نماز» پناهگاهی برای انسان‌ها

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در print

گاهی دیده می‌شود که عالمان و اولیای دین وقتی با مشکلات بزرگی روبرو می‌شوند به نماز پناه می‌برند، به راستی سر پناه بردن به  نماز چیست؟ مرکز تخصصی نماز این گونه پاسخ می‌دهد:


در دو آیه قرآن خداوند نماز را پناهگاه مؤمنین معرفی کرده است:


الف: «وَ اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ وَ إِنَّها لَکَبیرَةٌ إِلاَّ عَلَى الْخاشِعینَ» (بقره/45)


ب : «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرینَ» (بقره/ 153)


در آیات فوق بیان نشده است که در چه چیزی باید از صبر و نماز کمک گرفت و همین ذکر نکردن دلالت بر عموم می‌کند؛ یعنی در همه امور باید از بردباری و نماز کمک گرفت و اختصاص به زمان جنگ دارد1.


اما چرا نماز به عنوان پناهگاه معرفی شده است؟


نماز که روکردن به خدا و پناهندگی به او است، روح ایمان را زنده مى‏سازد، و به آدمى مى‏فهماند: که به جایى تکیه دارد که انهدام پذیر نیست و به سببى دست زده که پاره شدنى نیست2، نماز انسان را به قدرت لایزالى پیوند مى‏دهد که همه مشکلات براى او سهل و آسان است و همین احساس سبب مى‏شود که انسان در برابر حوادث نیرومند و خونسرد باشد3.


خدای سبحان در جنگ با دشمن بیرونی می‌فرماید: هرچه در توان دارید، برای رویارویی با دشمن سلاح فراهم سازید و نیروی رزمی، بسیج کنید؛ «وأعدّوا لهم ما استطعتم من قوّة»4، در جنگ درونی نیز می‏فرماید: باید با سلاح دعا: «الدعاء سلاح المؤمن»5 و بکاء: «وسلاحه البکاء»6 و با سرمایه امید و رجا: «ارحم من رأس ماله الرجاء»7 که همه آن در نماز جمع است، از نماز کمک گیرید تا باران رحمت و مغفرت را از آسمان ملکوت، به زمینه تشنه خود سرازیر کنید8. 


امام صادق علیه السلام می فرمایند: «یا مسمع! ما یمنع أحدکم إذا دخل علیه غم من غموم الدنیا، یتوضأ ثم یدخل مسجده و یرکع رکعتین، فیدعو اللّه فیها؟ أما سمعت اللّه یقول: وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ»9؛ «ای مسمع، هنگامی که غمی از غمهای دنیا به یکی از  شما روی می‌آورد، چه چیز مانع می‌شود که وضو گرفته و به مسجد وارد شود و در مسجد دعا کند؟ آیا نشنیده‌ای که خداوند می‌فرماید: «وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ».            &nb
sp;                               


این نکته نیز در آیه فوق قابل دقت است که دستور به استعانت از صبر شامل تمام اقسام صبر (صبر در برابر مشکلات،صبر در انجام واجبات و صبر در ترک گناهان) می‌شود که نماز هم یکی از عبادات بوده و صبر در انجام واجبات شامل نماز هم می‌شود و خداوند به علت اهمیت نماز آن را جداگانه ذکر فرموده و به اصطلاح عطف خاص بر عام کرده است.


پی‌نوشت‌ها:


1.با مقداری تصرف: تسنیم، جلد7 – صفحه 584.


2.با مقداری تصرف: ترجمه المیزان، ج‏1، ص:  229.


3.با مقداری حذف: تفسیر نمونه، ج‏1، ص:  219.


4. سوره انفال، آیه 60.


5. الکافی، ج 2، ص 468.


6 . مفاتیح الجنان، دعای کمیل.


7 . همان.


8 . با تلخیص و تصرف : تسنیم – ج 4 صفحه  172 .


9 . تفسیر کنز الدقائق و بحر الغرائب، ج‏1، ص: 409.


www.farsnews.com

بازدیدها: 0

کانال موسسه قرآن و نهج البلاغه را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.

برای ورود به مدرسه کلیک کنید