توجه ويژه شورای شهر به جانمايی نمادهای قرآنی

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

احمد مسجدجامعی، عضو كميسون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با اشاره به مفهوم معماری اسلامی و كاربرد آن در شهر اظهار كرد: معماری اصيل در واقع به اين معنی نيست كه ما يك دين داشته باشيم و آن دين هم يك معماری خاصی داشته باشد و بر مبنای آن شهرها هم با ويژگی‌های خاصی طراحی و ساخته شوند.


وی افزود: اين‌ها به هم آميخته شده است؛ به طور مثال ما همان طرحی را كه روی سجاده كار می‌كنيم، روی قاليچه‌ها هم پياده می‌كنيم و همان رواقی كه در فضای مساجد داريم، در خانه‌ها هم ديده می‌شود. اما مسئله‌ای كه وجود دارد، اين است كه باطن و معنای چنين حركت‌هايی مشخص و بيان نشده است؛ اينها يك آيينی دارد و بايد مراحل آن طی شود.


مسجدجامعی يادآور شد: در معماری هم با چنين شرايطی روبرو هستيم، به طور مثال هيچ مسجدی نيست كه در نگاه اول به شبستان باز شود بلكه يك ورودی دارد و بعد از گذر از چندين مرحله به شبستان و نمازخانه می‌رسيم، اما متأسفانه امروز اين اتفاق هم در معماری ما رعايت نمی‌شود. حتی من مساجد جديدی را ديدم كه از وسط ميدان مستقيماً به شبستان می‌رسد.


عضو كميسون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تأكيد كرد: به عقيده من ابتدا بايد اين معانی را درك و سپس آنها را كاربردی كنيم. البته ما در شورای شهر و طی مشورت با خبرگزاری ايكنا سندی را برای شهر تهران پيشنهاد داديم كه دقت بيشتری در بكارگيری مضامين قرآنی و دينی در سطح شهر شود.


وی در ادامه عنوان كرد: به طور مثال آيات قرآنی كه پای ستون‌ها نوشته می‌شود، شأن قرآن را رعايت نمی‌كند و بعضا در نگارش آنها غلط‌هايی هم ديده می‌شود و ما اين را مورد بررسی قرار داديم كه اين مشكلات از بين برود. در تبليغات شهری نيز به گونه‌ای ديگر اين مسئله صادق است، مهم اين نيست كه در همه جای شهر چنين تبليغاتی ديده شود بلكه مهم است كه به خوبی كار شده و توسط مخاطب ديده شود.


وزير اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصريح كرد: خوشبختانه در حال حاضر و در اين دوره به اين مسئله در شورای شهر توجه بسياری شده است. اما وضعيت شهر تهران به گونه‌ای است كه برای غيرساكنان آن تداعی كننده يك شهر اسلامی نيست. به طور مثال زمانی پاريس به عنوان عروس شهرها مدنظر بود و معرفی می‌شد اما در حال حاضر آنچه برای آنها مهم شده اين است كه شهر آنها ريشه‌دار و از تمدن برخوردار باشد، لذا يك معنای نهفته در اين شهر وجود دارد اين در حالی است كه چنين معنای نهفته و پنهانی در شهر ما در حال از بين رفتن است.


مسجدجامعی در پايان خاطرنشان كرد: هر كس شهر ما را ببيند تمدنی با هويت اسلامی نمی‌‌بيند و احساس گسستگی در فضاها را دارد و اما با تمام وجود اين مسائل در اين دوره چنين توجهی صورت گرقته و اين نيازمند نگاه ملی است كه البته فقط در توان شورای شهر نيست و وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف بايد همكاری كنند.

بازدیدها: 1

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید

مدرسه هنر تلاوت