود بوده و بدون اينكه سر سوزنی از آن تحريف شده باشد در اختيار ما قرار دارد تاكيد كرد: كسانی كه فاطمی هستند و در مكتب حضرت زهرا(س) هستند و می خواهند از سفره پربار ايشان استفاده ببرند، بايد از اين سنت حسنه حضرت استفاده كنند و تلاش كنند كه با قرآن بيشترين ارتباط را داشته باشند.


اين استاد حوزه و دانشگاه با اظهار اينكه بر اساس روايات معتبر اگر انسان با قران ارتباط داشته باشد باعث رشد معنوی و روحانی او و قرب او به خداوند می شود گفت: آن حضرت معصوم بزرگوار همواره با قرآن عجين بودند و اطرافيان و نزديكان را به انس به قرآن دعوت می‌كردند.


* مانند حضرت زهرا(س) بايد برای استفاده از قرآن برنامه داشته باشيم


وی با اشاره به اينكه استفاده صحيح و با برنامه حضرت فاطمه(س) از قرآن موجب موفقيت ايشان در زندگی شده بود گفت: ايشان اينگونه نبودند كه هميشه مشغول قرآن خواندن باشند و هروقت كه صلاح می دانستند به قرائت قرآن مشغول می‌شدند و در واقع برای كارهای خير مانند قرآن خواندن نيز برنامه داشتند.


حجت الاسلام معصومی با بيان اينكه ايشان در نماز بيشتر قرآن می‌خواندند گفت: ما در نماز سوره‌های كوتاه می‌خوانيم ولی معصومين قرآن خواندن بيشتر را كه همراه با ثوابی مضاعف است، در نماز می پسنديدند.


معصومی بيان كرد: مطالب فوق كسانی را كه تاكنون از قرآن كم استفاده می كردند ملزم به بهره‌بردن بيشتر می‌كند، چون يكی از شكايت‌های ذكرشده در روز قيامت، بی‌توجهی نسبت به قرآن و مهجور ماندن آن در خانه‌ها است.


وی در ادامه گفتگو ضمن تشريح جايگاه زن در قرآن‌كريم اظهار كرد: از نظر قرآن، زن در نظر خداوند متعال يك موجود و مخلوق دارای خصوصيات ويژه ای است.


استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: قرآن در ايه 21سوره روم می‌فرمايد: «يكی از ايات ما خلقت زن است و ما از جنس خودتان همسرانی را خلق كرديم كه سكونت و آرامش را به شما خواهد بخشيد»، و آرامش بخشيدن مربوط به زن بوده كه خداوند متعال به زن اعطا فرموده و در وجودش قرار داده است.


وی با اشاره به يكی ديگر از مهمترين ويژگی‌های نهفته در زن و اظهار اينكه زن محور دوستی و رحمت خداوند است افزود: زن ايجاد مودت و رحمت می‌كند و يكی ازمهمترين موجبات مودت و دوستی در خانه زن است.


معصومی گفت: كسانی كه ازدواج نكرده‌اند تاحدود بسياری از اين نعمت به دور هستند و خدمت به مادر نيز تا حد كمی می‌تواند فرد موردنظر را از وجود زن بهره‌مند كند.


وی با اشاره به نامگذاری يكی از سوره های قرآن به نام «نساء»، كه نشان از مهم بودن جايگاه زن در منظر خداوند است افزود: دراين سوره به تمامی زنان با شرايط مختلف مانند سرپرستان خانواده، و غيره و همچنين حقوق زن اشاره و تاكيد شده است.


حجت الاسلام معصومی در انتها نيز با بيان مهمترين ويژگی كه می توان از حضرت فاطمه(س) فرا گرفت، گفت: اطاعت‌پذيری مهمترين حسن و ويژگی ايشان بود.


معصومی ادامه داد: اخلاق و رفتار ايشان به گونه‌ای بود كه از فرمايشات پيامبر(ص) و همسر بزرگوارشان چشم‌پوشی نمی‌كردند و بدون فوت وقت آن كار را انجام می‌دادند.
: iqna

بازدیدها: 5

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت