خاصيت قرآن تفهيم انسانيت انسان به او است

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

آيت‌الله العظمی عبدالله جوادی ‌آملی، از مراجع عظام تقليد، طی پيامی تصويری به همايش ملی قرآن‌پژوهی «شفای پايدار» كه صبح امروز يكشنبه 22 آبان ماه در دانشگاه علوم پزشكی بابل آغاز شد، گفـت: از برگزاركنندگان اين همايش و كسانی كه با ارائه مقاله خدمت علمی و دينی كردند، قدرشناسی می‌كنم و از خداوند می‌خواهم كه توفيق برگزاركنندگان اين كنگره را روز افزون كند.


وی چهار عنصر بدن، جان، بدنه جامعه اسلامی و حكومت و جان اسلامی را از عناصری عنوان كرد كه قرآن در محور سلامت به آن‌ها نظر و توجه داشته و سلامت آن‌ها را تأمين می‌كند.


آيت‌الله العظمی جوادی آملی، تصريح كرد: قرآن خاصيتش اين است كه انسانيت انسان را به او تفهيم كند تا خود را از مرز حيوان جدا بداند و بعد از آن هم بدن و روح خود را كه وجودی ملكوتی است و گاهی كه از قفس طبيعت ترك و از بدن فاصله می‌گيرد را سالم نگه دارد.


وی با بيان اين كه طب كف دانش‌ها است، افزود: بشر دانش‌های فراوانی دارد كه دارای كف، ميانه، سقف و بام است و طب كف تمام دانش‌ها محسوب می‌شود و حوزه نفوذ طب همين بدن و قطعه قطعه شدن و تشريح و انتقال به سردخانه و بعد از آن به گور است ولی مرغ باغ ملكوتی انسان كه قفس طبيعت را می‌شكند در قلمرو طب است.


اين مرجع تقليد، ضمن اشاره به اين كه طب كاری با روح ندارد، اذعان كرد: زمانی از يك طبيب پرسيده شود، شخصی مريض است يا نه، با استفاده از وسايل پزشكی به اين سؤال پاسخ می‌دهد ولی محصول قرآن‌پژوهی طب اين است كه در اختيار طب نيست و با بعد جسمانی كاری ندارد و كارش با بعد روحانی و جان است.


وی با اشاره به اينكه بسياری از مردم يا نمی‌دانند حقيقت انسان را روح او تأمين می‌كند يا اگر بدانند روح را ابزار و وسيله‌ای در خدمت بدن قرار می‌دهند و زمانی كه تمام دانش‌ها و سرمايه‌های روح در خدمت جسم قرار گيرد، همانند استخدام استاد در حد يك رفتگر است.


آيت‌الله العظمی جوادی آملی، تصريح كرد: اگر جسم را در خدمت روح و جان قرار دهيم، آنگاه محصول قرآن‌پژوهی، مدير بودن روح و تحت تدبير قراردادن جسم و دانستن سلامت بدن در آسيب نرساندن به آن می‌شود.


وی ضمن اشاره به اين كه بسياری از بيماری‌های ما گوارشی و در اثر پرخوری است، افزود: اگر انسان سالم باشد، روح فرصت پيدا می‌كند تا بيانديشد، در حالی كه عواقب و پيامد‌های پرخوری، نداشتن فراقت فكر و خردمداری است.


اين مرجع تقليد در پايان پيام خود، خاطرنشان كرد: اساس كار ما بايد بر اين باشد كه بدانيم كسی كه ما را آفريد و تفكر سالم را به عنوان يك وديعه الهی به ما داده است و در بخش انديشه و خيال و در بخش انگيزه شهوت و غضب را درون ما گذاشته است، قله تصميم‌گيری را ملك ما قرار نداد، بلكه چراغی را در ما روشن كرد تا هم بخش انديشه و هم انگيزه به آن اتكا كند و انبيای الهی آمدند تا چراغ الهی را روشن نگه دارند.


وی افزود: طب در اختيار قرآن‌پژوهی قرار گرفت تا حوزه پزشكی از دام پزشكی جدا شود و افراد سلامت جامعه را در گرو سلامت فرد بداند و سلامت را در حوزه بدن خلاصه نكند و همه وسايل را در اختيار روح قرار دهد.

بازدیدها: 2

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت